Aleksandar Ćirić jedini u regionu proizvodi kanue
Novosađanin Aleksandar Ćirić Ćira jedini je, kako tvrdi, na ovim prostorima koji sam proizvodi kanue od drveta za rekreativno veslanje.
Uvidevši da Dunav ima potencijal za taj sport, ali da na domaćem tržištu, pa ni balkanskom, nema nijednog proizvođača koji bi kupcima ponudio ručno rađene kanue, on je odlučio da sam započne biznis od kojeg bi u budućnosti voleo i mogao da zarađuje. Iako mu je plan da godišnje proda između 20 i 30 kanua, biznis još uvek nije krenuo onako kako bi on želeo, ali, kako kaže, ima dovoljno volje i energije pa od svoje ideje ne odustaje.
– Ušao sam u sve to da bih pokrenuo proizvodnju, s tim što sam svestan toga da nemam kapitala da to odmah zaživi, već će morati da ide usporenim tokom – priča Ćirić. – Da sam proizvodnju započeo serijom od 50 komada u hali i sa zaposlenim radnicima, kanui bi već sada bili na tržištu u Bugarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Mađarskoj..., ne bih se oslanjao samo na srpsko tržište. Ovo tržište poznaje kanu, ali, nažalost, po oblicima i tehnologiji proizvodnje iz šezdesetih godina prošlog veka, a ja sam želeo da napravim nešto što je danas sasvim normalno i na svetskom nivou. Da ga napravim onako kako ga prave Kanađani ili Nemci. Za proizvodnju kanua nije potrebna mašina koja košta 300.000 ili 500.000 evra, već ruke i strpljiv zanatski rad.
Zbog tržišta kojem je namenjen, model kanua koji je napravio u zelenoj, žutoj i crvenoj boji, Ćira je nazvao simbolično „balkanika 475”. U proizvodnji je primenjivao postojeća rešenja koja se koriste u celom svetu pa, kako kaže, taj model nije originalno njegova zamisao.
– Uzor za model bio mi je najprodavaniji kanu na svetu – kanadski „prospektor”, koji je po konstrukciji i plovnim osobinama prisutan na tržištu već više od 100 godina – kazao je Aleksandar Ćirić. – Raširio sam ga i produžio za oko tri-četiri centimetra i malo mu prilagodio „špiceve”, ali mu nisam uradio nijednu bitnu promenu. Doduše, zbog autorskih prava sam ga malo izmenio. Korito kanua sam pravio od poliesterske smole i staklenog platna, koji se koristi u avionskoj industriji i brodogradnji. Ukrutio sam dno tzv. sendvič tehnologijom, PVC penom, koja je učvrstila kompletan kanu. Gornji deo kanua skrojen je od jasena i zaštićen premazom od tikovog ulja i laka na vodenoj bazi pa lako odoleva spoljnim uticajima.
Cena njegovog kanua je 850 evra, a kada bi ga plasirao na nemačko tržište, Ćira je siguran u to da ga, zbog načina izrade i materijala, ne bi prodavao za manje od 1.300-1.400 evra. Osim proizvodnje kanua, Aleksandar je počeo da kreira i rekreativni kajak, čija je izrada ovih dana u završnoj fazi. Kako nam je objasnio, kalup kajaka je napravljen, a sad se čeka njegova dorada i testiranje na vodi. To će, objašnjava Ćira, biti prvi put da se na našem tržištu pojavi rekreativni kajak, koji je u svetu sve popularniji, pa veruje da će uspeti da doživi i prodor na balkansko tržište.
Osim proizvodnje kanua i kajaka, Ćirić ih i rentira u okviru turističke ponude „Dunavski rafting”, te nudi veslačke obuke svim posetiocima, ali i meštanima Novog Sada.
V. Bijelić