Vrdnička vila vraća se kući
IRIG: Posmrtni ostaci Milice Stojadinović Srpkinje biće preneti do kraja ove nedelje u portu manastira Ravanice, na inicijativu i u organizaciji Udruženja građana „Šarene taljige” iz Vrdnika.
Zastupnik udruženja Ninoslav Zdravković kaže da su od crkve odmah dobili dozvole i blagoslov vladika, a da je administrativni deo preseljenja ostataka čuvene pesnikinje, potrajao godinu dana.
- Nismo imali pomoć institucija, a inicijativu smo pokrenuli jer smo smatrali da je Milici mesto u Vrdniku - kaže Zdravković i dodaje da je bilo i ličnih motiva.
Još od dečačkih dana, Ninoslav je veliki poštovalac Njegoša. Čitajući čuvenu ljubavnu pesmu „Noć skuplja vijeka”, pitao se kome je posvećena, da bi kasnije saznao da je reč o Milici. Sudbina je udesila da se Zdravković doseli u Vrdnik, i to dve kuće od one u kojoj je nekada živela čuvena pesnikinja.
- Sva njena poezija i život pripada Vrdniku i ona nema nikakve veze sa Požarevcem u kome je sahranjena, niti se vodilo računa o grobu. Čitavih 140 godina nakon njene smrti, ona se vraća na svoje mesto, gde i pripada i gde je provela ceo svoj život- kaže Zdravković i podseća da je Milica Stojadinović sahranjena u Požarevcu na insistiranje njenog bratanca, pošto su je pred smrt ostavili bez ičega, i kuće i zemlje.
Zdravković napominje da će sanduk sa ostacima stići u četvrtak u Vrdnik, gde će ga dočekati vladika sremski Vasilije, a da će svečanost povodom vraćanja ostataka Vrdničke vile, kako su je zvali savremenici, biti održana sredinom decembra.
Milica Stojadinović, prva srpska pesnikinja novog doba, umrla je 1878. godine u Savamali, a sahranjena je o trošku grada Beograda, kod crkve Svetog Marka. Po želji porodice, 27 godina kasnije posmrtni ostaci preneti su u porodičnu grobnicu u Požarevac. Milica je svirala gitaru, bila je ratni reporter, izuzetno obrazovana u odnosu na druge žene svog vremena. Rođena je u Bukovcu 1828. godine, a otac joj je bio sveštenik u Vrdniku. Imala je naklonost srpske intelektualne elite svog vremena. Voleli su je i veličali Vuk Karayić, Ljubomir Nenadović, Njegoš, Knez Mihailo, Jovan Subotić... Opevala je junake 1848. i lično, obučena u tri narodne boje, s gitarom u ruci išla da sokoli narod i srpske borce. Živela je na selu, kao protina kći poučavala devojke, obilazila bolesne, slala pisma umesto nepismenih…
Udruženje građana „Šarene taljige” pre dve godine je podiglo i Spomenik rudarima pored zgrade Kasine, za šta su dobili novac od Pokrajinskog sekreterijata za kulturu i javno informisanje. Ovoga puta nisu imali pomoć, ali im je zbog urađenog posla, puno srce.
- Ovo nam je drugi veliki projekat, na šta smo izuzetno ponosni. Osim toga, bavimo se promovisanjem Fruške gore, turističkim i kulturnim dešavanjima, ali imamo i konak u kom mogu da odsednu svi koji žele da dožive lepote Fruške gore, kojih je puno- napominje Zdravković.
Maša Stakić
Projekat „Irig danas” realizovala je „Panonija media” uz podršku „Dnevnika”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.