Nerazrešene afere (3): Prelomna tačka u borbi protiv korupcije
Presuda koju je Viši sud u Beogradu doneo prošle nedelje u korist uzbunjivača dr Borka Josifovskog bila je do sada nezamisliva i stoga je presedan i prelomna tačka u borbi protiv sistemske korupcije, smatraju u Nevladinoj organizaciji “Doktori protiv korupcije”, čiji je član i dr Josifovski.
Koordinator “Doktora protiv korupcije” dr Draško Karađinović ocenjuje da ova presuda pokazuje da uzbunjivač danas u Srbiji može da dobije potvrdu od suda da je bio žrtva progona od strane državnih institucija.
- Osim što donosi izvanredno ohrabrenje ljudima koji ukazuju na korupciju i zloupotrebe u organima vlasti, ovakva presuda predstavlja i prve opipljive znake ozdravljenja i konsolidacije srpskog pravosuđa posle katastrofalne reforme sudstva iz protekle decenije. Ovime se daju realni, a ne kao često do sada samo deklarativni temelji za konstituisanje pravne države po evropskim standardima - kaže dr Karađinović.
- Sudbina časne lekarke, dr Bojane Bokorov koja je 2009. ukazala i dokazala masovnu trgovinu listama čekanja na zračenja obolelih od raka na Instututu za onkologiju Vojvodine, primer je dugogodišnjeg institucionalnog progona od strane tadašnjih pokrajinskih vlasti. Uprkos statusu uzbunjivača i zvanju docenta, izbačena je s Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. Sve do 2016. i promene u Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo, na svom radnom mestu radioterapeuta na Institutu za onkologiju Vojvodine trpela je kontinuiranu odmazdu, maltretiriranje i zastrašivanje, stalno na ivici otkaza - nvodi dr Karađinović.
Prema njegovim rečima, svi ti događaji ostavili su teške zdravstvene i profesionalne posledice na dr Bokorov, a kaže kako se “Doktori protiv korupcije” snažno zalažu za to da ova hrabra žena bar danas, skoro deset godina od ukazivanja na korupciju s tragičnim posledicama za mnoge obolele teške bolesnike, dobije zasluženo priznanje od društva.
- Istovremeno, zalažemo se kod osnivača preko Pokrajinskog sekratarijata za visokoškolsko obrazovanje, da oni koji su bili članovi dekanskog kolegijuma koji je izbacio dr Bokorov s Medicinskog fakulteta budu javno imenovani, i da ako već nemaju moralnog kapaciteta da se sami sklone, budu suspendovani s funkcija u toj univerzitetskoj ustanovi - dodaje dr Karađinović.
Karađinovć ističe da posle ovakve presude sledi utvrđivanje odgovornosti i sankcionisanje niza činovnika u državnim organima i Agenciji za borbu protiv korupcije, jer su u presudi navedena dela nečinjenja, odugovlačenja, prikrivanja, falsifikovanja dokaza.
- Time će se ujedno biti poslato i drastično upozorenje drugim državnim službenicima, kako je došlo vreme da poverene im poslove obavljaju u skladu za zakonom, pravovremeno i savesno - ocenio je koordinator NVO “Doktori protiv korupcije”.
Presudu Višeg suda on smatra i dokazom nove društvene klime, te ocenjuje kako je nezamislivo da u pravnoj državi kakvoj se teži, progonitelj lekara uzbunjivača ima rukovodeću, istaknutu funkciju u obrazovnoj ustanovi koja školuje mlade lekare.
- Ova presuda morala bi da podstakne novosadsko tužilaštvo da konačno reaguje u skladu sa zakonom i pokrene istražni postupak o aferi trgovine listama čekanja za zračenje na Institutu za onkologiju. Ako smo mi, sa skromnim mogućnostima jedne samofinansirajuće nevladine organizacije uspeli da prikupimo dovoljno čvrstih dokaza da Agencija za borbu protiv korupcije, posle službene provere, konstatuje brojna teška kršenja zakona, onda je jasno da u dubinama fioka tužilaštva i policije ima mnogo više dokaznog materijala - kaže dr Karađinović.
Ćutanje tužilaštva tih godina on objašnjava mogućim pritiskom bivše pokrajinske vlasti koja je zapravo i stvorila okolnosti za ovakvu aferu.
- Dok je razlog aktuelnog ćutanja tužilaštva možda u bežanju od odgovornosti zbog prethodnog nečinjenja i pasivnosti. Ali da ne spekulišemo, akteri tih dešavanju su tu, pored nas i oni bi, kao odgovorni građani, trebalo da objasne kako je uopšte moglo da dođe do takve monstruozne afere, kako se to više nikada ne bi ponovilo. Zato bi bilo vrlo korisno da čujemo objašnjenje ondašnjih pokrajinskih zdravstvenih rukovodilaca i Pokrajinske vlade, šta ih je sprečilo da postupe u skladu sa zakonom, građanskom savešću i lekarskom etikom, te podnesu krivične prijave i izjasne o uzrocima nepostupanja javnog tužilaštva u koruptivnoj aferi koja je po zdravstvenim posledicama istovetna s aferom “Hitna pomoć” u Beogradu, okarakterisanoj od američkog stručnjaka za borbu protiv korupcije Stivena Kona kao “masovno ubistvo” - naglašava dr Karađinović.
Reagovanja iz lekarskih krugova i etičkih tela na progon kolega bila su neadekvatna i dr Karađinović kaže da se čini kao da je lekarima, preko stradanja ovih uzbunjivača, namerno uterivan strah u kosti.
- Snažno su reagovale dve nevladine organizacije, antikoruptivni portal „Pištaljka“ i mi. Posebno je žalosno da su etička tela potpuno podbacila - ocenio je Karađinović.
Smatra da je javnost veoma zainteresovana za probleme u zdravstvu, jer se oni tiču svih građana, te napominje da su mediji van Vojvodine informisali o ovim aferama, dok je u Vojvodini bila snažna medijska blokada.
- U Skupštini Srbije, Odbor za zdravlje održao je više sednica o trgovini na IOV, ali za tadašnju Skupštinu Vojvodine to je bila tabu tema. Sve su to okolnosti koje bi valjalo danas analizirati iz svedočenja učesnika i izvući zaključke koji bi pomogli da se otklone sistemske greške koje su dovele do ove tragične afere - izjavio je koordinator NVO “Doktori protiv korupcije”.
LJ. Petrović