U Čoki se zahuktava komasacija
ČOKA: Učesnicima komasacije koja je u katastarskoj opštini Čoka započeta pre četiri meseca i u početnoj je fazi, na skupu u Domu kulture predočeni su dosadašnji rezultati.
Posao je po ugovoru sa Opštinom Čoka na sebe preuzela firma „GeoGIS” iz Beograda, a reč je o izvođenju geodetsko-tehničkih radova na uređenju poljoprivrednog zemljišta komasacijom i katastarskog premera građevinskog zemljišta. Ukupna vrednost radova na komasaciji je 111 miliona dinara, a predviđeno vreme za obavljanje ovog posle je 30 meseci.
U opštini su sada dostupni podaci o premeru zemljišta još iz perioda vladavine Marije Terezije, pa se u građevinskom rejonu naseljenog mesta Čoka radi evidentiranje objekata, a na poljopirvednom zemljištu sprovešće se proces komasacije.
Predsednica opštine Čoka Stana Đember kaže da su u lokalnoj samoupravi zadovoljni kako se proces komasacije odvija.
– Komasacija je nešto što donosi dobrobit i poljoprivredi i građevinskom rejonu i samoj opštini Čoka. Moj generalni utisak jeste da još uvek provejava neko nepoverenje i zbog toga se ponavljaju mnoga pitanja – konstatuje Đember i dodaje da će se upravo zbog toga organizovati ovakve prezentacije, ali poziva sve koji imaju nedoumice da dođu do zgrade Opštine i kancelarije broj 9, gde mogu da dobiju odgovore na sva pitanja koja ih interesuju.
Praktično u dosadašnjoj fazi posla se utvrđivalo faktičko stanje. Prikupljeni su prostorni podaci neophodni za pravljenje 3D podloga za utvrđivanje faktičkog stanja i proizvodnju digitalnih topografskih podloga za naseljeno mesto. Vlasnik firme „GeoGIS” Toša Ninkov kaže da će se prikupljeni podaci za vangradski rejon koristiti za modelovanje terena za projekat putne i kanalske mreže. – Svi podaci koji se prikupljaju su trodimenzionalni i korišćena je najsavremenija tehnologija koja postoji u geodeziji za prikupljanje i obradu podataka. Sledeći korak je obrada tih prikupljenih podataka i dalja podrška Komisiji za komasaciju u fazama utvrđivanjama faktičkog stanja građevinskog i vangrađevinskog rejona – objasnio je Ninkov.
Cilj komasacije jeste ukrupnjavanje zemljišta i njegovo približavanje ekonomskom domaćinstvu. Učesnici komasacije neće imati nove namete ili poreske obaveze, a sve imovinske sporove, nerešene ostavinske raspave i kupoprodajne ugovore građani će moći besplatno da reše, ali će to kroz katastar biti sprovedeno tek po završetku čitavog procesa.
U rešavanju imovinsko-pravnih pitanja poljoprivednik iz Čoke Todor Golić, koji obrađuje oko 50 hektara zemlje, od čega je polovina u njegovom vlasništvu, između ostalog, vidi benefite komasacije. Golić je uveren da će zemlja sigurno vredeti više kada bude ukrupnjena, smanjiće se troškovi proizvodnje i stvoriti preduslovi za postizanje većih prinosa.
- Od komasacije očekujem prednosti, ne mane, ako to sve ispadne kako je zamišljeno – veli Golić.
Predsednik Komisije za komasaciju u Čoki advokat Miodrag Golubović pozvao je sve učesnike komasacije da se organizuju i oforme jedan Odbor koji će kontrolisati i pomagati rad Komisije za komasaciju.
Tekst i foto: M. Mitrović
Projekat „Čoka transparentno” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.