Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Agencije o kosovskoj vojsci: Podrška SAD, protivljenje NATO

14.12.2018. 15:46 15:51
Piše:
Foto: AP Photo/Visar Kryeziu

PRIŠTINA: Svetske agencije prenele su danas vest iz Prištine o usvajanju zakona o formiranju kosovske vojske, a italijanska Ansa navodi da su tu odluku otvoreno podržali SAD, Velika Britanija i Nemačka, dok su NATO i EU izrazili značajno protivljenje.

Britanski Rojters ukazuje da su SAD ovaj potez okarakterisale kao "istorijski", ali da ga je NATO Alijansa kritikovala.Ansa navodi da su poslanici kosovske skupštine brzo izglasali tri zakona kojima se menja mandat Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) iz civilnog u vojni, bez promene imena ovih snaga. Odluku Prištine otvoreno su podržali SAD, Velika Britanija i Nemačka, dok su NATO i EU izrazili značajno protivljenje, uz ocenu da sada nije odgovarajući trenutak i da bi sve trebalo da bude izvedeno uz neophodne ustavne amandmane, piše Ansa.



Rojters ističe da se sve to događa nedelju dana nakon što je premijerka Srbije Ana Brnabić upozorila da bi taj potez mogao da izazove vojnu intervenciju Beograda.Agencija naglašava da se Srbija snažno protivi ovom potezu i podseća da je Beograd upozorio da bi formiranje tzv. kosovske vojske moglo da destabilizuje Balkan.



Iako bi formiranje takve vojske moglo da potraje godinama, srpski političari veruju da taj potez ima za cilj etničko čišćenje Srba sa Kosova, napominje britanska agencija i dodaje da albanski predstavnici negiraju te optužbe.Takođe se podseća da je Brnabić nedavno kazala da bi odgovor Beograda na ovaj potez Prištine mogao da bude vojna intervencija i napominje da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio obilazak Kopnene zone bezbednosti u naredna tri dana.



I ruska agencija TASS prenela je da je parlament nepriznate republike Kosovo odobrio stvaranje vojske na sednici, ističući da u glasanju nisu učestvovali članovi Srpske liste.TASS prenosi i da su nakon usvajanja zakona kosovski lider Hašim Tači i premijer Ramuš Haradinaj čestitali poslanicima i građanima Kosova.



Komandant KBS Rahman Rama rekao je danas da će "vojska služiti svim građanima i biti aktivna na celom Kosovu", uključujući severni deo, navodi TASS.Agencija prenosi da je Beograd veoma zabrinut zbog planova Kosova i da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetiti jedinice u Kopnenoj zoni bezbednosti.



KFOR je poslao patrole u Kosovsku Mitrovicu da paze na most preko Ibra koji povezuje srpski i albanski deo.Podseća i da je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je da su planovi Kosova o formiranju oružanih snaga u pogrešno vreme te da bi mogli da podriju stabilnost i naškode perspektivi članstva Kosova u NATO.



Rusko ministarstvo spoljnih poslova je pak saopštilo da potez kosovskih vlasti o formiranju vojske može da dovede do najtežih posledica ne samo za srpsko stanovništvo u regionu već i za bezbednost na celom Balkanu. 



Ministarstvo je dodalo da Moskva očekuje da KFOR "primeni svoj mandat i preduzme sveobuhvatne mere kako bi neutralisao i razoružao takvu instituciju u slučaju da bude formirana".

Kfor bi trebalo da spreči i razoruža kosovsku vojsku



BEČ:  Ako bi se poštovala Rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244 onda bi Kfor trebalo da spreči i razoruža kosovsku vojsku, istakao je austrijski političar David Štokinger povodom odluke kosovske skupštine o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u vojsku. 



On je u izjavi za Tanjug ocenio i da će ovaj potez Prištine voditi značajnijem povećanju tenzija na Kosovu i u regionu.



"Od prvog dana Kfor krši Rezoluciju 1244 na čijim osnovama je uopšte mogao i da dođe na Kosovo, jer od početka deluje " državnotvorno". I u tome formalno neutralna Austrija politički i vojno ofanzivno učestvuje", kritikovao je funkcioner Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) .



Štokinger je naveo i da je tokom njegovog nekadašnjeg putovanja na Kosovo video KBS kako patrolira uglavnom sa civilnim autobusima, koji su bili prepoznatljivi i po oznaci KBS na tablicama. 



"Pripadnici su bili lako naoružani. I tada su snage KBS između ostalog imale puške nemačkog Bundesvera G3. Godinama te snage bivaju obučavane i opremljene od strane Kfora, misije u kojoj nažalost austrijska vojska ima najveći kontingent. Sada se te trupe, slične policiji, transformišu u regularnu vojsku sa teškim naoružanjem", rekao je on.



Štokinger ukazuje i da su već u KBS-u komandanti i većina pripadnika de fakto bili bivši borci OVK sa ratnim i terorističkim iskustvom.



“To se neće promeniti ni kod nove vojske. Dugogodišnji komandant KBS i ministar odbrane Agim Čeku je bio u rukovodećem štabu terorističke OVK. Pre toga on je služio sredinom 1990-tih u hrvatskoj vojsci i bio je jedan od onih koji su planirali operaciju "Oluja" protiv krajiških Srba", podseća Štokinger.



On ističe i da bez podrške značajnih zapadnih krugova Priština ne bi mogla da donese današnju odluku. "Taj korak će voditi ka značajnijem povećanju tenzija na Kosovu i u regionu", upozorava on.

 

CEAS pozdravlja stav NATO i suzdržanu retoriku Beograda



BEOGRAD: Centar za evroatlantske studije iz Beograda (CEAS) pozdravlja izjavu generalnog Sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga da je loš trenutak za formiranje vojske Kosova, kao i suzdržanu retoriku srpskih državnih organa istim povodom.



CEAS se iskreno nada da će srpska zajednica na Kosovu, za koju je ovaj proces vrlo traumatičan, ionako već teško pogođena drakonskim merama uvođenja taksi, ostati mirna i dostojanstvena i imati vere u diplomatske mere Beograda sa jedne, i KFOR-a na terenu sa druge strane, i pored prethodnih razočaranja i propusta, poput onih iz 2004. godine, i da neće nasedati na vrlo verovatne provokacije. 



CEAS u saopštenju navodi i da su sasvim neutemeljene i neprihvatljive izjave nekih zapadnih aktera da je Srbija radeći na reviziji priznanja Kosova i akcijama za neprimanje Kosova u Interpol doprinela destabilizaciji. 



Veliku zabrinutost CEAS iskazuje zbog mogućeg izazivanja provokacija sa bezbednosnim implikacijama koje mogu doći od trećih strana, kako državnih tako i nedržavnih aktera i zato smatra da je jako dobro pojačano prisustvo KFOR-a na severnom delu Kosova, čime se smanjuju mogućnosti za provokacije ali i mogućnost da se zvaničnom Beogradu podmetnu incidenti, koji bi se njemu mogli pripisati, a dolaze sa trećih strana. 



CEAS se nada da će najavljeno preispitavanje novog nivoa angažovanja NATO-a sa KBS ići u pravcu koji će pomoći srpskoj zajednici i državi Srbiji da lakše prebrode ovaj teški period i nastave i unaprede komunikaciju i saradnju sa KFOR-om i NATO-om u celini. 



 

Piše:
Pošaljite komentar
Đurić: Takozvana vojska Kosova okupaciona oružana formacija

Đurić: Takozvana vojska Kosova okupaciona oružana formacija

14.12.2018. 13:58 14:00
Haradinaj: Vojska Kosova će biti na severu i jugu

Haradinaj: Vojska Kosova će biti na severu i jugu

14.12.2018. 12:44 15:43
Izglasana vojska Kosova u Prištini, ušli i vojnici (video)

Izglasana vojska Kosova u Prištini, ušli i vojnici (video)

14.12.2018. 10:52 12:08