Proređen broj kupača na Štrandu
Kišovito vreme koje je obeležilo ovaj mesec, izgleda da je smanjilo volju Novosađana da slobodno vreme provedu na Štrandu.
Redovni kupači kažu da ne pamte sezonu s manje posetilaca. Pred blagajnama Štranda, uprkos sunčanom i toplom vremenu, danas nije bilo gužve – tek nekoliko penzionera i roditelja s decom. Ni na samom kupalištu situacija nije bila bitno drugačija.
Kabine spremno čekaju štrandaroše, ali se čini kao da ih je ovaj varljivi jul zaplašio pa ih nema u velikom broju. Oni koji su ipak tu, odlično se zabavljaju. Ispred svake „ulice” su stolovi za kojima se igra šah ili tablić i piju preko potrebna osveženja. Kako nam je rekla jedna od prodavačica sladoleda, Novosađanima treba dva do tri dana lepog vremena da bi u većem broju došli na Štrand.
Profesora istorije Bojana Jovičića pronašli smo ispred njegove kabine kako čita „Dnevnik”. On kaže da pre podne dolaze bake i deke s unucima, a od 14 sati dolaze mladi. Ipak, zaključuje da gužva na Štrandu najviše zavisi od nivoa Dunava. Zamerki ima samo na „Gradsko zelenilo” i način na koji se održavaju kabine.
Lokali rade uredno i čekaju posetioce. Pre podne uglavnom su bili poluprazni, a pravu posetu očekuju tek posle 17 časova, kada se završi radno vreme. Najviše posla sasvim sigurno imaju prodavci sladoleda, ispred čijih frižidera se formiraju redovi dece.
U Dunavu je uživao i turista koji je pre dva dana stigao iz Nemačke. Kaže da mu se sviđa Novi Sad jer je, za razliku od Beograda, miran grad. Upoređujući Štrand s nemačkim kupalištima, objasnio je da nema velike razlike. Smatra da je ova plaža lepo uređena i da ima lepu atmosferu. Zanmljiv mu je i položaj Štranda, odnosno činjenica da se plaža nalazi ispod Mosta slobode.
S. Đorđević i M. Lazić