Odgovorna uloga defektologa: Roditelji uvek nepripremljeni
Već dve godine Društvo MNRO “Plava ptica” ima program u kom prima pripravnike koji se obučavaju za rad i to prema rečima zaposlenih u ovom Društvu, koje je nastalo iz udruženja građana, dobra praksa, jer su oni posle pripremljeni za rad i razne situacije, kojima su prethodno prisustvovali, često i stresne kada se roditeljima saopštava prvi put stanje deteta.
„Postoje situacije kada roditelji odbijaju pomoć koju mi nudimo, a to je zapravo signal da mu moramo još više pomoći. Najbitnije je naći se onima kojima je teško da prevaziđu problem“, ističu defektolozi.
Prema rečima defektologa Marka Košutića, direktora “Plave ptice”, roditelj je skoro uvek nepripremljen i neobavešten kada se rodi dete sa smetnjama. U tim situacijama, na radnicima socijalne zaštite, a najviše defektolozima je velika odgovornost, kako saopštiti roditelju, objasniti mu šta predstavlja ta teškoća koju dete nosi, i kako se to razvija u kasnijem dobu, kao i šta je u najboljem interesu deteta.
„Na roditeljima je velika odluka da li će dete kasnije imati redovnu nastavu ili ne, na defektolozima nije da sugerišu niti odrede, već da saopšte prednosti i mane“, ističe Košutić.
Postoji inkluzija aktivnosti i inkluzija mesta, što je škola.
„Nikada za 15 godina rada sa malom decom, nije se desilo da je roditelj naše poruke shvatio zlonamerno, da mi utičemo na njega na negativan način, jer smo mi u komunikaciji otvoreni“, kaže Košutić i dodaje da autizam nije prelazna bolest, pa tako nije ni obrnuto.
To zahteva sigurnost i znanje šta je detetu, koji je njegov problem i šta dalje može da se uradi. Postoje i oni koji daju neodređene informacije “biće dobro, bolje, videćemo” i nikad nisu krivi roditelji za neprihvatanje.
M. Sć
Projekat „Ravnopravni” realizovala je „Panonija media” uz podršku „Dnevnika”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.