Tim „Rails Girls” organizuje besplatne radionice
Zainteresovanost za bavljenjem veb-programiranjem sve više je u porastu, kako u celoj Srbiji, tako i u Novom Sadu, gde vredne devojke Kristina Stojaković i Jelena Keravica čine „Rails Girls” tim, koji dva puta godišnje organizuje besplatne radionice programiranja.
Zanimljivo je da su radionice moguće isključivo za devojke, kojima za učestvovanje nije potrebno prethodno iskustvo niti znanje o programiranju, ali je potrebno posedovati funkcionalno znanje korišćenja računara, osnovno znanje engleskog jezika i laptop.
„Rails Girls” je globalna inicijativa koja na svom sajtu navodi brojna iskustva kako neko može organizovati radionice veb-programiranja u svom gradu. Na tu ideju za Novi Sad došla je programerka Kristina Stojaković 2015. godine, kada je imala pomoć drugih mentora, a nakon pete radionice, u organizaciji joj se
pridružila mentorka, takođe progamerka, Jelena Keravica, koja za „Dnevnik” govori o samom cilju, funkcionisanju i realizovanju radionice takvog tipa.
„Mi se inače bavimo programiranjem i to je način na koji želimo da obogatimo našu programersku zajednicu u Novom Sadu“, kazala je Jelena Keravica.
„Mi veoma uživamo u samoj organizaciji događaja, i to nam predstavlja lep hobi, a naš utisak je da vlada mišljenje da je programiranje muška profesija pa nam se dopala ideja da ova radionica bude samo za devojke, da bi uvidele da i žene mogu biti programeri. Ideja je da radionice budu opuštene i da devojke dođu da bi se upoznale s programiranjem. Super je kad se prijave mlađe devojke koje nigde nisu imale prilike da vide kako to izgleda, nakon čega se često desi da čujemo da razmišljaju o programiranju kao o budućoj profesiji.“
Jeleni i Kristini, koje vode radionice, pomažu i mentori koji uče programiranje ili su već profesionalni programeri pa tako učesnici imaju mogućnost da se posavetuju u bilo koje vreme s već stručnim ljudima. A da njih dve rade dobar posao dokazuje osma radionica, koja počinje danas i na kojoj će učestvovati devojke stare od 13 do 19 godina. Pošto je broj učesnica ograničen, a broj prijavljenih velik, na Kristini i Jeleni je težak zadatak da naprave selekciju, koju čine tako što izaberu 25 do 35 devojaka kod kojih primete najveću motivaciju za učenjem. Sve to ukazuje na veliku zainteresovanost mladih Novosađanki, koje za dva dana, koliko traje radionica, žele da se upoznaju s tom profesijom.
„Generalno interesovanje za informacionu tehnologiju je veliko, budući da važi za struku koja je perspektivna i zanimljiva“, rekla je ona.
„Za dva dana teško da se može naučiti nešto što je upotrebljivo znanje, mi smo toga svesni i naš cilj s ovim radionicama jeste da se devojke upoznaju s programiranjem. Kroz ta dva dana one mogu da vide šta se to koristi za programiranje, šta treba da instaliraju na računaru, kako izgleda kada kucaju kodove i naprave grešku. Prosto, želimo da im dočaramo kako izgleda jedan programerski dan.“
K. Ivković Ivandekić