Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Usvojen budžet AP Vojvodine za 2019. godinu: Više novca za razvojne projekte

20.12.2018. 19:45 21:33
Piše:
Foto: Dnevnik/ B. Lučić

Poslanici pokrajinskog parlamenta usvojili su danas, većinom glasova, budžet Autonomne pokrajine Vojvodine za 2019. godinu koji će iznositi 74,4 milijardi dinara, odnosno za 1,34 milijarde veći u odnosu na ovogodišnji budžet nakon drugog rebalansa.

Za je glasalo 71 poslanik poslaničke grupe “Aleksandar Vučić - Srbija pobeđuje”, Saveza vojvođanskih Mađara i koalicije oko Socijalističke partije Srbije, dok je protiv ovakvog preldoga budžeta bilo 17 poslanika opozicije. Imajući u vidu da je objedinjena rasprava o 20 tačaka dnevog reda koje su u vezi za novim budžetom, opozicija je negodovala da svakom poslaniku ostaje po 15 sekundi da iznese mišljenje o svakom predlogu. Ipak, i pored toga rasprava oko budžeta trajala je oko sedam sati.

Dok je za predstavnike vladajuće većine budžet za narednu godinu razvojni i dobro isplaniran, opozicija tvrdi da veći obim sredstava ne donosi i više sredstava svim sekretarijatima, već je čak i restriktivan prema nekim sekretarijatima i oblastima u odnosu na aktuelnu budžetsku godinu.

– Budžet je za oko 13 milijardi dinara veći nego 2016. godine, kada je formirana ova Pokrajinska vlada. Porez na zarade je sa 3,4 milijarde danas skočio na 4,2 milijarde, a porez na dobit sa 4,6 na 8,4 milijardi dinara – izjavio je šef poslaniške grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Vojvodine, Milenko Jovanov uoči skupštinske sednice.


Završetak višegodišnjih investicija

Ilona Pelt (SVM) je naglasila da je posebno važno da je budžetom APV obuhvaćen završetak višegodišnjih investicija te da je transfernim sredstvima iz republičkog budžeta za kapitalne projekte opredeljeno 558,4 miliona dinara za izgradnju i opremanje zgrate Radio-televizije Vojvodine, 300 za Žeželjev most i 300 miliona za nastavak adaptacije i dogradnje Narodnog pozorišta u Subotici.


– Ekonomski pokazatelji u Vojvodini ukazuju na to da se situacija apsolutno menja na bolje – naglasio je Jovanov i istakao zajedničku saradnju Republike, Pokrajine i lokalnih samouprava.

Prema njegovim rečima, najveći deo novca iz pokrajinske kase i naredne godine će, pored ulaganja u infrastrukturu i zdravstvo, biti usmeren u privredu i poljoprivredu. Šef poslaničke grupe SRS Đurađ Jakšić naglasio je da su poslanici te stranke podneli 60 amandmana u pokušaju da novac “preusmeri sa avanturističkih, skupih i nepotrebnih projekata na one koji su zaista potrebni za kvalitet života građana Vojvodine.

– Svi naši amandmani su odbijeni, a ovako koncipiran budžet je pun praznina i rupa i pokazuje odsustvo ambicija i kreativnosti, nema novih i značajnijih projekata– rekao je Jakšić.

Radikali su nezadovoljni smanjenjem sredstava za poljoprivredu, socijalnu zaštitu, turizam i privredu, a posebno su ogorčeni zbog, kako je rečeno, nikad manje novca za sport i omladinu, te da je gradski budžet Novog Sada u 2018. godini opredelio duplo više novca za tu namenu nego Pokrajina za celu teritoriju Vojvodine.

Zamenica predsednika Poslaničke grupe Saveza vojvođanskih mađara u Skupštini Vojvodine Ilona Pelt, izjavila je da je pokrajinski budžet veći je za 5,8 milijardi u odnosu na prvi budžet za 2018. usvojen prošle godine.

Poslanik Demokrtaske stranke Nenad Borović konstatovao je činjenicu da je iznos budžeta veći i da su povećani transferi iz republičke kase, ali da se na prihodnoj strani teško može biti zadovoljan činjenicom da se konstantno smanjuju prihodi od zakupa poljoprivrednog zemljišta i da bi Pokrajina trebalo da sankcioniše loaklne samouprave koji nisu spoveli licitaciju za zakup poljoprivrednog zemljišta, dok je poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Saša Šućurović rekao da je po pitanju zakupa poljoprivrednog zemljišta prihod ta dve godine opao za 220 miliona dinara. On je, takođe, kritikovao i 160 miliona dinara koliko Vojvodina prihoduje od rudne rente koju uplaćuje Naftna industrija Srbije koja je najniža renta u evropi od samo tri odsto.


Novaković udaljen sa sednice Skupštine

Današnja sednica počela je incidentno, jer je nakon pokušaja poslanika grupe “Alternative za Vojvodinu” da u toku skupštinskog zasedanja razviju transparent “slobodni mediji, slobodni izbori, slobodne institucije”, prvo obezbeđenje izvelo poslanika ove grupe Borislava Novakovića, a zatim su salu napustili i ostali poslanici “Alternative za Vojvodinu”. Oni su na sebi imali nalepnice s istim sloganom. Na konferenciji za novinare uoči sednice Novaković je najavio da zbog napada na Borka Stefanovića u Kruševcu i, kako je naveo, gušenja demokratije u Srbiji poslanici neće učestvovati u daljem radu vojvođanskog parlamenta. Izvođenju iz skupštinske sale prethodio je verbalni sukob, jer je Milenko Jovanov (SNS) Novakoviću rekao “danas nalepnica, sutra nanogvica”. Novaković je onda, upirući prstom optužio Jovanova da „odlučuje o tome ko će biti osuđen”, posle čega je predsednik Skupštine Ištvan Pastor rekao obezbeđenju da Novakovića izvede iz sale.

Jovanov je nakon inicdenta na konferenciji ponovio rečenicu koju je izgovorio i dodao:”Zaposlićemo novih 23.000 ljudi, one iste koje je Bora Novaković otpuštao i to će biti naš odgovor na njihovo nasilje i verbalno i fizičko”.

Poslanici “Alterantive za Vojvodinu” transparent su razvili ali ispred skupštinske sale. Sve ulaze u skupštinsku salu nakon tog incidenta kontrolisalo je skupštinsko  obezbeđenje.


Za potpredsednicu pokrajinskog parlamenta i poslanicu Socijalističke partije Srbije Aleksandru Đanković ovaj budžet, pored razvojnog, sadrži karakteristike socijalnog i društveno odgovornog.

Ona je, između ostalog, naglasila da je od posebnog značaja socijalna komponenta i pronalatitetna politika koja podrazumeva naknadu za nezaposlene majke trećeg i četvrtog deteta od 15.000 dinara i za to je opredeljeno 270 miliona dinara.

Jovan Lazarov (SNS), predsednik Skupštinskog odbora za budžet i finansije rekao je da za dve i po godine otkako nova vlast upravlja Vojvodinom zabaležen značajan rast ustupljenih sredstava, sa 10,5 milijardi na 17,1 milijardu dinara.

Posebno je istakao ulaganje u aparate za zračenje onkoloških bolesnika i da je namera da se ukine lista čekanja.

Kritike opozicije ipak su izostale u domenu zdravstva, kada je reč o investicijama, jer je za tu oblast opredeljeno više od dve milijarde dinara, dok je oko svake oblasti bilo polemika poslanika vlasti i opozicije, pa čak i oko odluke koja je uvedena ovim budžetom, a podrazumeva dvogodišnju mesečnu finansijsku naknadu od 15.000 za nezaposlene majke koje imaju treće i četvrto dete. Međutim, u ovom slučaju primedbe nisu bile na odluku da se finansiraju nezaposlene, već za proceduru, pa je potpredsednik Skupštine Vojvodine Ivan Stijepović predložio da se promeni odredba prema kojoj majka ne sme godinu dan pre porođaja da ima zaposlenje, čime se diskredituju majke koje su u godini dana pre trudnoće radile, ali su dobile otkaz. Prema njegovom mišljenju, prilagođavanje tih uslova ne bi značajno opteretilo budžet, ali je ovaj amandman odbijen većinom glasova.    

A. Savanović

Foto: B. Lučić

Piše:
Pošaljite komentar