Odluka Hrvatske o imovini dokaz neprijateljske politike prema Srbije
BEOGRAD: Odluka hrvatskog Ministarstva državne imovine da objavi javni poziv kojim daje u zakup preostalu imovinu srpskih firmi i institucija, jedan je u nizu dokaza neprijateljske politike Hrvatske prema Srbiji, ocenio je danas predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta.
Linta je u izjavi dostavljenoj medijima naveo da Hrvatska više od 14 godina otvoreno krši Aneks G Bečkog sporazuma o sukcesiji pod nazivom "Privatna stečena prava", u kojem je navedeno da svim građanima i pravnim licima mora biti priznata, zaštićena i vraćena imovina koju su imali na dan 31. decembra 1990. godine u jednoj od država bivše SFRJ.
Dodao je da u Aneksu G piše i da će bilo kakvo oduzimanje imovine učinjeno nakon posljednjeg dana 1990. godine biti ništavno.
Linta je pozvao Vladu Srbije da se obrati Komitetu za ljudska prava UN i drugim međunarodnim organizacijama sa zahtevom da Hrvatska konačno počne da primjenjuje Aneks G Bečkog sporazumja o sukcesiji.
"Stotine hiljada proteranih Srba i drugih oštećenih građana, kao i stotine srpskih firmi i drugih institucija, ne mogu više od dve decenije da sudskim putem ostvare svoja imovinska prava u Hrvatskoj", ističe.
Kaže da brojni primeri jasno potvrđuju da u Hrvatskoj postoji etnički motivisano pravosuđe čiji je cilj "legalizacija otimačine srpske privatne i javne imovine".
"Zbog toga Hrvatska sistematski krši i međunarodno pravo i sopstveni Ustav", navodi Linta i kaže da je to zato što prema međunarodnom pravu i Ustavu Hrvatske Bečki sporazum o sukcesiji, kao međudržavni sporazum koji je potvrđen u hrvatskom Saboru marta 2014. godine, ima jaču pravnu snagu od domaćih zakona.
Dodik: RS će zaštititi svoju imovinu u Hrvatskoj
Republika Srpska preduzeće sve aktivnosti na zaštiti svoje imovine u Hrvatskoj, izjavio je danas predsednik RS Milorad Dodik.
On je to rekao komentarišući informaciju da je Hrvatska počela da primenjuje izmene i dopune Zakona o upravljanju državnom imovinom, koji je hrvatski Sabor usvojio u maju, a koji predviđa upravljanje nekretninama i stavljanje u funkciju i nekretnine za koje nisu rešeni imovinsko pravni odnosi, prenosi Klidž.ba.
"Svi ugovori sklopljeni pod pritiscima i pretnjama moraju biti proglašeni ništavnim. Raspolaganje tuđom imovinom, što namerava da uradi Hrvatska, samo bi bespotrebno zakomplikovalo odnose u regionu", rekao je Dodik.
Prema Dodikovim rečima, Hrvatska je u obavezi da sprovede sporazum koje su bivše republike SFRJ postigle, a koji nalaže da svim građanima i pravnim subjektima moraju biti vraćena prava koja su imali 31. decembra 1990. godine.
Ministarstvo državne imovine Hrvatske objavilo je prije tri dana javni poziv kojim daje u zakup odmarališta i druge nekretnina na Jadranu, a naspisku nekretnina koje se daju u zakup na 30 godina jeste 15 nekretnina, odmarališta i pratećih objekata na primorju Hrvatske, čiji su vlasnici preduzeća iz Srbije i BiH.