DIMI SE SIVA ZONA Sto švercovanih cigareta kao paklica u trafici
Poznato je da se pojedina roba više nego neka druga prodaje ispod tezge, a takav način prodaje najčešći je kada je reč o trgovini proizvodima na koje se plaća akciza.
Među njima su svakako i duvanski proizvodi, pre svega cigarete, ali i rezani duvan, a kako stvari stoje, ulična prodaja se vraća. Naime, pre više od decenije cigarete su se, gotovo po pravilu, prodavale i kupovale van legalnih tokova, a zbog toga je budžet Srbije godišnje bio više stotina miliona evra tanji.
Crno tržište je dolaskom svetski poznatih proizvođača cigareta u Srbiju gotovo odmah zamrlo, ali se sada situacija promenila. U poslednje vreme, iako daleko manje nego ranije, ponovo je oživela ulična prodaja cigareta, a slično se dešava i u regionu. Uprkos tome što se šverceri i švrecovane cigarete često otkrivaju, crno tržište postoji i paklica cigareta, koja u trafikama košta oko 240 dinara, može se kupiti i za 170. Da li su cigerete skupe ili jeftine zavisi od toga ko na pitanje odgovara, ali kupaca ima i čini im se da su na dobitku jer paklicu plaćaju manje nego kada je kupuju u trafikama. Međutim, kupovinom cigareta van legalnih tokova štetuje država, odnosno budžet jer se zbog nenaplaćenih akciza i poreza na dodatu vrednost u njega sliva manje novca.
Pored onih koji prodaju cigarete bez akciznih markica su i prodavci rezanog duvana, a cena je 200 dinara za 100 grama. Iako nisu raspoloženi za razgovor, kao ni da kažu odakale stiže duvan koji prodaju, ukazuju na to da kupaca ima, a da je važno da je duvan kvalitetan.
– Ima kupaca, a kako i ne bi bilo kad je cena povoljna – kaže jedan od trgovaca. – Cena 100 grama rezanog duvana manja je od cene jedne paklice, a od te količine može se dobiti i 100 cigareta.
Da je švrc cigareta unosan posao pokazuje i to što u Svetskoj trgovinskoj organizaciji procenjuju da se godišnje na švercu cigareta zaradi između 40 i 50 milijardi dolara. Šverc cigareta nije zaobišao ni zemlje Evropske unije jer se na tom tržištu svake godine nađe najmanje 500 miliona prošvercovanih kutija cigareta.
Pre dve godine je za samo pet meseci u Srbiju ušlo 50 kamiona s po 1.200 kartona cigareta, a procenjeno je da je zarada po kamionu 360.000 evra.
Jasno je da šverc duvana i cigareta donosi korist onima koji se time bave, a da rastu šverca doprinosi i rast poreskih i akciznih opterećenja, kojima države iz okruženja svoju regulativu u toj oblasti usaglašavaju s regulativom EU. Tako Srbija svoju akciznu politiku mora da prilagodi evropskim standardima i dostigne minimalnu akcizu od 90 evra na 1.000 cigareta. Sada je akciza po paklici cigarete iz uvoza i cigarete proizvedene u zemlji 69,19 dinara, a već sad se zna kolike će biti do 2020. godine jer će se povećavati postepeno. Akcize na cigarete su od početka prošle godine oko pet dinara više, novo povećanje sledi na početku sledeće godine, kada će biti dinar više i iznositi 70,70 dinara, a potom će na polovini godine biti dodatno povećane od oko 1,50 dinar – na 72,22. Na početku 2020. godine akcize na cigarete biće 73,73 dinara, a od jula te godine će iznositi 75,25 dinara po paklici. Uz tu akcizu, na cigarete se plaća i akciza po stopi od 33 odsto vrednosti paklice. Na duvan se plaća akciza po stopi od 43 odsto po kilogramu i nije se menjala od 2016. godine.
D. Mlađenović