Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SRAMOTA Mondoloni sada moli Vučića i srpski narod za izvinjenje

12.11.2018. 09:17 11:55
Piše:
Foto: Fonet/AP

BEOGRAD: Ambasador Francuske u Beogradu Frederik Mondoloni je uputio danas izvinjenje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i srpskom narodu zbog protokola i rasporeda sedenja na svečanosti obeležavanja Dana pobede u Parizu.

"Sa Srbijom smo veoma bliski. Srbija je u Prvom svetskom ratu izbubila skoro trećinu stanovništva, 62 odsto muške populacije i Francuska to ne zaboravlja", rekao je Mondoloni gostujući na Prvoj.



Kaže da ne zna šta se tačno desilo u Parizu pošto je on juče prisustvovao u Beogradu ceremoniji na Francuskom vojnom groblju.



"Malo sam tužan, jer je trebalo jutros da slavimo našu zajedničku pobedu, uoči najavljene posete francuskog predsednika Srbiji. Ovo je na neki način sve to malo pokvarilo za nas", istakao je Mondoloni.


Vučić zahvalio na poruci Pariza i poštovanju srpskih žrtava

BEOGRAD: Predsednik Srbje Aleksandar Vučić zahvalio je Francuskoj na poruci poštovanja prema srpskim žrtvama u Velikom ratu, koju je srpskoj javnosti danas preneo ambasador u Srbiji Frederik Mondoloni.



"Hvala ambasadoru Mondoloniju na divnim rečima i poštovanju koje je pokazao prema srpskim žrtvama", zapisao je Vučić na tviteru.



"Srbija će na veličanstven način dočekati predsednika Makrona", poručio je predsednik Vučić.


Dodao je da je reč o nespretnosti koja je, kako je ocenio, za žaljenje.



Na pitanje kako komentariše novinske naslove, poput jednog da se Francuska obrukala zbog toga, Mondoloni je ponovio da je to bila greška i nespretnost za žaljenje.



"I ja čitam novine, to je bila greška za žaljenje i molimo predsednika Vučića i srpski narod za izvinjenje", poručio je Mondoloni.


Kojčić: Prvi put izjednačeni agresori i žrtve

BEOGRAD: Na ceremoniji obeležavanja Dana pobede u Parizu i raspodelom sedenja po prvi put su izjednačeni agresori u Prvom svetskom ratu i njihove žrtve, kaže politički filozof Dragoljub Kojčić.



On je naglasio da može da se napravi događaj koji će da ima ujednačen stav prema žrtvama na strani agresora i žrtvama koje su pale braneći se od agresora, ali da to ne može da se nazove Dan pobede, već može da se zove Dan pomirenja.



"Predstavnica Nemačke je bila u boljem položaju nego naš predsednik, a Srbija je zemlja koja je bila pobednik i podnela najveće žrtve", rekao je Kojčić gostujući na TV Prva.



On kaže da je trebalo istaći ko je pobednik u Prvom svetskom ratu, jer je to putokaz za dalje, a da relativizacija ne vodi ničemu. 



Član Krunskog saveta Dragomir Acović smatra da je raspored sedenja na ceremoiniji obeležavanja Dana pobede bila uvreda za Srbiju i da ona nije naneta slučajno. 



"Sve što se dešava u okviru državnog protokola, a posebno u zemljama kao što su Francuska, Velika Britanija, nema omaški i ništa nije slučajno. U državnom protokolu ne postoje slučajnosti, on se reguliše na osnovu političkih naloga i presedana", naglasio je on.


Raspored sedenja zvanica, šefova država i vlada, na svečanosti u Parizu izazvao je ne malo čuđenje i negodovanje mnogih zvanica, posebno zbog mesta koje je dobio Hašim Tači - odmah iza ruskog predsednika Vladimira Putina. 



Na pitanje šta je greška, da li lista zvanica, protokol po abecednom redu i šta znači raspored sedenja po abecednom redu, ambasador Francuske kaže da je greška ''vidljivost slika (na televiziji) koje smo imali i koje su šokirale zvanicnike i srpski narod.



"To su slike, ali realnost je da nije bilo značajnijeg protokolarnog dočeka za Kosovo nego za Srbiju, a kako su se stvari odvijale, Tači je možda bio u fokusu kamera. Treba biti na tom mestu i videti kako se to zaista desilo...", navodi Mondoloni.



Na konstataciju novinara da nije demantovao pojedine medije da je Tačiju prodato mesto na ceremoniji pored predsednika Rusije Vladimira Putina, Mondoloni je rekao da želi da govori o ozbiljnim stvarima i da niko u Srbiji ne veruje u takve stvari.



Na pitanje ko je imao bolje mesto, Tači ili Vučić, Mondoloni kaže da ne meri stvari tako.



"Mislim da je Srbija imala značaj u Prvom svetskom ratu i Francuska tome pridaje veliki značaj. U Prvom svetskom ratu naše bratstvo je po oružju. U Parizu je padala kiša, u Beogradu je bila divna ceremonija i zahvalio bih ministru Dačiću na prisustvu".



Na konstataciju voditelja da se Mondoloni u ime predsednika Emanuela Makrona i Francuske izvinio predsedniku Srbije, ambasador je rekao da sa Srbijom žele da obeleže jako prijateljstvo.



"Makron će doći u posetu početkom decembra, a to je jak gest jer Francuska nije imala posetu predsednika već 17 godina Srbiji. Želimo da radimo sa Srbijom više na ekonomskom planu. Na kulturnom planu želimo da francuski jezik bude prisutniji. Imamo puno stvari koje želimo da radimo", kazao je Mondoloni.



Zahvalio je da predsedniku Srbije Vučiću što je došao u Pariz na obeležavanje Dana pobede u Prvom svetskom ratu.

Marković: Raspored sedenja u Parizu "glupost protokola"

BEOGRAD: Istoričar Predrag Marković veruje da je raspored sedenja zvanica na obeležavanju Dana pobede u Velikom ratu više izraz "gluposti protokola, nego zla namera da se uvredi Srbija". 



Siguran je, kako kaže, da to nije bio svestan pokušaj da se uvredi Srbija, ali ga ipak "zlokobno podseća" na jednu drugu francusku grešku, a to je, kaže, Badinterova komisija koja je olako razbila Jugoslaviju.



"To je danas neka druga Francuska u odnosu na onu od pre 100 godina koja nas je volela", zaključuje Marković.



Dodaje da je "neki birokrata pravio raspored". 



"Ne bi niko primetio da je Hašim Tači bio red ili dva dalje. Ima nečeg krajnje neozbiljnog u takvom ponašanju", rekao je Marković za TV Pink.



On se osvrnuo na obeležavanje Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu koji je obeležen u Moskvi 9. maja, gde su Puk besmrtnika predvodili predsednik Rusije Vladimir Putin, izraelski premijer Benjamin Netanjahu i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.



"Rusija je ozbiljna država, koja vodi računa o dubokoj simbolici. Besmrtni puk su predvodili predstavnici tri naroda koja su najviše stradala u Drugom svetskom ratu. Francuzi su otaljali taj posao", naglasio je Marković.

Piše:
Pošaljite komentar