Idvor: Pupinov doprinos prisajedinjenju Vojvodine Srbiji
IDVOR: Oktobarskim susretima, koji su u Idvoru priređeni 39. put, obeležena je 164. godišnjica rođenja velikog naučnika i lobiste srpskog naroda Mihajla Pupina u njegovom rodnom selu.
Susreti u Spomen-domu, Pupinovoj zadužbini, ovog puta održani su u čast stogodišnjice prisajedinjenja današnje Vojvodine Kraljevini Srbiji, i ulozi Mihajla Pupina u tome.
Svečanost je otvorio Dragiša Matić-Uča, prosvetni radnik u penziji iz Idvora, čitanjem proglasa američkog predsednika Vudroa Vilsona, a potom je intonirana himna „Bože pravde”.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost AP Vojvodine prof. dr Zoran Milošević, pozdravljajući učesnike Oktobarskih susreta, naglasio je da je potrebno istaći važnost Mihajla Pupina, ne samo zbog Banata, nego njegovog doprinosa izgrađivanju srpskog društva nakon Velikog rata.
- Vera da se jedna nacija može obnoviti ne samo kroz dela vojskovođa, nego i kroz stvaralaštvo mladih, kroz znanje i kroz njegovo implementiranje u privredni razvoj, i dalje su žive lekcije koje čine Mihajla Pupina besmrtnim - rekao je Milošević.
Pupin je imao jednu od najvažnijih uloga u stvaranju Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, ali i u formiranju današnje Vojvodine u ovim granicama. Tome su doprineli njegovo lično prijateljstvo s tadašnjim američkim predsednikom Vudroom Vilsonom. Diplomatska aktivnost Mihajla Pupina bila je presudna u borbi srpskog naroda za ujedinjenje nakon Velikog rata, o čemu je govorio Milan Božić, predsednik Fondacije „Mladen Selak”, koja je uz pokroviteljstvo Pokrajinske vlade i trud domaćina iz Idvora obeležila ovaj značajan datum.
Afirmacija mladih talenata
Na svečanosti u Idvoru pročitan je telegram koji je uputila premijerka Ana Brnabić. Ona je izrazla žaljenje zbog nemogućnosti da prisustvuje svečanosti, ali i veliko zadovoljstvo i reči pohvale povodom afirmacije mladih talenata i promociji nauke, u okviru delatnosti Fondacije i Doma kulture „Mihajlo Pupin”.
Ataše za kulturu ambasade SAD u Beogradu Majkl Bruk rekao je da je jedan od najvećih Pupinovih izuma prijateljstvo, ono koje je gradio između srpskog i američkog naroda. Na Oktobarskim susretima u Pupinovom rodnom mestu dodeljen je veći broj nagrada i priznanja za naučni rad, pronalazaštvo i doprinos očuvanju sećanja na velikog naučnika. Među nagrađenima su akademik Zoran Kovačević i Kajl Skat, ambasador SAD u Srbiji za pomoć koju ambasada pruža Spomen domu Mihajla Pupina u Idvoru za objavljivanje 10.000 primeraka knjige „S pašnjaka do naučenjaka” za koju je Pupin dobio Pulicerovu nagradu. Nagrađen je i veći broj darovitih učenika osnovnih i srednjih škola iz čitavog Banata koji su na državnim i međunarodnim takmičenjima postigli zapažene uspehe.
Na Oktobarskom susretu predstavljeno je treće dopunjeno izdanje monografije o životu Mihajla Pupina „Naučnik, profesor, izumitelj i patriota Mihajlo Pupin Idvorski”, autora Dragoljuba Cucića i Dragoljuba Martinovića, koji su takođe dobili priznanje Fondacije „Mladen Selak”.
M. Mitrović
Projekat „Kovačica danas“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.