Digitalizacija menja sve segmente života
BEOGRAD: Digitalizacije će promeniti sve segmente života i rad će sve više biti odvojen od radnog mesta, čemu svedoči i sve veći broj tzv. digitalnih nomada koji rade i putuju po svetu, rečeno je na Samitu 100 biznis lidera u regionu.
Učesnici panela „Kako da učinimo da digitalne tehnologije rade za ovaj region" istakli su da je proces digitalizacije velika šansa za razvoj svih zemalja u regionu.
Osnivač kompanija Terra panonica, koja vodi projekat Mokrin haus, Branimir Brkljač, rekao je Tanjugu da digitalizacija može puno da pomogne ovom regionu, pošto „živimo u vremenu kada je digitalizacija omogućila revolucionarni preskok“.
Mi nismo mogli da budemo lideri u nekoj industrijskoj fazi razvoja globalne eknomije i sveta, to što nam je pre bila mana sada, dok to sada može da bude naša prednost. Sada se počinje iz početka, ceo svet je globalno tržište. Ne morate da budete na mestu gde se nešto dešava već vi možete da kreirate tu promenu, rekao je on.
Brkljač ističe da sada možemo da razmišljamo kako da postanemo jedna od globalno relevantnih destinacija, gde će se delovi te nove industrije događati.
Napomenuo je da je u Srbiji IT sektor već dovoljno razvijen i da imamo IT habove u Beogradu i Novom Sadu.
Digitalizacija će promeniti sve oblike života i to je velika šansa za Srbiju, naglasio je on.
Podsetio je da je Mokrin haus u vojvođanskom selu Mokrin prvi „kovrkinig i koliving prostor“, gde dolaze ljudi koji su se sami nazvali digitalni nomadi iz celog sveta.
Prema njegovim rečima, taj fenomen je nastao kao rezultat informatičke revolucije u kojoj je rad odvojen od radnog mesta i sve veći broj poslova neće biti vezan za fizičku loakciju.
Jedan deo nove generacije radi tako što pokupe svoj kompjuter i krenu da putuju i rade, obilaze svet. Dolaze u prostore kao što je Mokrin haus, koji je nastao kao mesto će se se digitalni nomadi zasutaviti na svom putu. Za njih je najvažnije da imaju jaku internet konekciju, jer bez toga ne mogu da rade, zatim imaju smeštaj, radni sto, hranu. Za njih je veoma bitno da su kada dođu unutar zajednice koja je slična njima iako rade različite poslove, kazao je Brkljač.
Objasnio je da neko od njih učio onlajn neki jezik, neko drži maketinške kurseve, programira i slično.
Kako je rekao, cene su im mnogo niže u Mokrinu nego u Londonu ili Njujorku.
Šansa je da se napravi mreža takvih tačaka po Srbiji i šire u regionu, gde bi digitalni nomadi dolazili i više boravili. Imamo jako dobru osnovu. To bi doprinelo i razvoju lokalnih ekonomija i privuklo talente iz celog sveta, zaključio je Brkljač.