Takozvani beli magovi profitiraju na životnim krizama ljudi
Policija je u Užicu pre mesec i po dana uhapsila Ž. T. (40) zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo prevare.
Sumnja se da je on jednu ženu (36), nakon smrti njenog oca, doveo u zabludu da će s nje i njene majke skinuti “crnu magiju”, zbog koje je navodno preminuo njen otac. Na taj način je, kako se sumnja, od 2015. do 2018. godine pribavio protivpravnu imovinsku korist od 9.479.200 dinara.
Policija je osumnjičenog uhapsila nakon preuzimanja paketa od oštećene, u kojem je bio unapred obeležen novac u iznosu od 4.422 evra i predmeti koji pripadaju oštećenoj. Pretresom stana i drugih prostorija koje koristi osumnjičeni pronađeno je još 56 paketa koje mu je oštećena predavala da bi skinuo crnu magiju, saopštio je MUP.
Ovo nije jedinstven slučaj da plicija hapsi „vidovite”, „vračare” ili „bele magove”.
Jesenas je uhapšen bračni par iz Obrovca, kod Bačke Palanke, zbog sumnje da su ucenjivali i varali ljude koji su se javljali na oglas kako bi im pomogli i skinuli “crnu magiju”. Bračni par je nakon hapšenja s Osnovnim javnim tužilaštvom u Vranju sklopio sporazum o priznanju krivice, na osnovu kojeg je A. N. osuđena na šest meseci kućnog zatvora i novčanu kaznu, dok je S. N. osuđen na godinu dana kućnog zatvora, prennjli su tada mediji. Oni će ženi iz Vranja, koja ih je prijavila, morati da vrate 750.000 dinara, koliko su od nje na prevaru uzeli.
“Vračara” iz Novog Sada osumnjičena je da je prevarila jednu Nišlijku za više hiljada evra, a krivična prijava protiv N. N. lica dostavljena je u martu Osnovnom javnom tužilaštvu.
Kazna zatvora od pet do osam godina
Proricanje sudbine može se sankcionisati kao prekršaj remećenja javnog reda i mira ili krivično delo prevare. Ko se bavi vračanjem, proricanjem sudbine, tumačenjem snova ili sličnim obmanjivanjem na način koji uznemirava građane ili narušava javni red i mir, može biti kažnjen novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 sati.
U ozbiljnijim slučajevima, kada ima više žrtava i kada je u pitanju veći iznos, predviđena je kazna zatvora od pet do osam godina.
Tu je i slučaj „vidovite Katarine”, koja je bila osumnjičena da je gatanjem od jedne žene iz okoline Novog Sada pribavila 47.000 evra da bi njena ćerka zatrudnela.
Pre godinu dana, u Vrbasu, je uhapšena “vračara” iz Temerina zbog sumnje da je sa svojom desetogodišnjom ćerkom na prevaru uzela 900 evra od jedne žene, koja joj se požalila da nema sreće u životu.
Žrtve se naivno poveravaju “vračarama”, što one zlouotrebljavaju ne bi li se prikazale kao dobro upućene u njihove probleme. Ljudi iz očaja ili naivnosti posežu za vidovnjačkim rešenjima, a okidač je nemaština, uticaj sredine, neinformisanost, mada se među klijentima mogu naći i bogati ljudi. Uglavnom, tu vrstu pomoći traže emocionalno nestabilne, povodljive ličnosti u situacijama životnih kriza.
Prema rečima psihologa postoje i oni koji kod “vračara” izu iz zabave, neki s nepoverenjem da provere šta će da im kažu, dok je, nažalost najviše onih koji odlaze s ciljem da reše svoje probleme. Reč je o uglavnom očajnim, neobrazovanim i naivnim ljudima. To su uglavnom osobe koje nemaju mentalnog kapaciteta da se suoče s problematičnom situacijom u kojoj su se našle.
D. Nikolić