Uliks Fehmiu: Ovde je uvek neko kriv...
ZAGREB: Da li nekome dođe do svesti šta znači govoriti istim jezikom, pita se Uliks Fehmiu, jedan od glavnih glumaca u prvoj regionalnoj HBO seriji "Uspeh", uz opasku da je nemoguće ne sarađivati u regionu koji ima toliko zajedničkog, bez obzira na to što svaki kulturni prostor ima svoj karakter.
"Stalno se insistira na različitostima, a toliko toga imamo zajedničkog. Kad shvatite da neko iz Sarajeva, Zagreba, Tuzle, Skoplja...muči istu muku i svaka sredina ima svoje moćnike, lakše je shvatiti koliko su naše različitosti male, a sličnosti problema sa kojima se suočavamo velike", kaže Fehmiu u razgovoru za Tanjug u Zagrebu, nakon pretpremijere "Uspeha".
On ističe da apsolutno ima prostora za regionalne projekte poput serije "Uspeh", snimljene po scenariju Marjana Alčevskog, a u režiju oskarovca Danisa Tanovića, koja će premijerno biti prikazana 6. januara na HBO kanalu i putem HBO GO usluge u zemljama regiona, kao i u centralnoj Evropi, Skandinaviji i Španiji.
"Uspeh" je drama o običnim ljudima iz naše svakodnevice, koji pokušavaju da uspostave kontrolu nad svojim životima, a Fehmiu kaže da suština priče leži u provaliji koja se sve više širi, između "malog" i sve bespomoćnijeg čoveka i "velikog", koji je užasno moćan i koji sebe, zato što ima novac, moć ili vlast, doživljava samim bogom.
"Serija govori o nama. O ljudima, koji se sebi čine bespomoćnima, iako u stvari imaju moć da kažu ne, ako to zele, ako se usude. Svako od nas bi trebalo da shvati i da veruje da naše pristajanje ili nepristajanje na neke stvari u društvu takođe imaju svoj učinak i dejstvo", ističe Fehmiu.
Tako i likovi iz serije, "mali ljudi" čiji se obični životi sticajem nesrećnih okolnosti prepliću, odluče da je dosta, a Fehmiu smatra da je individualna stvar kada će se neko probuditi i usuditi.
"Lik koji tumačim, arhitekta u pedesetim godinama, konačno je odlučio da neće više da učestvuje u sumnjivim građevinskim projektima. Do tog trenutka je uživao u plodovima sopstvene nedoslednosti, ali se jednog jutra probudio i odlucio da to ne želi više da radi, ma kakve posledice bile. Ja sam bio dosta mlađi kad sam rekao - ja sad ovo ne mogu, ne osećam se dobro na sceni, ići ću negde da pečem hleb dok se ne budu stvorili uslovi da se osećam dobro dok budem radio svoj posao", navodi Fehmiu.
Govoreći o radu na seriji, u kojoj igraju i Iva Mihalić, Tara Taler, Toni Gojanović i Marija Škaričić, kaže da se nekada ovde tako radilo - pristojno, dostojanstveno, pod "normalnim" uslovima, u divnoj atmosferi.
Dodaje da je s Danisom Tanovićem odavno želeo da radi, kao i da je dobio priliku da igra s kolegama koje nije poznavao, a čiji rad veoma ceni.
Fehmiu je početkom devedesetih godina otišao u Ameriku, gde i danas živi, a osvrćući se na taj period kaže da su narodi propatili zbog onoga što su nacionalisti na vlasti u regionu tih godina napravili.
"Na žalost je i dalje sve slično i ponovo uzima maha. Recept da je uvek neko drugi kriv, ovima Srbi, ovima Albanci, ovima Hrvati. Dokle više?", pita se i konstatuje da je nacionalizam najjači adut svake vlade za sopstveni opstanak.
A koliko je važan jezik kojim govore ljudi na vlasti i način na koji se šalju poruke javnosti kroz medije vidi se na primeru američkog predsednika Donalda Trampa, posle čijeg je dolaska u Belu kuću, kaže, drastično porastao broj zločina i krivičnih dela baziranih na mržnji.
Duboko veruje da, kad se govori: pomogni drugom, dobro je lepo, učini dobro... da to funkcioniše.
"Ali, isto tako reagujemo i kada nam se govori ovaj je kriv, zbog njega ti je dete gladno. Strah i mržnja su virusi koji se šire brže od ebole. A ovde kod nas u regionu je uvek neko drugi kriv", kaže Fehmiu.
Smatra i da mediji snose veliki deo odgovornosti, jer, navodi, ono što oni prezentuju dolazi do baze koja odlučuje da li će moći da menja sopstvenu sudbinu time kako i za koga će glasati.
"Svrha novinarstva bi trebalo da bude edukacija biračkog tela. Prenošenja faktualnih vesti, bez komentarisanja istih, kako bi onaj koji glasa mogao da donese edukovanu odluku. Ali, sve dok je informacija koja do pojedinca i glasača dolazi politički obojena, netačna, nebitna, lažna...mi cemo glasati po interesnoj ili nacionalnoj liniji. I tada je oporavak gotovo nemoguć", kaže on.
Jugoslaviju je napustio 1993. godine, kao već ostvareni glumac.
Igrao je u filmovima "Crni bombarder", "Vizantijsko plavo", "Bulevar revolucije" i predstavi "Zapali me", koja ga je proslavila.
Zajedno sa suprugom, glumicom Snežanom Bogdanović i prijateljima iz Beograda u Americi je osnovao pekaru Pain d''Avignon, čiji proizvodi su ubrzo stekli reputaciju visokog kvaliteta i svakodnevno se isporučuju luksuznim hotelima, restoranima i slavnim kuhinjama.
I dok priznaje da možda ponekad napravi vrhunski hleb, kaže da se nada da će tek "ispeći" neku vrhunsku ulogu.
"Hajde da se svi bavimo svojim poslom, pošteno, najbolje što možemo. Radi svoj posao, to bi toliko toga učinilo boljim", poručuje.
Iako ne živi u Srbiji, Fehmiu godinama snima filmove i serije u zemlji i regionu. Za ulogu u filmu Ustanička ulica 2012. godine dobio je nagradu "Car Konstantin" na filmskim susretima u Nišu, kao i nagradu za najbolju mušku ulogu na Sarajevo film festivalu.
Trenutno kao producent privodi kraju film "Šavovi", čija je tema krađa beba i koji bi trebalo na proleće da bude u našim bioskopima.
Serija "Uspeh" premijerno će biti prikazana 6. januara na HBO kanalu i na HBO GO.
Na HBO GO odmah će biti dostupno svih šest epizoda, dok će na HBO kanalu svake nedelje u 20 sati biti emitovana po jedna nova epizoda.