Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ILON MASK Sunovrat modernog heroja ili samo jedna loša godina?

04.11.2018. 16:06 16:09
Piše:
Foto: EPA-EFE/MORGAN SETTE

Nije prošlo ni pola godine otkako su svet obišli slavljenički snimci lansiranja rakete Falkon Hevi, sa kadrovima nasmejanog Ilona Maska koji istrčava na dvorište kosmodroma u Kejp Kanaveralu i u neverici posmatra sve šta se dešava.

Ilon Mask je u tom trenutku bio apsolutni heroj svetske javnosti: zanesenjak koji je novac zarađen na internet servisu Pejpalu odlučio da uloži u futurističke inovacije koje bi trebalo da unaprede civilizaciju, i koji je, činilo se, u tom neverovatnom poduhvatu uspevao.

Uz uspeh koji je postigao sa popularizacijom električnih automobila, Mask je vodio i Spejs DŽ, čiji je svemirski program postao tako ambiciozan da je sve glasnije iznošen plan o kolonizaciji Marsa.  Osim toga, njegove kompanije su se okrenule projektu superbrzog voza koji bi povezao svet, ali i razvijanju “prijateljski nastrojene veštačke inteligencije”.

Uz Maskove često vrlo duhovite komentare na društvenim mrežama, činjenicu da nije “fejk” (Mask je diplomirao fiziku), korist od inovativnih tehnologije koje je razvijao, nije čudo da je postao moderni heroj kog su često poredili sa Tonijem Starkom (alijas Ajronmenom) koji koristi svoje bogatstvo da se unapređenjem nauke bori protiv  zla.

Međutim, posle nekoliko bizarnih skandala koji su se u međuvremenu desili, trenutno nije jasno da li je Mask na putu da postane pali heroj i još jedan od omraženih biznismena, ili je u pitanju samo trenutna kriza. Snimci iz radio emisije koji su obišli svet, a na kojima Mask nepromišljeno puši yoint u studiju nisu uticali negativno na njegov imiy, ali su bogami tog dana izazvali solidan pad akcija Tesle. Mnogo veći skandal izazvalo je ružno prepucavanje sa jednim od spasilaca dečaka iz pećine na Tajlandu. Dok je ceo svet pratio da li će tajlandski dečaci koji su posle plime ostali zaglavljeni u dubokoj pećini biti izvučeni, Mask se javio sa ponudom da njegova kompanija pošalje male podmornice koje bi pomogle u akciji. Vern Ansvort, britanski ronilac koji je aktivno učestvovao u spasavanju optužio je tada biznismena da je izjavom o podmorničicama samo pokušao da  prikupi publicitet, a Mask je uzvratio tvitom u kom je Ansvorta, ni manje ni više, optužio za pedofiliju.


Kako je Mask ostvario  nemoguće sa Teslom

Uz  gigante kao što su Yeneral motors i Ford, američka automobilska industrija je naročito brutalna prema novopridošlicama, i kada se Mask pojavio s projektom električnih automobila, prva reakcija je bila podsmeh. Kako primećuje Njired, tesla je trebalo da upadne u istu grupu kao legendarni Delorean kog je proslavio film “Povratak u budućnost”, ali koji nije ostvario naročit komercijani uspeh.

Međutim, desilo se nešto sasvim suprotno – tesla je postala statusni simbol, i u ovom trenutku je oko 400.000 ljudi na listi čekanja za Model 3.


Iako se Mask kasnije izvinio, šteta je načinjena – od početka je bilo jasno ko mora izgubiti u dvoboju između bogataša i heroja sa lica mesta. Ipak, načudnije u svemu je to što ovakva sitničavost zapravo uopšte ne liči na Maska koji je poznat po duhovitim tvitovima u kojima se često podsmevao na sopstveni račun, poput onog u kom je uz muziku iz Montija Pajtona napravio kompilaciju svih neuspelih sletanja rakete Spejs Iksa.

Ekscentrično ponašanje je postalo izraženije kada je Mask počeo seriju tvitova u kojima je, pomalo u Trampovom stilu, počeo redom da optužuje medije, zatim je na Tviteru oglasio da će možda privatizovati Teslu, da bi tu izjavu potom povukao (ali ne pre nego što je izazvala haos na tržištu i na berzama). Ovo spekulisanje tvitovima ga je na kraju koštalo predsedničkog mesta u Tesli i dvadeset miliona dolara.

Ako na sve dodamo još jednu tragičnu nesreću do koje je ove godine došlo pri korišćenju Teslinih autonomnih vozila, nemogućnost fabrika da isporuče dovoljno novih (i jeftinijih) modela i činjenicu da su planovi Spejs Iksa o posadi koja će leteti u svemir već u zaostatku od nekoliko godina, jasno je da 2018. nije bila baš najsrećnija za nekonvencionalnog milionera. “Osećam se kao da sam ostario pet godina”, rekao je,  i dodao: “Zapravo, brat mi je baš rekao – ako već moraš da sam sebi zabodeš nož u nogu, da li bar možeš i da ne okrećeš sečivo u rani?”

Nastasja Pisarev

 

Piše:
Pošaljite komentar