Carinici u prošloj godini oduzeli oko tri miliona evra
Na granicama širom Srbije carinici su od početka tek minule godine zadržali nepunih tri miliona neprijavljenih evra iz deviznih prekršaja, podaci su Uprave carina dostavljeni "Dnevniku".
Nekoliko godina unazad, beleži se impresivan rezultat, u zapleni neprijavljenih deviza preko dozvoljenih 10.000 evra. Uprkos brojnim obaveštenjima, devizni prekršaji su prilično učestali.
Najveća prošlogodišnja zaplena neprijavljenih deviza bila je 29. avgusta na ulazu prelaza Gradina, kada je u „citroenu" nemačkih tablica u neseseru jednog nemačkog državljanina turske nacionalnosti pronađeno čak 360.000 evra kamufliranih ličnim stvarima.
Podsetimo, Iako je 60-godišnji vozač tvrdio da nema ništa da prijavi, carinici su detaljano pregledali vozilo i tom prilikom u rancu, koji se nalazio na prednjem sedištu pored vozača, pronađeni evri sakriveni u neseseru za ličnu higijenu. Putniku je vraćen dozvoljeni iznos od 10.000 evra dok je ostatak privremeno zadržan.
Interesantan slučaj zabeležen je 21. novembra kada su carinici u saradnji s policijom, na izlaznoj strani graničnog prelaza Gradina, sprečili putnika da u rancu prokrijumčari više od milion švedskih kruna, što je protivvrednost od gotovo 101.000 evra.
Početkom novembra, na graničnom prelazu Gradina, u tri navrata sprečen je prenos neprijavljenih deviza u ukupnom iznosu od gotovo 170.000 evra. Na ovom prelazu 22. septembra carinici su u dva slučaja sprečili prenos neprijavljenih deviza u iznosu od gotovo 130.000 evra.
Uprava carina neprestano apeluje na putnike da prijave svaku sumu iznad 10.000 evra, kako na izlazu tako i na ulazu u zemlju, što je vidno istaknuto na svim graničnim prelazima. Uprkos tome, putnici svesno ulaze u rizik neprijave novca, iako su informacije o važećim propisima dostupne kako na samim prelazima, tako i na sajtu Uprave carina, u brošurama namenjenim putnicima, ali i preko sredstava javnog informisanja.
Prema podacima Uprave carina, devizne prekršaje na našim granicama najčešće čine turski državljani koji prolaze kroz Srbiju na putu iz zemalja zapadne Evrope ka domovini. Granični prelaz gde su najučeastaliji pokušaji šverca deviza je Gradina. Carinici pronalaze skriven novac najčešće u čarapama, donjem vešu, tajnim yepovima… Kada budu otkriveni, putnici se pravdaju da nisu znali koliko deviza smeju da prenesu preko granice.
Uredbu za unapređenje tokova gotovine
Savet EU je početkom oktobra usvojio novu uredbu za unapređenje tokova gotovine koja se unosi ili iznosi iz EU. Ova uredba usvojena je zbog efikasnijeg otkrivanja i eliminisanja finansiranja terorizma, pranja novca, izbegavanja poreza i drugih kriminalnih aktivnosti. Novim propisom proširuje se i definicija „gotovine”, tako da ne obuhvata samo novčanice, već i čekove, putničke čekove, pripejd kartice i zlato. To se odnosi i na gotovinu koja se šalje poštom, pošiljkom robe ili preko kurira, naveo je savet EU.
Očekuje se da usvojenu regulativu uskoro potpišu savet i Evropski parlament. Zatim će biti objavljena u službenom glasniku EU, a potom će stupiti na snagu. U vezi sa ovim novinama u EU, u Upravi carina za naš list navode da u Srbiji za sada i dalje važe dobro poznati propisi u vezi s prenosom gotovine preko granice.
Putnici u Srbiju mogu preneti koliko god žele novca, ali ukoliko je reč o sumi iznad 10.000 evra, dužan je da to prijavi. Procedura je sledeća, onaj ko ima toliko novca treba da se obrati cariniku i da popuni obrazac koji je dostupan svakom putniku, kako na ulasku, tako i na izlasku iz zemlje. Poverljivost podataka koje putnici daju je zagarantovana, kažu u Upravi carina.
Ukoliko ne prijave da imaju veću sumo od 10.000 evra i carinici ih uhvate, najčešće se pravdaju da im je taj novac namenjen za lečenje, kupovinu stana, ili neki privatni posao. Međutim, i u tim slučajevima putnici krše Zakon o deviznom poslovanju i Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, tako da carinici privremeno oduzimaju taj novac, a prekršioce predaju sudu. U carini navode da je razlog za neprijavljivanje deviza taj što onaj ko ih nosi mora da objasni poreklo novca i njegovu namenu. Ipak, mnogi se ne pridržavaju ovih pravila.
D. Nikolić
Foto: Uprava carina