Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Centralni prečistač otpadnih voda biće na sremskoj strani

17.07.2018. 09:54 10:06
Piše:
Foto: Član Gradskog veća za komunalne poslove Vladimir Stojković Foto: Dnevnik.rs

Prema rečima člana Gradskog veća za komunalne poslove Vladimira Stojkovića, Prethodna studija izvodljivosti predviđa izgradnju centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na lokalitetu Rokov potok.

Centralni prečistač otpadnih voda će, umesto na bačkoj strani, osvanuti na sremskoj. Prema rečima člana Gradskog veća za komunalne poslove Vladimira Stojkovića, Prethodna studija izvodljivosti predviđa izgradnju centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na lokalitetu Rokov potok. Uz napomenu da će posebnom tehničkom dokumentacijom biti obuhvaćena izgradnja neophodnih kolektora, crpnih stanica i retenzionog bazena, Stojković naglašava da je upravo u toku izrada Prethodne studije izvodljivosti s Generalnim projektom, a projektant je firma „CeS COWI” iz Danske.

Javnost je uvek zainteresovana za cenu, a Stojković ističe da izrada Prethodne studije izvodljivosti s Generalnim projektom košta 300.000 evra.

– Novac je obezbeđen iz Fonda za tehničku podršku WBIF – Investicioni okvir za Zapadni Balkan – kaže naš sagovornik. – Obezbeđeno je i milion evra za nastavak izrade tehničke dokumentacije. Po preliminarnim procenama iz draft verzije Prethodne studije, izgradnja postrojenja bi trebalo da košta oko 70 miliona evra, s tim što se očekuje da ta cena bude znatno viša, s obzirom na to da je dokument još u fazi dorade, zbog primedbi Pokrajinske revizione komisije i Grada, kojima je dostavljen na stručnu kontrolu. Cena obuhvata izgradnju centralnog postrojenja sa svim neophodnim pratećim kolektorima i crpnim stanicama.


Planovi za ovu godinu i 2019.



U 2018. i 2019. godini planira se izvođenje radova na izgradnji NGC-1. – Za prvu fazu izgradnje nove glavne crpne stanice kod „Žeželjevog” mosta, s nabavkom i ugradnjom materijala, iz budžeta Grada biće izdvojeno 860.000.000 dinara – kaže Stojković.


Prema okvirnoj dinamici iz Prethodne studije, a posle usvajanja Prethodne studije izvodljivosti s Generalnim projektom, Stojković kaže da će uslediti izrada Studije izvodljivosti s Idejnim projektom.

– To podrazumeva i izradu odgovarajućeg urbanističkog plana i studije uticaja na životnu sredinu, a podrazumeva i izradu tenderske dokumentacije za izvođenje, što bi trebalo da potraje od godinu i po do dve. Period za izvođenje radova je procenjen na minimalno dve godine – napominje Stojković. Predviđeno je da će izgradnja centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda ići u dve faze.


Investitori zainteresovani za zonu „Sever 4”

Centralni prečistač voda neće biti na prvobitno predviđenoj lokaciji, ali Industrijska zona „Sever 4” i dalje je veoma interesantna za investitore.

– Potrebno je istaći da je Industrijska zona „Sever 4” kompletno infrastrukturno opremljena – vodovod, fekalna kanalizacija, atmosferska kanalizacije, javno osvetljenje, pristupne saobraćajnice. Trenutno u Industrijskoj zoni „Sever 4” posluje komapnija „Lir” s oko 3.500 zaposlenih, a postoji određen broj inostranih investitora koji su zainteresovani za otvaranje novih pogona – ističe Stojković.


– U prvoj fazi izgradiće se objekti postrojenja za primarno – mehaničko i sekundarno – biološko prečišćavanje, a objekti za tercijarno prečišćavanje – uklanjanje azota i fosfora – izgradiće se u drugoj fazi na istom lokalitetu – objašnjava naš sagovornik. – Kao optimalna, odabrana je konvencionalna tehnologija prerade otpadnih voda – tehnologija aktivnog mulja.

U cilju odvođenja otpadnih voda do centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (CPPOV) u svim planovima i revizijama razvoja preovladala su rešenja o spajanju i povezivanju južnog i severnog gradskog sliva kanalizacije.

– Da bi se povezali južni i severni gradski sliv, na prostoru oko glavne crpne stanice severnog sliva GC-2 neophodno je izgraditi osnovne objekte kojim će se otpadne vode gradskog područja dopremati do CPPOV-a.  Na lokalitetu glavne crpne stanice GC-2 se predviđa dovođenje otpadnih voda južnog sliva dovodnim kolektorom, kao i izgradnja novih glavnih crpnih stanica NGC-1 i NGC-2 s pratećim objektima. Osnovni objekat na lokalitetu i prvi koji će se graditi, biće nova crpna stanica – NGC-1. Njen projektovani kapacitet je 15,36 kubnih metara u sekundi. Izgradnjom te crpne stanice stvaraju se uslovi za izgradnju poveznog kolektora GC-1–NGC-1 i kolektora od NGC1 do CPPOV-a, čime će se rešiti dugogodišnji problem žitelja Keja, odnosno sprečiti ispuštanje otpadnih voda, pa i fekalne kanalizacije u Dunav i neprijatnih mirisa koji se tuda šire – ističe Stojković.

Sava Savić

Piše:
Pošaljite komentar
Novom Sadu neophodan centralni prečistač za otpadne vode

Novom Sadu neophodan centralni prečistač za otpadne vode

09.05.2017. 08:24 08:28