Mališani orni za druženje i učenje na Interkulturalnom kampu u Bečeju
BEČEJ: U Bečeju je za vikend organizovan Interkulturalni kamp za decu iz socijalno ugroženih porodica „Pruži mi ruku - budi mi drug“, koji već 11 godinu organizuju entuzijasti iz Društva prijatelja dece opštine Bečej.
Ove godine je u dvodnevnom kampu boravilo 43 deteta, od kojih osam iz Bačkog Gradišta, uzrasta od pet do 17 godina. Ovo treći put kako su predškolci uključeni u rad kampa i sa njima aktivosti Predškolske ustanove „Labud Pejović“.
– Sve su teži uslovi za organizaciju ovakve vrste aktivnosti, ali uz podršku lokalne samouprave, kolega iz Predškolske ustanove, izviđača, srednjoškolske grupe „kosmopoliti“ i brojnih donatora iz privrednog sektora uspevamo da organizujemo dvodnevni kamp, uz napomenu da je ranijih godina bio trodnevni – ističe predsednice Društva prijatelja dece opštine Bečej Izabela Šormaz. – Prvi put imamo decu koja su u obavezi da pohađaju pripremni predškolski program, a nisu se uključila. Ima i dece koja bi po uzrastu trebala da su školarci, ali nisu i ovo im je prva prilika da se uključe u vaspitni rad. Međutim, ima i učesnika koji su godinama sa nama, kao i onih koji su tokom školske godine uključeni u naš program sicijalno-pedagošle podrške.
Odlaze preko granice
Izabela Šormaz ističe da su tokom pripremanja ovogodišnjeg kampa aktivisti Društva prijatelja dece došli do zapanjujućeg podatka.
– Utvrdili smo da na 23 adrese nema nikoga. Čitave porodice su otišle u inostranstvo i sa njima deca predškolskog i školskog uzrasta, što znači da neće biti uključena u ovdašnji vaspitno-obrazovni sistem – navela je Šormaz.
Aktivnost Interkulturalnog kampa se, tradicionalno, realizuje u uređenom Izviđačkom centru kraj Radarske stanice, gde postoje optimalni uslovi za realizaciju ovakve vrste aktivnosti. Tokom dvodnevnog programa krenulo se s igrama upoznavanja i kasnije slobodnim igrama na livadi, preko učešća u raznim edukativnim radionicama i stazi dečije radosti, do stavljanja akcenta na vršnjačkom druženju.
– Deca uživaju u pripremljenom programu. Imajući u vidu ekonomsko-socijalno stanje u njihovim porodicama, mnogi u realnom životu nemaju priliku da odlaze u kupovinu. Zbog toga smo im štampali žetone i oni su na sedam prodajnih štandova simbolično „kupovali“ školski pribor, koji svake godine donira ovdašnja knjižara „Prizma 93.“, ali i obuću, odeću, higijensku i drugu robu nabavljenu putem donacija za sebe, ali i braću, sestre, čak, roditelje – zaključuje Izabela Šormaz.
V. Jankov
Projekat “Perom i objektivom kroz Bečej“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.