„Put svile” osvanuo u Ulici Đorđa Rajkovića
NOVI SAD: U susret otvaranju nove kulturne stanice Svilara, koje je planirano za kraj oktobra, kao i pravljenju trga spajanjem ulica Đorđa Rajkovića i Pavla Stamatovića, prethodnih dana Almaški kraj dobio je tematski mural „Put svile”, u čijem nastanku su učestvovali renomirani muralisti.
Fondacija „Novi Sad 2021” prepoznala je potrebu za novim kulturnim prostorom kao i veliki potencijal koji imaju Podbara i Almaški kraj, te će uskoro građani Podbare i Novog Sada dobiti još jedan prostor za kreativno izražavanje, a to je kulturna stanica u tom delu grada.
Rekonstrukcijom stare fabrike za bojenje svile, dobiće se novi prostor za aktivnosti i kulturne sadržaje, a da bi skrenuli pažnju stanovnika Podbare i Almaškog kraja i uputili ih u koncept nove kulturne stanice, od 25. do 27. septembra u organizaciji Fondacije oslikan je mural „Put svile” na zgradi u Ulici Đorđa Rajkovića. Mural se proteže, kako saopštavaju iz Fondacije, preko oba bočna zida zgrade pored buduće kulturne stanice Svilara. Donje delove zida oslikaće deca iz obližnje škole „Ivan Gundulić” tokom kreativne radionice s umetnicima.
Povodom dvogodišnjice titule Evropske prestonice kulture, Fondacija „Novi Sad 2021” sutra i 2. oktobra u kulturnoj stanici Eđšeg organizuje konferenciju „Evropi u nasleđe”, kojom se priključuje panevropskoj inicijativi obeležavanja Godine kulturnog nasleđa, kojoj će prisustvovati evropski komesar za obrazovanje, kulturu, mlade i sport Tibor Navračič i generalna sekretarka „Evrope Nostre” Sneška Kvadflih Mihailović.
Tom prilikom biće predstavljen i projekat „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture”, dosadašnji rezultati, projekti koji promovišu i podstiču očuvanje bogatog kulturnog nasleđa u Novom Sadu i budući planovi.
Paralelno s tom konferencijom, Gradska uprava za kulturu i Pokrajinski sekretarijat za kulturu realizuju i jednu posvećenu strateškom planiranju, tokom koje će biti prezentovani planovi za standardizaciju programa rada i izradu petogodišnjih planova kulturnih ustanova u kontekstu pripreme za 2021. godinu.
Oslikali su ga Danijela Mršulj Vasić i Milenko Vasić, koji čine skupinu tj. Umetničku kolaborativnu grupu „Dim tim”. O tome da je taj dvojac uspešan u kreiranju murala i da skreću pažnju svojim delima svedoči i činjenica da su dobitnici prestižne internacionalne nagrade „Paola de Manincor” za najbolji mural 2016. godine i pobednici su konkursa „Le Monde diplomatique” 2017. godine. Radovi „Dim tima” nalaze se u umetničkim kolekcijama od Hanoja do Pariza a najzapaženiji murali su „Grad” u Prijedoru i „Ringturm” u Beču.
Z. Ml.