Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Redovni pregledi ključni za zdravo potomstvo

13.09.2018. 11:00 11:03
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Statistika kaže da oko 80 odsto žena iznese trudnoću koja može da se završi prirodnim porođajem, dok se patološke trudnoće, koje zahtevaju medicinsku pomoć, javljaju u 20 odsto slučajeva.

Specijalista ginekologije i akušerstva i subspecijalista perinatologije iz bolnice “Genesis” profesorka dr Snežana Rakić kaže kako je evidentan i porast genetskih malformacija, što je posledica načina života, starosti trudnice, izloženosti štetnim uticajima okoline, te trudnicama savetuje redovne kontrole kod lekara, a ukoliko treba i genetske testove zahvaljujući kojima se značajno povećava verovatnoća za dobijanje zdravog potomstva.

Trudnoća je rizična ukoliko dođe do hipertenzije, dijabetesa, ali i prevremenog porođaja, zastoja u rastu ploda ili ukoliko su neke bolesti prethodile trudnoći, a mogu da ugroze njen tok. Povišen krvni pritisak u trudnoći direktno može da bude uzrok prevremenog porođaja.

Posledica povišenog pritiska su bebe sa zastojem u rastu, a ukoliko se ne kontroliše i ne leči pritisak može da dovede do ozbiljnih problema, kao što je je pojava eklamptičkih napada, što direktno ugrožava život majke i ploda. Rizična grupa su i starije trudnice i smatra se da je optimalno vreme za rađanje prvog deteta između 25. i 35. godine života. Danas je granica rađanja pomerena, uglavnom zbog vantelesne oplodnje, tako da često imamo trudnice starije od 45, pa i 50 godina, navodi dr Rakić.


Mirovanje samo kada mora

Trudnicama se preporučuje strogo mirovanje u slučajevima potencijalnog prevremenog porođaja odnosno prisustva kontrakcija koje mogu da dovedu do porođaja pre 37. nedelje trudnoće. Fizička aktivnost se preporučuje tokom trudnoće i smatra se da je optimalno 30 minuta brzog hoda svakog dana, preporučuje dr Rakić.


Ultrazvuk je zlatni standard u praćenju trudnoće, a potpuno je neinvazivan i neškodljiv. Metoda je toliko napredovala da omogućava pregled mnogih parametara koji su ranije bili nedostupni. U praćenju trudnoće neophodni su i laboratorijski nalazi i to kompletna krvna slika, šećer u krvi; analiza na viruse, zarazne bolesti i analiza štitne žlezde i urin, a antitela se kontrolišu kod trudnica sa negativnim rezuz faktorom.

Ekspertski ultrazvučni pregled omogućava detaljan pregled svih organa i strukture ploda tokom drugog trimestra, između 22. i 24. nedelje. Tada je beba dovoljno velika, a ima dovoljno plodove vode da mogu da se vide detalji u vezi sa anatomijom i funkcijom većine organa, objašnjava dr Rakić i dodaje kako se dodatno ispituju i utvrđuju dužina grlića materice, njen izgled i građa, ukupan broj plodova, položaj posteljice, količina plodove vode, srčani ritam i srčana frekvencija (puls) ploda

Ukoliko je u porodici bilo urođenih srčanih mana, neophodno je da se uradi i fetalna ehokardiografija, što se radi u 22. nedelji trudnoće i preporučuje se svakoj trudnici.


Opasnosti prvog trimestra

Najveći broj spontanih pobačaja se dešava u prvom trimestru do 12. nedelje, čak preko 30 odsto, tako da se ovaj period smatra najrizičnijim, navodi dr Rakić.


Evidentan je porast genetskih malformacija, što je posledica načina života, starosti trudnice, izloženosti štetnim uticajima okoline. Danas, međutim, postoje genetski testovi zahvaljujući kojima se značajno povećava verovatnoća za dobijanje zdravog potomstva. Genetski testovi su najpouzdaniji kada je u pitanju neinvazivna prenatalna dijagnostika i već postoje evropske zemlje gde se ti testovi rade o trošku države, kaže dr Rakić i napominje kako je vlasnica bolnice “Genesis” dr Zorica Crnogorac pokrenula inicijativu da neki od tih testova mogu da se urade i o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Idealno bi bilo da se žena javi ginekologu dok planira trudnoću, kako bi svi preventivni pregledi bili urađeni pre graviditeta, a osim ginekološkog i ultrazvučnog pregleda, dr Rakić ističe da je vrlo važno da lekar razgovara sa trudnicom i da joj pruži odgovore na sva pitanja. Budućim mama savetuje da se ne plaše trudnoće i mogućih komplikacija, da uživaju u nastajanju novog života i napominje kako je pozitivan način razmišljanja vrlo važan u tom procesu.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
Vojvođansko zdravlje: Vantelesnom oplodnjom rođeno više od 1.000 beba

Vojvođansko zdravlje: Vantelesnom oplodnjom rođeno više od 1.000 beba

02.09.2018. 14:47 15:04