Raste broj zaraženih virusom A H1N1: Bez epidemije gripa u Novom Sadu
Na teritoriji grada Novog Sada zabeležen je srednji prag intenziteta aktivnosti virusa influence tipa A H1N1, odnosno gripa, saopštavaju iz Doma zdravlja „Novi Sad”, a na osnovu izveštaja Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Kako kažu u Domu zdravlja, ukoliko broj obolelih bude rastao postoji mogućnost da se proglasi epidemija.
Prema rečima načelnice Službe opšte medicine Doma zdravlja “Novi Sad” dr Mirjane Kolundžije, virus gripa se brzo širi, a pacijent je zarazan 24 sata pre izbijanja simptoma, dok je inkubacioni period između pet i sedam dana.
„Tipični simptomi gripa su povišena temperatura, drhtavica, malaksalost, kijavica, suv, nadražajni kašalj“, objašnjava dr Mirjana Kolundžija i dodaje da grip najčešće prolazi bez pogoršanja stanja za oko nedelju dana.
Bolest prazni džep
Lečenje prehlade obično počinje čajevima, limunadama i aspirinom, koji je jedan od najprodavanijih lekova tokom sezone gripa i prehlade, a njegova cena kreće se od 170 do 300 dinara. Veća je potražnja i za vitaminom C, čija cena se, u zavisnosti od proizvođača i sastva kreće od 130 dinara, pa naviše. Neizostavne su pastile na bazi propolisa za koje je prosečno potrebno izdvojiti između 200 i 500 dinara, koliko prosečno koštaju preparati za olakšavanje kašlja i izbacivanje sekreta. Kapi za nos koštaju od 200 do 350 dinara. Za inhalaciju lekari preporučuju kamilicu, žalfiju i nanu, a za 100 grama ovih lekovitih biljaka valja dati od 70 do 170 dinara u prodavnicama zdrave hrane.
„Nažalost, kod nekih pacijenata ipak dođe do komplikacija, najčešće u vidu upale pluća. Virus je agresivniji kod građana koji imaju više od 65 godina, hroničnu bolest ili oslabljen imunitet.“
Građani treba da se jave izabranom lekaru u slučaju da se njihovo opšte zdravstveno stanje pogoršava uprkos lečenju. Razlog za brigu je i otežano disanje, gušenje, izražene glavobolje, ili ako se jave neuobičajni simptomi.
Lekari savetuju mirovanje, upotrebu čajeva, sirupa protiv kašlja, pastila, voća i povrća. Posebno ističu značaj hidratacije, odnosno unosa tečnosti, a ukoliko se tegobe ne ublaže za tri dana, potrebno je obavezno se javiti izabranom lekaru.
Prilikom pojave prvih simptoma prehlade i gripa mnogi imaju naviku da se odmah “uhvate” za antibiotike. Mirjana Kolundžija napominje da antibiotici neće biti od pomoći pošto grip izaziva virus infruence. Oni se dodaju terapiji pacijenta samo ukoliko je došlo do bakterijske komplikacije koju je izazvao grip ili oslabljen imunitet.
Virus gripa širi se direknim putem, odnosno kapljično, pa je neophodno prilikom kijanja i kašljanja prekrivati nos i usta, često prati ruke, izbegavati zatvorene prostorije i održavati njihovu higijenu. Lekari poručuju da treba izbegavati kontakte sa obolelima ili, ako do toga dođe, koristiti zaštitnu masku.
S. Kovač