Svetosavska nagrada za UP "Sedmicu”
BEOGRAD: Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije dodelilo je Svetosavsku nagradu za 2018. godinu udruženju pisaca "Sedmica” koja okuplja srpske pisce iz dijaspore.
Kako je saopštila uprava "Sedmice", sa sedištem u Frankfurtu, reč je o najvišem priznanju koje ovo ministarstvo dodeljuje najzaslužnijim pojedincima i institucijama koje su dale izuzetan doprinos unapređivanju obrazovanja i negovanju srpskog jezika, istorije, kulture i običaja.
Nagradu je uručio ministar Mladen Šarčević, a u ime UP "Sedmica" preuzela ju je Radmila Panzalović, koordinator za saradnju s maticom.
Pisci "Sedmice” u svojim delima čuvaju duh tradicije, ali se i svojim aktivnostima zalažu upravo za vrednosti koje Svetosavska nagrada podržava. Održavaju promocije knjiga širom sveta, učestvuju u različitim programima i projektima, angažuju se na polju ozčuvanja maternjeg jezika...
Jedno od uspešnih ostvarenja koje je takođe doprinelo dobijanju ove nagrade je i zbirka dečijih pesama "Drugarska knjiga", u čijem je nastanku učestvovalo pet autora, a izdavač je "Portalibris" koji već stoji iza nekoliko knjiga članova "Sedmice”.
Izdavačka kuća Portalibris prepoznala je značaj svega što UP "Sedmica” radi i odlučila je da se pridruži njihovim naporima i trudu i zajedno sa njima objavi knjigu poezije za decu koja su delo članova literarne sekcije Ršum škola u Nemačkoj, Francuske i Srbije.
"Jedna od ideja vodilja bila je da ova knjiga spoji decu iz matice sa vršnjacima iz rasejanja, kao i književne stvaraoce sa različitih strana sveta. Ipak, istakla bih da je prevenstveni zadatak i cilj ove zbirke, koja je na neki način krunisala četvrt veka postojanja ''Sedmice'', da pomogne mladima da očuvaju maternji jezik i nauče ććirilično pismo. Pesme koje su objavljene unutar zbirke imaju veliku umetničku vrednost, obrađuju deci interesantne teme na jedan duhovit i inovativan način, zbog čega će ih deca sa zadovoljstvom čitati, pamtiti i recitovati", objašnjava glavna urednica Portalibrisa Dubravka Dragović Šehović.
U čestitki povodom dodeljene nagrade između ostalog se kaže:
"Da bi se dobilo ovako prestižno priznanje, neophodno je uložiti veliki trud, znanje i umenje u afirmaciji obrazovanja na svim nivoima i svim vidovima obrazovanja, podsticati razvoj dece, učenika i studenata, uticati i doprineti smanjenju broja nepismenih i funkcionalno nepismenih, realizovati aktivnosti, projekte i programe koje doprinose unapređivanju obrazovanja i negovanju srpskog jezika, istorije, kulture i običaja.
Udruženje pisaca ''Sedmica'' je upravo prepoznato kao udruženje koje ispunjava sve kriterijume za dodelu Svetosavske nagrade. Ovo priznanje dobija još veći značaj, jer sve napred navedeno se postiglo i dalje postiže i razvija najvećim delom u dijaspori.
Svetosavska nagrada odražava viševekovni duh Svetosavlja, za koji se treba boriti i dati nesebićni doprinos.
Udruženje pisaca ,''Sedmica'' je dokazalo da se verno i predano dalo u očuvanju Svetosavlja kroz svoj dvadesetčtvrogodišnji rad i izuzetne rezultate kako u matici tako i u dijaspori.Shodno tome, kao neko ko radi i doprinosi razvoju obrazovanja i vaspitanja već 24 godine, znam koliko je težak i odgovoran zadatak koji ste sebi dali, a za dobrobit mladih i srpske kulture".