U porastu zloupotreba droge među mladima
Projekat „Za bezbrižno odrastanje bez droga”, Savetovališta za mlade Doma zdravlja „Novi Sad”, sprovodi se od marta do decembra u prvom i drugom razredu 14 novosadskih srednjih škola.
Radionice vode lekari Službe zdravstvene zaštite dece, u saradnji s Gradskom upravom za zdravstvo. Osnovne teme radionica su informacije o adolescenciji, značaju prevencije usvajanja rizičnih oblika ponašanja u tom uzrastu, o drogi, vrstama droge i veštinama za odupiranje socijalnom pritisku za usvajanje te navike štetne po zdravlje, ali i život.
– Na osnovu rada Savetovališta za mlade, došli smo do zaključka da je u poslednje vreme u porastu zloupotreba psihoaktivnih supstanci među mladima – kažu iz te ustanove. – Zloupotreba je periodično uzimanje psihoaktivnih supstanci koje dovode do oštećenja zdravlja. Adolescenti su nedovoljno informisani o tome, kao i o delovanju tih supstanci na organizam. Među njima, najvažniji su pojmovi akutno trovanje, zloupotreba i zavisnost od supstance i apstinencijalni sindrom ili kriza. Među mladima je često i istovremeno uzimanje više psihoaktivnih supstanci jer se kombinovanjem raličitih droga, lekova i alkohola pojačava njihovo dejstvo.
Međutim, psihološkinja u Gimnaziji „Isidora Sekulić” Biljana Matić navodi da među njihovim učenicima situacija nije toliko alarmantna jer se profesori trude da na svim predmetima govore o toj temi.
– Tešimo se podatkom da je narkomanija najmanje prisutna u našoj sredini – napominje Biljana Matić. – Naši đaci uvek vole da slušaju predavanja o tim temama, pa smo tako imali i radionice o prevenciji raka grlića materice, pušenju i slično. Mi, profesori, dosta smo zadovoljni što se tiče ponašanja naših učenika, redovni su na nastavi, imaju i dobro vladanje. Ne možemo imati uvid u to šta oni rade u svoje slobodno vreme, ali porodica je ta koja treba da prati njihovo ponašanje i kretanje van škole.
Prema njenom mišljenju, mladi su i te kako svesni svih rizika jer im je, ako ništa drugo, sve dostupno na internertu, odakle crpe najviše informacija. Nedavno su u Gimnaziji, u saradnji s Crvenim krstom Novog Sada, održane radionice i deci i roditeljima. Oko dve trećine roditelja pristalo je da testira svoju decu na narkotike, a kako su obećali, podeliće rezultate s profesorima. Za sad nema nikakvih informacija o tome.
– Za rešavanje tog problema neophodna je multisektorska saradnja – ukazuju iz Savetovališta Doma zdravlja „Novi Sad” za mlade. – Podržavanjem i osnaživanjem saradnje svih institucija koje se bave tim problemom došlo bi do smanjenja broja konzumenata psihoaktivnih supstanci u toj populaciji. Saradnja s roditeljima čini osnovu, odnosno stub u rešavanju problema i pomoći mladoj osobi. Kod adolescenata kod kojih ne postoji dobra saradnja sa članovima porodice, kao ni sa školom, nailazimo na poteškoće u radu i nemogućnost brze i odgovarajuće pomoći i podrške.
Na osnovu rada Savetovališta za mlade, došli su do zaključka da je, osim porasta zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, u porastu i zavisnost od interneta i igranja igrica. Uz to, povećan je i broj adolescenata koji posećuju kladionice i kockarnice.
L. Radlovački