Vulin: Unutrašnja nestabilnost najveća opasnost za Srbiju
BEOGRAD: Najveća opasnost za Srbiju su unutrašnji sukobi i nestabilnost, a ne spoljni faktori, izjavio je danas ministar odbrane Aleksandar Vulin i istakao da se "to rešava na izborima".
"Ako predsednik Vučić proceni da su izbori u državnom i nacionalnom interesu, onda će ih raspisati. Ja mislim da jesu", rekao je Vulin gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.
Prema njegovim rečima, izbori su rešenje u situaciji kada imate najavu sukoba, kad imate pokušaje da se unutar Srbije izazove sukob na političkoj osnovi i da se oslabi pozicija zemlje.
"Predsednik Vučić veoma često zanemaruje sopstvene interese u političkom smislu, interese svoje političke partije pa i koalicije koju predvodi i uvek se stavi na stranu srpskog nacionalnog interesa, onda je bolje izaći na izbore, rekao je ministar Vulin.
On smatra da je, u ovakvoj situaciji, raspisivanje na izbora "lekovito".
"Pustite političke partije i građane da kažu šta misle o svemu što se dešava, o svima nama koji smo na političkoj sceni i posle toga možete da krenete dalje. Ako imate nejasnu situaciju u kojoj će da kažu - mi ćemo da se skupimo pa ćemo izaći na ulicu i reći ćemo da te treba smeniti, postavlja se pitanje a što to da ne uradite na izborima", istakao je Vulin.
On je dodao da kakve god zahteve opozicija imala, bolje je da izađe na izbore.
"Ovo je jedina zemlja na svetu gde kažete - izbori, a opozicija govori ne. Obično je vlast ta koja kaže da nije vreme, treba uraditi nešto drugo, imamo drugih poslova, ali ovde opozicija kaže ne", dodao je Vulin.
On kaže da su i različita mišljenja ministara u Vladi o izborima.
"Imate one koji će podržati tu odluku i one koji neće, ali Aleksandar Vučić će doneti odluku koju ću ja podržati, to jeste odluka koja će na prvom mestu voditi računa o srpskim nacionalnim interesima", naveo je Vulin.
On ističe da je u nacionalnom interesu da sprečimo bilo kakvu mogućnost mešanja sa strane, "a to se radi kada imate situaciju u kojoj nemate izbora, kada nemate jasna pravila, kada ne znate šta se suštinski dešava".
Na izjave Edija Rame o otvaranju granice Albanije sa susednim državama treba da reaguje pre svega Evropska unija, a zatim i države susedi, izjavio je Vulin.
"Svakako je trebalo da reaguje Evropska unija koja na neki način odgovorna za čitav ovaj region. Sve zemlje su rekle da žele da postanu članice Evropske unije, pa ako je tako, onda bi Evropska unija morala da podeli odgovornost za situacije koje se ovde dešavaju. Nije moguće stvarati nekakvu novu 'naddržavu', takozvanu Veliku Albaniju, i očekivati da će sve proći mirno", rekao je Vulin.
Prema njegovim rečima, one koje bi takođe morale nešto da kažu jesu zemlje o kojima je Rama govorio.
"Da li će Crna Gora, Severna Makedonija i Grčka prihvatiti da u njihovo ime neko drugi otvara granice i da šalje drugu suštinsku poruku - gde god žive Albanci između nas neće biti granica. Jedino što povezuje ovaj region, u ovom smislu što Rama govori, jeste da s obe strane granice živi albanska manjina. On kaže 'otvoriću granice prema svim Albancima, gde god oni žive'. Tako se pravi 'Velika Albanija' i to ne može proći bez velikog zla i bez velike nesreće", poručio je Vulin.
On je istakao da i Tirana i Priština i polovina Skoplja, gde god da žive Albanci, šalju jasnu poruku - da nemaju svoju spoljnu politiku.
"Spoljnu politiku im određuju drugi. Bio bih mnogo srećniji, mirniji i sigurniji da ćemo se dogovoriti i naći neko rešenje da nema tih moćnih i velikih faktora koji rade po onome što njima odgovara, a ne onima koji živi na tom prostoru. Bojim se da Evropska unija odlično razume te poruke, ne treba biti mnogo pametan ili geostrateški obrazovan da bi se razumelo da se stvara 'Velika Albanija' i da bi se razumelo da se ona stvara na telu drugih naroda i država, kao i da to ne može da prođe bez velikog zla i velike nesreće", istakao je ministar odbrane i dodao:
"Bojim se da oni to jednostavno podržavaju i da smatraju da je potrebno rešiti albansko nacionalno pitanje. Ali ne možete da imate miran Balkan ako ne rešite i srpsko nacionalno pitanje".
On je naglasio da e savetovati predsednika Srbije Aleksandra Vučića da preispita odnos Beograda i Brisela.
"To je moj lični stav. Ako Evropska unija ne razume da treba da zaštiti ne samo Srbe, već čitav Balkan, onda se postavlja pitanja šta će nam takva EU koja ne može da zaustavi ovo silovanje sa taksama od 100 odsto, koja ne može da zaustavi formiranje 'vojske Kosova' mimo svih pravila i međunarodnog prava, koja ne može da zaustavi formiranje 'Velike Albanije'. Za šta nam onda služi EU? U čemu je njena vrlina, njen značaj? Više puta sam to govorio, nemam podršku predsednika Vučića za ovo što govorim, on razmišlja drugačije i na meni je da poštujem njegovu odluku kao čoveku kome lično verujem i kome Srbija veruje", rekao je Vulin.
On je napomeno da Vučić vodi spoljnu politiku bolje od ikog pre njega.
Ministar Vulin smatra da je potrebno preispitati i odnos Srbije i prema zemljama u regionu, posebno nakon glasanja u Interpolu.
"Nije samo reč o tome da one imaju drugačiji stav. One imaju konstantno delovanje protiv interesa Srbije. Ministar spoljnih poslova Crne Gore kaže 'glasaćemo za Kosovo u Interpolu zbog regionalne stabilnosti'. Dakle, kada glasaš protiv Srbije onda to čuva stabilnost, a kada glasaš za Srbiju ili srpske interese to je protiv interesa regionalne stabilnosti. To je sasvim neprihvatljivo. Kako se ponašate prema Srbiji, tako se treba ponašati i prema vama", kaže ministar odbrane.