Likovnoj umetnici Snežani Petrović uručena nagrada u Japanu
Novosadska grafičarka i slikarka Snežana Petrović, stručna saradnica na Katedri za grafiku Akademije umetnosti u Novom Sadu dobila je priznanje (treće po rangu) na 6. Međunarodnom trijenalu male grafike u Tokiju za grafiku pod nazivom „Za stolom” (2018), u tehnici mecotinte.
Svečana ceremonija uručenja nagrada bila je prilika za ovu umetnicu i da poseti Japan. Tokijsko trijenale grafike malog formata, koje po svom umetničkom značaju i veličini predstavlja svojevrsno „svetsko prvenstvo“ iz ove discipline, održava se svake tri godine u Japanu u organizaciji japanskog Univerziteta umetnosti u Tami.
Ovogodišnje 6. po redu trijenale prikazalo je dostignuća 324 umetnika iz 81 zemlje i regiona sveta, a u konkurenciji za titulu najboljih grafičara nadmetalo se 1.927 savremenih likovnih stvaralaca iz celog sveta. Pored Velizara Krstića, lauerata specijalne nagrade trijenale 2002. Snežana Petrović je jedini umetnik iz Srbije koji je ikad nagrađen na ovom prestižnom takmičenju što predstavlja veliko priznanje za srpsku umetničku grafiku.
Povodom nagrade osvojene u tako ozbiljnoj konkurenciji Snežana Petrović ukazuje da kao i prethodna priznanja i ovo doživljava kao neku vrstu pečata koji verifikuju da je na dobrom putu i da sav trud koji je ulagala nije uzaludan. Posebno zadovoljstvo, kako kaže dolazi kada nagradu dobijete u zemlji koja je iznedrila umetnike poput Jozoa Hamagučija (1909–2000), Kacunori Hamanišija, Mikia Vatanabea, vrhunske majstore u tehnici mecotinte kojom se i sama profesionalno bavi već dugi niz godina.
- Na ceremoniji uručenja nagrade sam imala čast da upoznam Kunia Motoe, cenjenog japanskog istoričara umetnosti i likovnog kritičara, po čijem ličnom izboru sam i dobila ovu nagradu – kaže Snežana Petrović. -Izložba trijenala bila je organizovana u Muzeju Univerziteta umetnosti u Tami i selektovani radovi koje sam imala prilike da vidim predstavljaju trenutni presek u savremenim tokovima umetničke grafike malog formata.
Pored svečanosti povodom uručenja priznanja naša umetnica je bila i gost Univerziteta umetnosti u Tami, jednom od najvećih privatnih univerziteta umetnosti u Japanu i upoznala se sa načinom rada japanskih profesora i studenata slikarstva i grafike i njihovim dostignućima na polju likovne grafike. Bila je u prilici da vidi ateljee i grafičke radionice za ravnu, duboku i visoku štampu, kao i mnogobrojne izložbe studenata koje su taj dan organizvane u sklopu studentskog festivala pred dan kulture u Japanu.
- Ono što je na mene ostavilo snažan utisak iz ove oblasti je to što su se specijalizovali upravo za tehniku mecotinte, što pokazuje i robotizovani sistem za automatsku pripremu matrica koja studentima olakšava rad u ovoj tehnici. Inače, priprema matrica se obavlja ručno i predstavlja najdužu i najtežu fazu u realizaciji ove tehnike- napominje naša sagovornica. - Ovo je za mene bilo zaista inspirativno iskustvo koje sam sa zadovoljstvom prenela svojim kolegama i studentima sa kojima radim.
– Odlazak u Tokijo na svečano uručenje nagrade za mene je bio zaista značajan događaj i iskustvo- kaže Snežana Petrović.- Japan za nas predstavlja totalno drugačiji svet, sa potpuno drugom filozofijom i stilom življenja. Ono što je na mene ostavilo snažan utisak je da su Japanci izuzetno fin, učtiv, pristojan i pre svega kulturan narod, uvek spremni da vam pomognu ako se izgubite naprimer u metrou ili na ulicama Tokija, najvećeg megapolisa na svetu. Dakle, sve ono o čemu čitamo o kulturi u Japanu i Japancima zaista je istina.
N. Popov