Milan Zarubica u Makedoniji osuđen na 11 godina zatvora
Beograđanin dr Milan Zarubica, koji je proveo jedanaest godina i jedanaest meseci u zatvorima u Srbiji zbog optužbi za ilegalnu proizvodnju amfetamina, ponovo je, posle svega tri godine boravka na slobodi, osuđen na istu kaznu po istim optužbama, sada u susednoj Makedoniji, nakon što je prošle godine uhapšen u Tetovu, javili su juče beogradski mediji.
Mreža za istraživanje kriminala i korupcije – KRIK, u tekstu objavljenom na svom sajtu navodi da je u Osnovnom sudu u Skoplju novinarima KRIK-a rečeno da je presuda Milanu Zarubici izrečena 19. septembra, po sporazumu o priznanju krivice koji je zaključio s makedonskim tužilaštvom.
„Zarubica je osuđen na 11 godina zbog proizvodnje i prodaje narkotika, kao i zbog posedovanja opreme za proizvodnju droge. Osim Zarubice, krivicu je priznalo još četvoro optuženih, a još se sudi dvema osobama”, prenosi KRIK
Po pisanju KRIK-a, „makedonsko Tužilaštvo za organizovani kriminal optužilo je u maju ove godine Zarubicu i još šest osoba da su tokom 2017, kao članovi međunarodne kriminalne grupe, u Makedoniji i Srbiji kupovali, prenosili i posredovali prilikom prodaje droge i supstanci potrebnih za njenu proizvodnju”.
Podsetimo, 30. novembra 2017. godine zvanično je saopšteno da je u zajedničkoj akciji makedonske i srpske policije, u saradnji s američkom Agencijom za suzbijanje droga (DEA), u Makedoniji, na području Tetova, uhapšen Milan Zarubica sa još sedmoro osumnjičenih za učešće u proizvodnji zabranjenih opojnih susptanci – sintetičke droge „ekstazi”.
Mediji su tada preneli da je u jednom selu kod Tetova otkrivena i ilegalna laboratorijia, u kojoj je pronađeno i zaplenjeno oko 300 kilograma tableta i sirovina za proizvodnju sintetičke droge.
Prvi put se za dr Milana Zarubicu čulo pre deceniju i po, nakon što je uhapšen u Beogradu 4. februara 2003. godine pod optužbom da je u pogonima svojih firmi „Lenal farm” i „Varan hemikals”, s nekolicinom saradnika, od 2001. godine do dana hapšenja, proizvodio sintetničku drogu amfetamin-sulfat, koja je, kako su pretpostavljali istražni organi, trebalo da bude prokrijumčarena u Bugarsku.
Specijalni sud u Beogradu je, posle tri godine suđenja, osudio Zarubicu na kaznu od 12 godina zatvora zbog krivičnih dela proizvodnje i prometa opojnih droga i zloupotrebe ovlašćenja u privredi u periodu 2001. i 2002. godine. Specijalni sud je tom presudom naložio da se od Zarubice oduzmu službeni objekti, oprema, 320.000 dolara i 89.000 evra, koji su pronađeni kod njega, 2,5 miliona švajcarskih franaka s računa u Švajcarskoj, kao i da na račun državnog buyeta uplati deset miliona američkih dolara na ime nezakonito stečene imovine. Osim Zarubice, u tom procesu je osuđeno još 12 osoba, na kazne od godine do pet godina zatvora.
Vrhovni sud Srbije je, po žalbi odbrane, smanjio Zarubici kaznu na 11 godina zatvora.
Međutim, još tokom izdržavanja kazne, Zarubica je ponovo završio na optuženičkoj klupi beogradskog Specijalnog suda u novom procesu u kojem je osumnjičen da je, dok je boravio na vikend-dopustima, obnovio nezakoniti posao.
Naime, Zarubica je drugi put uhapšen tokom boravka na vikend-dopustu 13. maja 2011. godine. Beogradsko Tužilaštvo za organizovani kriminal je u novembru 2011. podiglo novu optužnicu ,tereteći Zarubicu da je „od 2010. do maja 2011, u periodu izdržavanja kazne zatvora po presudi iz 2005. godine, izlazeći na slobodne vikende, odobrene zbog dobrog vladanja, uspeo da tokom 2010. do aprila 2011. godine, u prostorijama svoje firme ’Varan hemikals’ organizuje ilegalnu proizvodnju amfetamina, namenjenog za prodaju u Srbiji i zemljama u okruženju”.
Zbog tog novog procesa, proveo je u pritvoru 11 meseci, a potom je nastavio izdržavanje preostale zatvorske kazne po presudi iz 2005. godine.
U oba procesa Zarubica je negirao sve optužbe – u prvom je tvrdio da je „sprovodio istraživačku pilot-proizvodnju novog leka ’aneksan’“, a u novom postupku je bio izričit da posle 4. februara 2003, kad je prvi put uhapšen, u njegovim pogonima nije bilo nikave proizvodnje, a da su odranije ostale razne materije jer ih nadležni organi nisu blagovremeno uklonili iako je to naloženo sudskom presudom.
Drugi proces u Specijalnom sudu u Beogradu je okončan posle četiri godine, tako što je Zarubica zaključio sporazum sa Specijalnim tužilaštvom, priznavši krivično delo posedovanja opreme i materijala namenjenih proizvodnji opojnih supstanci. Po tom sporazumu, usvojivši ga, sud je Zarubici izrekao presudu i kaznu od tri godine zatvora, a jedinstveno s kaznom iz prve presude, ukupno 11 godina i 11 meseci zatvora.
Izdržavanje celokupne zatvorske kazne po presudama iz oba procesa, Zarubica je završio 31. decembra 2014, kada je pušten iz zatvora u Padinskoj Skeli.
Od tada se o njemu ništa nije čulo pune tri godine, do 30. novembra 2017, kada je uhapšen u Makedoniji. Ostaje, naravno, da se vidi da li će dr Milan Zarubica tražiti da novih jedanaest godina zatvora, po presudi koju mu je ovih dana izreklo pravosuđe u Makedoniji, izdržava u Srbiji.
J. Jakovljević