Vežbaju i čekaju proleće da sade cveće
FEKETIĆ: U plasteniku koji je Društvo za zaštitu majki i dece „Izida” dobilo od ministarstva trenutno se nalazi gljiva bukovača, međutim ova zima im je pokvarila planove, jer je cev smrzla i pukla, a na majstora dugo čekaju.
- Krajem februara stiže nam rasad cveća, stotine različitih vrsta, među kojima su muškatle, puzavice, petunije, salvije, koje dobijamo na poklon od jednog rasadnika iz Novog Sada. Mi ih sadimo u saksije, pa posle presađujemo u veće saksije ili viseće posude. Radujemo se lepom vremenu i boravku napolju- kaže predsednica Društva „Izida” Julijana Pap i dodaje da su razmišljali i o kućnom ljubimcu koji zauzima manji prostor, kao što je na primer zec, ali konačna odluka još nije donesena, jer je potrebna kontinuirana briga, i kada su korisnici u pitanju, još uvek im fali navika da brinu o nekom i tolika samostalnost.
Julijana dodaje da sarađuju i sa srodnim udruženjem „Plava ptica” iz Kule, kao i da koriste usluge njihovog „Predaha”, smeštajnog objekta koji prima korisnike na nedelju dana.
- Marko Košutić, predsednik Saveza MNRO je bio naš mentor još kada smo počeli sa radom i danas imamo divnu saradnju- kaže Julijana i dodaje da im pomaže i kod dokumentacije za licenciranje. „Izida” ima lepu saradnju sa 26 udruženja, članova Saveza i nedavno im je stigao poziv i za posetu Oyacima, koji su takođe pred dobijanjem licence. Prema rečima Julijane Pap, puno udruženja koja rade usluge socijalne zaštite je do sada radilo bez licence ministarstva, što više nije moguće zbog novog zakona.
- Licenca bi značila stalnu uslugu, jer nam to trenutno predstavlja veliki problem, da stalno podnosimo zahtev za radnicima- kaže Julijana i dodaje da korisnici naviknu na jednog pedagoga ili stručnog radnika, koji posle par meseci bude premešten na drugo radno mesto u drugu opštinu. - Iako korisnike zovemo decom, to su već odrasla lica, kojima je potrebno više pažnje, i stalnost usluge, da bi i vežbe i radionice imale kontinuitet.
Jutro u „Izidi” počinje vežbama u teretani, gde se osim telesnih uče i vežbe disanja, kako grupne, tako i individualne.
- Rade se vežbe istezanja, motorike, za bolje držanje, jačanje snage, pravilno disanje. Te vežbe psiholog iz Novog Sada radi jednom nedeljno sa decom - kaže Julijana i dodaje da je jako teško dobiti stručni kadar na selu, te im je svaka pomoć dobrodošla.
Upravo iz tog razloga konkurisali su i dobili podršku za projekat Ministartva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za ekonomsko osnaživanje žena na selu, u okviru kog se sprovode četiri radionice, između ostalih i tkačka. U okviru projekta važna je i socijalizacija sa ostalim udruženjima, te su uključili Udruženje poljoprivrednika u proizvodnji začina i lekovitog bilja, koje gaje u plasteniku u bašti objekta „Izide”.
Za osobe s posebnim potrebama osamostaljenje je veoma važno i uči se kroz sve radionice, na časovima domaćinstva uči se spremanje jednostavnih jela, koja kasnije budu i užina korisnicima.
Maša Stakić
Projekat „Perom i objektivom kroz Mali Iđoš” realizovao je „Dnevnik”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove Opštine, koja sufinansira projekat.