Završen 11. festival nošnje, nakita i oglavlja
Po rečima organizatora – Kulturnog centra „Mladost” – 11. festival nošnje, nakita i oglavlja „Biserna grana”, održan od 4. do 7. oktobra u Futogu i Novom Sadu, uspešno je završen.
Okupivši kulturno-umetnička društva i kolekcionare iz Grčke, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Rumunije i Srbije, održana je tradicionalna revija nošnji, nakita i oglavlja „Čuješ, seko, obuci se lepo” u Atrijumu Muzeja grada Novog Sada, kao i defile narodnih nošnji. Otvorene su dve izložbe, a koncerte su održali Vasilisa i grupa „Serboplov”.
Predsednik stručnog žirija zaduženog za izbor najboljih učesnika bio je etnolog-antropolog Ivan Terzić, a ostali članovi direktor zagrebačkog KUC-a „Travno” Josip Forjan, koreografkinja i umetnička direktorka SKC „Vuk Stefanović Karadžić” iz Bačke Topole Slobodanka Rac, etnolog i kustos Muzeja Jugoslavije Miloš Rašić i umetnički rukovodilac KC „Mladost” Gordana Staraček.
U kategoriji ženske nošnje, treća nagrada pripala je društvu „Rumluki” iz Aleksandrije, druga je dodeljena zbirci Marka Jevtića za žensku nošnju beogradske Posavine, a Plaketu Festivala i prvo mesto dobila je odežda obrenovačkog kraja iz zbirke Lazara Miloševića. U kategoriji muške nošnje, prva nagrada – Plaketa „Biserna grana” dodeljena je Milanu Đorđeviću iz Svrljiga za odeću svrljiškog kraja, druga je pripala Milanu Sušiću iz Bačke Topole za nošnju Srba iz istočne Hercegovine, dok je treće mesto zauzeo Dario Puljić iz Kreševa u BiH za gradsku nošnju kreševskih Hrvata.
Titulu najlepše devojke u tradicionalnoj odeći ponela je Ljubica Bogićević iz Obrenovca, a najbećara Lučijan Žurka iz Temišvara. Za celokupan utisak pohvaljena je zbirka slovačkih nošnji Pavela Surovog iz Kisača, a za prezentacije Antonio Stojčeski iz Skoplja i KUD „Nikolaje Balčesku” iz Barica.
– Posebno je zadovoljstvo što smo ugostili predstavnike kulturno-umetničkog društva iz Grčke – rekla je organizatorka KC „Mladost” Aleksandra Dobrin. – Ono po čemu su zaista prepoznatljivi jeste žensko oglavlje koje se zove kavuli, a za koje je potrebno najmanje pola sata da se postavi na glavu. Inače, svojim oblikom poseća na šlem vojnika Aleksandra Makedonskog. Postoji priča da su svojevremeno, kad je Makedonija došla u nezavidnu situaciju, žene rekle: „Dajte nam mačeve!” i borile se kao amazonke. Ponukan time, Filip Drugi je naredio svojim vojnicima da predaju svoje šlemove tim hrabrim devojkama i majkama.
Među zanimljivijim istaklo se oglavlje koje su nosile rumunske udate žene, a sastoji se od kape ukrašene velikim brojem svilenih mašni, izvrnutim i postavljenim na nesvakidašnji način, ali i srpska kapa zlatara, koja je krasila prelepu devojku iz Temišvara.
Osim o odeždama, mnogo toga novog moglo se saznati i o običajima iz država-suseda. Tako je Turopolje prikazalo jedan koji se svojevremeno izvodio na Božić i po kojem je momak devojci koja mu se sviđa davao jabuku.
– Ukoliko bi je ona prihvatila kao poklon, značilo bi da prihvata i njega kao svog zaručnika. Međutim, vrlo često bi svaka nalazila zamerke udvaračima, a mi smo jednu komičnu scenu videli s momkom koji je znatno niži od devojke – rekao je Milan Stepanov iz KC „Mladost”, dodajući da su pažnju privukli i gosti iz Makedonije, u odeći koju je između Božića i Bogojavljenja, uz rusalje, u ritualnom plesu sa sabljama, nosila naoružana povorka muškaraca.
S. Milačić
Projekat „Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” realizovao je „Market IT Marketing end PR”, a sufinansiran je od Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.