U SNP promovisana knjiga Emira Kusturice „Šta mi ovo treba”
„Emir Kusturica je čovek u čiji su život stala već tri života”, rekao je upravnik Biblioteke Matice srpske, pesnik Selimir Radulović, u Srpskom narodnom pozorištu na promociji treće knjige poznatog reditelja, glumca i književnika, koju je pod nazivom „Šta mi ovo treba” objavila beogradska kuća „Vukotić medija”.
„Pretresanje sarajevskog kovčega sećanja, najčešće mučnog, neobični je pesnički, esejistički, dnevnički brevijar, odnosno kao idealno usaglašen umetnički kaleidoskop koji se poetički ispunjuje kao zbir slika koje svedoče o drami pojedinca, ali i o sudbonosnim trenucima savremenog čoveka i savremenog sveta”.
U vremenu u kojem je dobro postalo sićušno, oskudno i nemoćno, dodaje Radulović, u kojem se savremeni božji mrav bez ostatka okrenuo svojim interesima i poslićima, knjige su poput „Šta mi ovo treba” više su nego dragoceni dokaz da je nauskolebani savremenik ipak dublji od svoje svesti, pronicljiviji od svog mišljenja, moćniji od svog razuma, „i da ima nade za tačne i prave reči”. „Gospod je bio milostiv spram autora. Nije mu, naime, uskratio uzdarja slika koja vraćaju u oreol sećanja, niti kontinualnog suočenja sa zavičajem kao neke vrste otmene bolesti. I u toj reči zavičaj, koja zakriljuje svekoliki put ove knjige, ukršćuju se i prisnost i tuđost”, ukazuje Radulović.
„Ne razrešavam velike dileme”
„Zapisi u ovoj knjizi nemaju nameru da odgovore na pitanja, niti da razreše velike dileme. Sve je tu nastalo iz potrebe da svedočim o vremenu u kojem živim i ostavim trag onima koji će u budućnosti proveriti da li je ovo sve trebalo”, naveo je Kusturica u predgovoru knjige „Šta mi ovo treba”
Za izdavača Manojla Vukotića, reditelj „Podzemlja” je u „Šta mi ovo treba” sazdao veliki i raskošni luk kojim premošćava poslednjih četvrt veka svog života. „Živ i hitar u pisanju, ubedljiv u dočaravanju ambijenta, sugestivan u ideji, Kusturica u knjizi niže omamljiv đerdan opojno sočnih i gorko oporih medaljona”, naveo je Vukotić. Upravnik SNP-a dr Zoran Đerić, pak, knjigu Emira Kusturice vidi istovremeno i kao dnevnik, i kao scenario za film o našem vremenu, i kao dramski tekst veoma pogodan za pozorišno uprizorenje, ali i kao pripovestizrazitog narativnog potencijala koja se može čitati i kao uzbudljiv roman.
– Moja privrženost stvarnosti je možda ono što je najvrednije u mom životu – rekao je Emir Kusturica. – A moje beleške imaju pre svega intenzitet ličnog. Međutim, mislim da sve što je u umetnosti mora da bude subjektivno, jer kad postane objektivno, dobijamo rijaliti. Nažalost, upravo je to karakteristika današnjih života. Ali ja sve doživljavam lično. I zato me život dovodi do mesta i uglova koji nisu predviđeni za tipove sa crvenih tepiha. Ipak, i pored toga me zbog svega što činim, govorim i pišem u odnosu na ljude i oklnosti pitaju „Šta to tebi treba?”. E, pa tajna je upravio u tome da mi - sve to treba!
M. S.