Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Još tri meseca za zamenu oružnog lista

03.12.2018. 11:49 11:53
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Još nešto više od tri meseca ostalo je građanima koji legalno imaju oružje, a oružni listovi su im izdati po starom Zakonu o oružju i municiji, taj dokument moraju zameniti.

Rok, naime, ističe 5. marta sledeće godine. Iako se možda taj rok čini dovoljno dugim, treba imati na umu da je reč o velikom broju vlasnika, kao i naviku mnogih da se sve zakonske obaveze završavaju u poslednji čas.

Takva obaveza predviđena je Zakonom o oružju i municiji, koji se primenjuje od marta 2016. godine. Za razliku od stare prakse, na jednom novom oružnom listu omogućena je registracija do de­set komada pušaka ili pištolja.

U MUP-u navode da je zamena oružnih listova zakonska obaveza za sve koji poseduju vatreno oružje, ali i opominju na uobičajenu naviku građana da koriste poslednje dane zakonskih rokova za završavanje administrativnih poslova. Tokom 2016. i 2017. godine nije bilo veće zamene oružnih listova, dok je ove godine broj zahteva znatno povećan, ukazuju u MUP-u.

Vlasnik oružja, po zakonu, obavezan je da prilikom zamene oružnog lista donese oružje u policijsku stanicu na uvid, kao i stare isprave. Potrebna mu je potvrda da protiv njega nije pokrenut krivični postupak, kao i lekarsko uverenje o sposobnosti za držanje i nošenje oružja.

„Zakonom o oružju i municiji, koji je počeo da se primenjuje 5. marta 2016. godine, propisana je zamena isprava tako što su fizička lica, koja su posedovala oružne listove i dozvole za nošenje oružja za ličnu bezbednost, kao i pravna lica i preduzetnici, koji su posedovali odobrenja za držanje oružja izdata po zakonu koji je važio do dana početka primene ovog zakona, dužni da u roku od tri godine od dana početka primene novog zakona podnesu zahtev za izdavanje isprave, zajedno s uverenjem o zdravstvenoj sposobnosti”, navode u MUP-u Srbije.

Sastavni deo postupka su i dokumenti koji dokazuju tzv. opravdani razlog za posedovanje oružja.

Za građanina koji poseduje lovačku pušku ili karabin, to je uverenje o položenom lovačkom ispitu ili kopija lovne karte. Ukoliko je oružje namenjeno sportu, „opravdani razlog” čini potvrda o članstvu u nekom od streljačkih klubova.

U slučaju da su pištolj ili puška namenjeni za ličnu bezbednost, vlasnik je obavezan da „na zapisnik” da i izjavu kojom tvrdi da mu je zbog posla koji obavlja ili drugih okolnosti sigurnost ugrožena. Sve to prati terenska provera policije pre izdavanja dozvole.


Za novu registraciju 12.000 dinara

Izdavanje novog oružnog lista košta 1.500 dinara (600 dinara je obrazac koji izrađuje Zavod za izradu novčanica). Građani koji poseduju oružje s olučenim cevima – pištolje, revolvere, karabine – dužni su da uplate i republičku taksu od 5.360 dinara. Mnogi vlasnici pištolja i pušaka, međutim, to doživljavaju kao dvostruki namet jer su istu taksu platili prilikom odobravanja nabavke i registracije oružja.

Uz te troškove, lekarsko uverenje košta od 3.500 do čak 6.000 dinara (zavisno od zdravstvene ustanove), što ukupan iznos zamene tog dokumenta podiže i na više od 12.000 dinara. 


Osim toga, „stari” vlasnici oružja moraće tom prilikom da MUP-u dostave i uverenje o zdravstvenoj sposobnosti za posedovanje oružja. Ipak, biće „privilegovani u jednoj stvari u odnosu na one koji sada nabavljaju oružje – nisu u obavezi da prolaze kroz obuku u rukovanju pištoljima ili revolverima”.

Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za posedovanje oružja uvedeno je aktuelnim Zakonom o oružju i municiji. O toj logičnoj obavezi pričalo se dugo, a neka ubistva, pa i višestruka, koja su se desila minulih godina i uznemirila javnost, pri čemu se za izvršioce znalo da imaju zdravstvene probleme, samo su potvrdila njenu neophodnost.

„Uverenje o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja izdaje zdravstvena ustanova koja je rešenjem ministarstva nadležnog za poslove zdravlja ispunila uslove za obavljanje lekarskih pregleda za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti fizičkih lica za držanje i nošenje oružja. Spisak navedenih zdravstvenih ustanova nalazi se na sajtu Ministarstva zdravlja”, navode u MUP-u Srbije.

I dok se Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema za finiš tog izuzetno obimnog posla, vlasnici i kolekcionari oružja negoduju zbog obimne procedure i plaćanja takse. U Nacionalnoj asocijaciji za oružje (NAOS), koja okuplja trgovce i proizvođače oružja, kao i streljačke klubove i saveze, ističu da, po nezvaničnim podacima, građani Srbije poseduju najmanje 600.000 oružnih listova.

Promenu dokumenata vlasnici oružja okupljeni oko NAOS-a vide kao prikrivenu reviziju legalnog poseda vatrenog oružja.

U MUP-u odgovaraju da su novi propisi doneti pre svega u interesu bezbednosti građana.

Tokom preregistracije, svi zakonski uslovi moraju biti ispunjeni, budući da je pojedinim građanima dozvola za oružje izdata pre 20 i više godina. Zato je važna provera da li ispunjavaju sve uslove, kažu u MUP-u.

Vlasnici oružja koji do početka marta sledeće godine ne zamene oružne listove, kako to nalaže važeći zakon, rizikuju prekršajne kazne od 5.000 do 150.000 dinara.

M. Bozokin

Piše:
Pošaljite komentar