Ruma: Osmoro zaposlenih brine o 35 osoba sa smetnjama u razvoju
Centar za socijalni rad Opštine Ruma dobio je licencu za rad od resornog ministarstva prošle godine, a sufinansirani projekti Evropske unije s uslugama za osobe sa smetnjama, zaživeli su i sada se u potpunosti finansiraju iz buyeta lokalne samouprave.
Direktor Centra za socijalni rad Ruma Slobodan Krasić kaže da su imali uslugu dnevnog boravka i dnevnog centra, da bi dobijanjem licence dva projekta postala sjedinjenja u jednu uslugu pod nazivom Dnevni boravak za decu, mlade i odrasle.
-To je sada jedna usluga, ali s obzirom na godine i bolest, korisnici su podeljeni u dve grupe. Pre podne dolaze mlađi, već od šest godina. U tu grupu ulaze svi do 24 godine. Popodne dolaze odrasli, a najstarija korisnica ima 39 godina- kaže Krasić.
Dnevni boravak radi u prvoj smeni od 8 do 13, i u drugoj od 13 do 18. U boravku je zaposleno osmoro radnika- pedagoda, defektologa, vaspitača, socijalnih radnika. Boravak koristi 35 osoba sa smetnjama u razvoju.
- Svaki dan je drugačije, jer je ipak u pitanju boravak, nekad ih bude 25, nekad 28, sve zavisi. Dolazi dvadesetoro mlađih iz starog Dnevnog boravka, a projektom koji je trajao od 2015.do 2017.godine 15 korisnika je prešlo je objedinjen Dnevni boravak- kaže Krasić i dodaje da broj oscilira, jer nekad deca imaju virozu, pa ne dođu, ili je neki drugi razlog u pitanju.
Nadaju se senzornoj sobi
Dnevnom boravku potrebna senzorna soba, za koju je Centar za socijalni rad već pisao projekat, koji se izjalovio, iako su imali i konsultacije i savete sa strane. Javila im se i jedna organizacija koja je taj projekat preuzela i prosledila ka Vladi Norveške, koja deli donacije, ali se na to još uvek čeka.
- Ta soba je nastavak brige o bolesti te dece i bio sam siguran da ćemo dobiti. Ipak, i dalje se nadamo i očekujemo- kaže direktor Krasić.
Direktor Centra za socijalni rad Ruma napominje da je Dnevni boravak za osobe sa smetnjama u razvoju zaživeo, funkcioniše vrlo dobro, sada već po ustaljenom rasporedu.
-Imamo i saradnju sa školama u koje ide starija grupa. Oni idu u Poljoprivrednu školu gde uče rad sa životinjama, upoznaju prirodu, ali i Srednju stručnu školu „Branko Radičević”, gde pohađaju časove kulinarstva i modelarstva- kaže Ljubišić i dodaje da korisnici leti posećuju i Sportski centar, te bazen, gde imaju časove plivanja.
Aktivnosti imaju i u srednjim školama u Novom Sadu, kao i dobru saradnju, tvrdi Krasić, ali i sa školama u Sremskoj Mitrovici, sa kojima imaju razmenu iskustva, te se međusobno posećuju. Kraj je godine, pa ima više događaja. Najavili su se i bajkeri koji bi kao Deda Mrazovi želeli da posete Dnevni boravak i podele poklone.
M.Stakić
Foto: J.Ivanović
Projekat „Ravnopravnnost u Rumi” realizovala je „Panonija media” uz podršku „Dnevnika”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.