Učenici kombinovali digitalnu tehnologiju i samoodbranu u OŠ „Veljko Vlahović“
Zanimljiva interaktivna radionica održana je juče u OŠ „Veljko Vlahović” u Šangaju.
Učenici viših razreda te škole, pod nadzorom idejnog tvorca projekta „Šangaj rules” Daniele Ignjatić i školskog pedagoga Bojane Marković, kombinovali su praktičnu samoodbranu i digitalnu tehnologiju.
Naime, pod pokroviteljstvom Uprave za sport i omladinu – Konferencije za mlade grada Novog Sada, a u okviru realizacije programa i projekata od javnog interesa u oblasti omladinskog sektora, ostvaruju se ciljevi i sprovode aktivnosti definisane aplikacijom „Novi Sad – Omladinska prestonica Evrope 2019. godine”, a u skladu s Lokalnim akcionim planom politike za mlade Novog Sada 2015–2018. Upravo je to jedan od projekata koji realizuje ASK „Petro Maks”, u saradnji s Međunarodnim udruženjem telohranitelja i zastupnikom krav mag veštine, predsednikom i trenerom Miloradom Jekićem. Da sve bude kako treba, pobrinula se i Dunja Bekvalac u ime Centra za razvoj i društvenu integraciju, koja je radila monitoring radionice u OŠ „Veljko Vlahović”.
Dvanaestoro učenika od 5. do 8. razreda bilo je podeljeno u dve ekipe, od kojih je jedna pomno upijala savete Milorada Jekića, uvežbavajući veštine samoodbrane u određenim situacijama, dok je druga, predvođena glavnim kamermanom Stefanom Považanom i njegovim asistentom Aleksom Kneževićem, sve pomno snimala digitalnom aparaturom.
– Cilj je da kasnije od naučenog i snimljenog napravimo spot, kratak film, prezentaciju ili jednostavno plakat, i sve to postavimo na naš „Jutjub” kanal „Aktivan život” ili „Fejsbuk” stranicu „Šangaj rules” – rekla je Daniela Ignjatić.
Milorad Jekić je pre dve nedelje, na svečanosti u Budvi, dobio priznanje za najboljeg trenera za telohranitelje u konkurenciji 200 kandidata iz 26 zemalja, a krav mag veštinu naučio je u Izraelu, Rusiji i Nemačkoj.
Deci je naročito interesantno bilo kada im je Jekić opisivao neprijatne situacije u kojima se mogu zateći kada se uskoro, po završetku osnovne škole, sami upute u veliki grad, i kako da se najbezbolnije izvuku i zaštite u tim trenucima. Kako se osloboditi siledžije, kako se zaštititi u požaru, kako pomoći povređenom, kako pobeći... samo su neki primeri koje je taj trener deci predočio, a potom im i na praktičan način demonstrirao, pri čemu su đaci imali priliku da pokazano ponove, što je propraćeno i smehom i uzdasima, ali iznad svega divljenjem.
I dok su učenici Tara Mikić, Jovana Repčak, Marina Mandarić, Tamara Vujičić, Aleksandra Sekol, Aleksandra Ninković, Anja Knežević, Dragana Ignjac, Miloš Gajan i Aleksandar Ninković slušali Miloradove savete, pokušavajući da savladaju osnovne tehnike samoodbrane, Stefan Považan je sve to pomno beležio kamerom.
– Dobro se snalazim u ulozi snimatelja – vidno zadovoljan rekao je učenik sedmog razreda, možda budući kamerman neke poznate televizijske kuće. – Lepo se osećam kada zadatak ispunim na najbolji način, a pri tome i naučim nešto novo. Tremu nemam, zapravo, uživam u ovome jer me zanimaju digitalne tehnologije, a najveći poroblem bio mi je da uskladim svoj deo posla s drugarima koje snimam, ali sam i to vremenom savladao.
Tekst i foto: S. Savić