Kako doktor kaže: Čizme zimi čuvaju glavu
I za mnoge mlađe osobe u punoj snazi, a naročito one starije, zima nije nimalo idilična.
Naročito zbog leda koji je na neočišćenim putevima i trotoarima zakamufliran slojem snega pa samo jedan neoprezan korak može završiti padom i teškim povredama, poput frakture glave, kukova ili ručnih i nožnih zglobova. S obzirom na to da kosti s godinama postaju sve slabije i krhkije, posledice su često fatalne. Zato valja odabrati obuću prilagođena zimskim uslovima, dakle, da je stabilna i rapavih đonova da se ne kliza. Bez preke potrebe ne treba izlaziti, najbolje je ostati kod kuće dok komunalci ne obave svoje poslove po ulicama, ali ako se, ipak, mora izaći, po povratku se treba odmah izuti jer se raznošenjem snega na podu stvaraju potencijalo opasne klizave površine.
Hladno vreme može dovesti do promrzlosti i snižavanja temperatura tela. Po podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, više od polovine žrtava hipotermije su ljudi stariji od 65 godina. Zato je bitno toplo i slojevito odevanje, koje podrazumeva kao obavezan “inventar” deblje čarape, topao kaput, šal, rukavica i kapu.
Zbog proređenih izlazaka, smanjena je i komunikacija s okolinom, što kod seniora budi osećaj samoće i izolovanosti, poznat i kao zimska depresija. A nekada je i samo jedan telefonski poziv tokom dana dovoljan da se razbije monotonija tišine. Uz to, dobra je prilika i da se prodube odnosi s najbližim komšijama.
Pre nego što se uključe kamini i peći, potrebno je preventivno proveriti da li su očišćeni, bez obzira na vrstu energenata koje koriste, jer zbog loše ventilacije može doći do curenja opasnih količina ugljen-monoksida, smrtonosnog gasa bez boje i mirisa, čestog uzroka trovanja, eksplozija i požara.
I. Mikloši