Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pretpostavlja se da od hepatitisa C u Srbiji boluje oko 80.000 ljudi

14.12.2018. 08:54 08:58
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

Pretpostavlja se da je od hepatitisa C u Srbiji obolelo oko 80.000 ljudi, a veliki je broj neotkrivenih nosilaca virusa onemogućava tačnu evidenciju i predstavlja izazov za uspešnu prevenciju i lečenje ove bolesti, rečeno je nedavno na Okruglom stolu „Savremene tendencije u lečenju hepatitisa C – da li je mikroeliminacija moguće rešenje u Srbiji?“.

Tema skupa bile su perspektive uspešnog lečenja virusa hepatitisa C (HCV), sa posebnim osvrtom na mikroeliminaciju virusa kod određenih grupa pacijenata kao moguće rešenje za naš zdravstveni sistem. Skup je održan uz podršku Ministarstva zdravlja, u okviru kampanje „Skriveni u javnosti“, koju zajednički sprovode Udruženje pacijenata sa bolestima jetre „Hronos”, Udruženje hemofiličara Srbije i Savez organizacija bubrežnih invalida Republike Srbije. Cilj kampanje je podizanja svesti o virusnom hepatitisu C i savremenim načinima lečenja.

Globalnu eliminaciju hepatitisa C je kao cilj odredila Svetska zdravstvena organizacija i mnoge zemlje zamenjuju novim konceptom mikroeliminacije virusa. Na skupu je predložen način suzbijanja hepatitisa C lečenjem hronične infekcije HCV unutar specifičnih grupa pacijenata, uz pomoć savremene terapije koja omogućava visok stepen izlečenja. Radi se o dve grupe pacijenata, oboleli od hemofilije i bubrežni bolesnici na hemodijalizi koji su hepatitisom C zaraženi u vreme kada nisu bili na snazi savremeni protokoli lečenja i univerzalni skrining krvi i krvnih derivata, još 1990-ih godina. Lečenje hepatitis C virusa savremenim terapijskim metodama kod ovih pacijenata danas može da donese opipljive rezultate u kratkom vremenskom roku, jer su u pitanju dobro kontrolisane grupe pacijenata unutar zdravstvenog sistema.

- Ministarstvo zdravlja je svesno pretnje koju predstavlja hepatitis C kao infektivna bolest koja sa sobom nosi rizik po javno zdravlje i stoga činimo sve što možemo na poboljšanju lečenja obolelih od hepatitisa C u Srbiji. U prethodnih godinu dana napravljen je znatan pomak u okviru zdravstvenog sistema i nabavke savremenih lekova za lečenje hepatitisa C. Trenutno se nekoliko desetina pacijenata leči savremenom metodom u formi direktno delujućih antivirusnih lekova i nadamo se da će se steći uslovi da postepeno što veći broj obolelih bude obuhvaćen ovom terapijom - izjavila je pomoćnica ministra zdravlja iz Sektora za javno zdravlje i programsku zdravstvenu zaštitu dr Vesna Knjeginjić.

Zamenica direktora Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra  Srbije docent dr Ivana Milošević istakla je da je nakon uspešnog početka primene savremene terapije u lečenju obolelih od hepatitisa C, u narednoj fazi neophodno da se izradi jasna strategija sa daljim koracima ka eliminaciji te infektivne bolesti, u okviru koje bi lečenje inovativnom terapijom bilo omogućeno većem broju obolelih.


Svim obolelima treba isti pristup terapiji

Oboleli od hepatitisa C okupljeni u udruženjima koja su pokrenula kampanju „Skriveni u javnosti“ istakli su da će biti u potpunosti zadovoljni kada svi oboleli budu imali pristup odgovarajućoj terapiji, pozivajući nadležne da se omogući lakše testiranje na hepatitis C i apelujući na javnost da se obolelima da prilika da bez ustezanja govore o svojoj bolesti.


- Terapija direktno delujućim antivirusnim lekovima pokazala se kao veoma uspešna, uz stopu izlečivosti iznad 90 odsto. Na duže staze ovaj način lečenja doneće važne benefite, kroz smanjenje broja obolelih od karcinoma jetre i pacijenata koji bi inače bili upućeni na transplantaciju - izjavila je  dr Milošević.

Učesnici okruglog stola složili su se da je mikroeliminacija moguće rešenje i u Srbiji, po uzoru na uspešne primere prakse iz zemalja regiona i Evropske unije, a o narednim koracima će biti reči u nastavku dijaloga zainteresovanih strana i nadležnih tela.

- Članovi Udruženja pacijenata sa bolestima jetre „Hronos“, Udruženja hemofiličara Srbije i Saveza organizacija bubrežnih invalida već su uputili zvaničnu molbu Ministarstvu zdravlja Republike Srbije za pokretanje inicijative za primenu koncepta mikroeliminacije hepatitisa C u Srbiji. Nadamo se pozitivnom ishodu i nastavljamo sa daljim aktivnostima kako bismo skrenuli pažnju javnosti da ne želimo i dalje da budemo skriveni - zaključila je predsednica Udruženja pacijenata sa bolestima jetre „Hronos” Ivana Dragojević .

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar