Duh srednjeg veka na Petrovaradinskoj tvrđavi
Prvi „Novosadski viteški” saobor organizovan je na Petrovaradinskoj tvrđavi, na platou ispred Akademije umetnosti.
Sugrađani su imali priliku da se upoznaju s viteškim udruženjima, da vide kako su se ljudi u srednjem veku oblačili, kakvo su oružje i oruđe koristili, kako su se borili, te da se oprobaju u streličarstvu.
Organizovana je i izložba starosrpske rase pasa silvana. Sabor je otvorio, u ime Skupštine grada, Saša Novaković uz tradicionalni pozdrav „Neka najbolji pobedi!”, nakon čega je usledio koncert etno-grupe „Kovilje” iz Kovilja.
Predsednik Udruženja građana Srbska viteška družina „Čuvari zmaja” Mile Petrović kazao je da je to prvi put da se u Novom Sadu organizuje festival ovakvog tipa.
– Želja nam je da manifestacija postane tradicionalnog i regionalnog karaktera – kazao je Petrović. – Našem pozivu se odazvalo petnaestak udrženja, a posebno bih istakao goste iz Hrvatske, s kojima imamo odličnu saradnju.
Po njegovim rečima, manifestacije te vrste imaju veliki turistički potencijal za Novi Sad, što su prepoznali Skupština grada, kao i Uprava za kulturu i obrazovanje, od kojih je Udruženje dobilo podršku.
Psi silvani bili su verni pratioci srednjovekovnih vitezova, a detaljno su opisani još u Dušanovom zakoniku. Na izložbu ih je stiglo petnaestak od ukupno 80, koliko ih u ovom trenutku ima na svetu. Predsednik Udruženja građana Srbska viteška družina „Čuvari zmaja” Mile Petrović kazao je da je to rasa koja, nažalost, izumire.
– Naše udruženje se, između ostalog, bavi uzgojem i očuvanjem te rase pasa – rekao je Petrović, i pojasnio da su „Čuvari zmaja” dobili ime upravo po psima jer su u narodnim pesmama predstavljeni kao zmajevi zbog hrabrosti i borbenosti.
Jedan od vitezova s kojima je naša ekipa razgovarala bio je Dejan Štumpf iz Udruženja „Gvozdeno bratstvo”, odeven u mongolsku vitešku opremu iz 13. veka. Njegova oprema spada u najteže – može imati i do 70 kilograma.
– Mnogi nas nazivaju modernim vitezovima, ali rekao bih da je to rekonstrukcija starih veština i pokušaj da obnovimo moralne vrednosti koje su se tada negovale – pojasnio je Dejan.
Za zanimljivim štandom na kojem su bili izloženi razni rekviziti zatekli smo Irenu Dolenec iz Zagreba, odevenu u tradicionalnu seljačku odeću.
– Odazvali smo se pozivu da bismo prestavili vitezove s teritorije Hrvatske – rekla je Irena, i dodala da posetioci na njihovom štandu mogu da vide i kupe istorijske replike alata i oružja od antike do 17. veka.
S. Kovač