Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Obraćanje Ivanova, uz burno reagovanje poslanika pozicije

28.12.2018. 16:58 17:46
Piše:
Foto: Tanjug/video

SKOPLJE:  Makedonski predsednik, Đorđe Ivanov, odrzao je danas svoje poslednje godišnje obraćanje poslanicima, a njegove poruke su izazvale burno negodovanje poslanika vladajuće većine okupljene oko SDSM, posebno njegov poziv da ne podrže Prespanski sporazum što je, preneli su makedonski mediji, stvorilo neprijatnu atmosferu u parlamentu.

Ivanovu na proleće ističe mandat i više nema pravo da se kandiduje.Obraćanje Ivanova bojkotovali su poslanici albanske partije DUI, Ali Ahmetija, a poslanici vladajuće koalicije okupljene oko SDSM, Zorana Zaeva, su mu neprestano dobacivali, pravili buku ili mu uopšte nisu poklonili pažnju, pa je predsednik u više navrata morao da interveniše.



Posebno burne reakcije poslanika vladajuće većine izazvalo je pominjanje Prespanskog sporazuma, Zakona o jezicima, Sporazuma o dobrosusedskim odnosima sa Bugaskom, te tzv. "tiranska platforma"."Molim vas, slušajte me, ja vas slušam cele godine", reagovao je Ivanov na reakcije poslanika.



U jednom trenutku je čak pozvao poslanike da smire svoje, kako je rekao, lične frustacije, te upozorio da takvim ponašanjem pokazuju nivo kulture i sramote se pred celim diplomatskim korom, koji je bio prisutan u Sobranju.Ivanov je, između ostalog, optužio vladu da ucenjuje poslanike najnovijim izmenama Zakona o amnestiji.



"Moja amnestija je bila pomirenje pomilovanjem, i vaše pružanje podrške ustavnim promenama putem ucene", kazao je makedonski predsednik.Ivanov je konstatovao da je za vreme vlade Zaeva Makedonija od države pretvorena u "državu nestajanja".



„Većina poslanika u Skupštini ne poštuje javnost. Vi ste potkopali Ustav i zakone. Rizično je imati dom sa uništenim temeljima. Republika Makedonija je trajna korist za makedonski narod, a grčkim sporazumom to se relativizuje", rekao je Ivanov, koji je, inače, odbio da potpiše zakon o tom sporazumu koji su letos potpisai Grčka i Makedonija.



Prema njegovim rečima, Prespanski sporazum je kraj postojanja Makedoije, trgovanje, kako je rekao, imenom i jezikom te zemlje.On je rekao da još ima nadu da poslanici neće glasati za taj sporazum.Govoreći o Zakonu o jeziku, koji je, prema odluci Sobranja, uveo albanski jezik kao drugi zvanični jezik u Makedoniji, Ivanov je rekao da je to učinjeno van svake pravne pravne procedure.



"Vratio sam ga, nisam ga potpisao jer sam imao niz primedbi. Podneta je zbog toga krivicna prijava protiv mene, ali niste imali snage da je potpišete. Hteli ste krivičnom prijavom da me naterate da potpišem nešto što nije u skladu sa Ustavom. Poštujem sve nacije, i Albance, Turke i ostale, ali protivustavni zakon ne može da ujedini makedonsko društvo", rekao je Ivanov.Makedonski predsednik je upzorio da će zbog toga mnogi udžbenici iz istorije biti zabranjeni. 



"Najavljeno je da će zabraniti etničku pripadnost u popisu stanovništva. Koji je smisao popisa bez etničke pripadnosti? Da li je Ohridski okvirni sporazum bezvredan sa ovim popisom? Da li je zaboravljeno da bez etničke pripadnosti ne postoji Ohridski okvirni sporazum? Slušam roditelje koji pitaju da li mogu da pevaju makedonske pesme a da ne budu obeleženi. Ne možete voleti Makedoniju, ako ne volite Makedonce i makedonski narod", poručio je Ivanov.



Istakao je da sa Prespanskim sporazumom, makedonskom narodu se uskraćuju prava, a makedonska država demontira sa tzv. ''iranskom platformom i Zakonom o jezicima''.Osvrnuvši se na nedavno usvojeni Zakon o amnestiji, Ivanov je rekao da ga je, iako je taj akt presedan, potpisao jer je želeo da otkrije namere vladajuće koalicije i zbog onih građana, patriota koji vole Makedoniju.



"Nacionalno pomirenje će se desiti kada svi budemo tražili oprost kada napravimo grešku, i kada budemo mogli da praštamo", rekao je Ivanov.Inače, obraćanje Ivanova pozdravili su samo poslanici pojedinalno nauticajnije opozicione partije VMRO-DPMNE.

Ivanov za opoziciju konzistentan, za vlast drzak 



SKOPLJE: Poslednje godišnje obraćanje makedonsog predsednika, Đorđa Ivanova, poslanicima izazvao je različita reagovanja vladajuće većine i opozicije o ključnim političkim pitanjima kao što je Prespanski sporazum, Zakon o jezicima i tzv. "tiranska deklaracija". 



Vlada je ocenila da je Ivanov svojim porukama pokazo da je odlučan da istraje na podeli makedonskog društva, dok ga je deo analitičara optužio da ima dvostruke standarde."Šireći neistine i mržnju svojim obraćanjem makedonskoj javnosti, predsednik Ivanov nastavlja da deli građane Makedonije i ometa njihov napredak", saopštila je vlada Zorana Zaeva.Ivanov, kažu, može da govori samo o neuspehu svog mandata, jer je zemlja na putu uspeha.



"Ivanov ne veruje u svoju zemlju i svoj narod, ali da bi to prikrio, konstruiše izmišljotine da je žrtva neke vrste aktivnosti protiv njega bez ikakve osnove. To je učinilo da se predsednik Ivanov zaglavi u prošlosti, da ostane pasivan, defokusiran, bez jasnog evropskog i evro-atlantskog programa. Ivanov je političar koji nije posvećen strateškim interesima zemlje", navodi se u vladinom saopštenju.



Iz vladajuće SDSM su saopštili da je predsednik Ivanov deset godina bio marioneta VMRO-DPMNE, a dobra vest je da će otići sledeće godine.Sličan stav ima i albanska partija DUI, inače, manja članica vladajuće koalicije, čiji poslanici su bojkotovali predsednikovo obraćanje.U DUI kažu da je dobro da je ovo bilo poslednje obraćanje predsednika Ivanova.



Iz pojedinačno najuticajnije opozicione VMRO-DPMNE kažu da je Ivanov ostao konzistentan političar koji poštuje pricipe za koje je i dobio poverenje građana.Smatraju da je upravo propali referendum o ustavnim promenama i Prespanskom sporazumu, govori o, kako kažu, političkoj zrelosti Ivanova, prenela je televizija Sitel."Ivanov je imao poruke u kojima su otkriveni njegovi dvostruki standardi", smatra analitičar Sefer Tahiri.



Tahiri objašnjava da je Ivanov istakao da je posvećen članstvu Makedonije u EU i NATO-u, da veruje da će EU doneti prosperitet, a Alijansa sigurnost, ali je istovremeno na sve moguće načine nastojao da spreči usvajanje Prespanskog sporazuma, bez kojeg ta bivša jugoslovenska republika neće moći u evropske integracije.



O odnosu predsednika prema Zakonu o jezicima, Tahiri smatra da je Ivanov pokazao da nije predsednik svih građana, odnosno Albanaca, jer su njegovi stavovi u suprotnosti sa unutrašnjim integracionim procesima. 



"Pokušao je čistom manipulacijom da pokaže da je promocija albanskog jezika pretnja makedonskom jeziku. Ako Ivanov smatra da je amnestija zakonodavaca usmerena na pružanje podrške ustavnim promenama kako bi se promenilo ime ''ucenjivanjem'', onda je učesnik u ovoj operaciji svojim eksplicitnim potpisom za proglašenje zakona''", rekao je Tahiri.



Tahiri kaže i da je Ivanov u svom obraćanju ukazao na činjenicu da u zemlji postoji cenzura u mnogim sferama.



"Ovo je stav koji dolazi od predsednika koji je tih 12 godina ćutao za sve oblike i načine vrhunske političke kontrole u sferi medija, kulture i drugim delovima društva..., koju realizuje VMRO-DPMNE. Jedina primedba koju može da se uzme u obzir je zahtev da se održi popis stanovništva koji neće negirati pravo građana da izraze svoju etničku pripadnost“, rekao je Tahiri.



"Ivanov nije rekao ništa novo iz onoga što smo već čuli od njega nakon promene vlasti u Makedoniji", kaže profesor Đorđi Spasov. U svom obraćanju se prepoznaju karakteristike komunista, nacionalista, narcisa ...Spasov smatra da je Ivanov zloupotrijebio obraćanje kako bi zamerio članovima vlade i poslanicima većine i osudio ih za nacionalnu izdaju, za dvostruke standarde, za uništavanje države.



Ivanov je, kaže Spasov, samo još jednom potvrdio koliko je velika razlika u stavovima o načinu rešavanja najznačajnijih pitanja između nove većine i njega kao jedinog ostatka poraženog režima Gruevskog, koji i dalje živi sa uverenjem "Makedonija - to sam ja".

Piše:
Pošaljite komentar
Makedonsko Sobranje usvojilo Zakon o amnestiji

Makedonsko Sobranje usvojilo Zakon o amnestiji

19.12.2018. 09:37 09:41
Bivši kontraobaveštajac uhapšen zbog upada u Sobranje

Bivši kontraobaveštajac uhapšen zbog upada u Sobranje

05.12.2018. 08:13 08:15
Sobranje usvojilo nacrte novih ustavnih amandmana

Sobranje usvojilo nacrte novih ustavnih amandmana

04.12.2018. 08:20 08:21