Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novosađanke besplatno uče da programiraju

15.07.2018. 16:46 16:50
Piše:
Foto: "Rails Girls" radionice

Besplatna radionica obuke veb programiranja za žene održana je u subotu, 7. i u nedelju, 8. jula u novosadskom ogranku Startit centra, koji se bavi podsticanjem inovacija u domaćoj informaciono-tehnološkoj (IT) zajednici.

Obuku organizuje tim globalne inicijative neprofitnog i volonterskog karaktera „Rails Girls“, koja je nastala u Finskoj i radionice te vrste do sada su održane u više od 150 gradova u svetu. Organizacija ima cilj da izgradi IT zajednicu koja će omogućiti ženama da realizuju svoje ideje.

Misija sedme po redu „Rails Girls“ radionice bila je da približi IT svet ženama i da ih podstakne da se aktiviraju u tom sektoru. Tokom dva dana trajanja obuke, učesnice su u malim grupama uz pomoć mentora pravile veb aplikaciju koristeći „Ruby on Rails“ i učile su o osnovama programiranja, interneta i razvoja softvera. Rubi je programski jezik, a „Ruby on Rails“  je alat koji je napisan u tom programskom jeziku i koji se koristi za kreiranje aplikacija poput „Fejsbuka“, „Tvitera“ i bilo kojeg sajta gde se korisnici mogu ulogovati. Ideja je da polaznice nakon dva dana mogu da naprave nešto što je funkcionalno.

Učesnica radionica i studentkinja Fakulteta tehničkih nauka Ljiljana Popović kaže da je informacije o obuci pronašla na internetu, a motivacija su joj bile preporuke profesora da bi taj programski jezik trebalo znati.

„Mislim da žene mogu biti pođednako uspešne u IT svetu kao i muškarci, mada verujem da su čak i bolje, s obzirom na to da je prvi programer bila žena“, podvukla je studentkinja.

Na prethodnim radionicama više od 200 Novosađanki različitog starosnog doba upoznalo se sa prvim koracima veb programiranja. Učešće je besplatno i nije neophodno imati programerskog znanja, potrebno je poneti svoj laptop i posedovati osnovno poznavanja rada na računaru i engleskog jezika. Realizuju se dve radionice godišnje, a organizatorke kažu da se uvek prijavi više potencijalnih učesnica nego što ima obezbeđenih mesta. Prijave su šarolike, počevši od žena koje uopšte nemaju iskustva i žele da nauče nešto novo, do onih koje bi da se prekvalifikuju i studentkinja koje žele da dopune svoje znanje. Zbog te različitosti, polaznice su podeljene u grupe tako da je svaka prilagođena određenom nivou znanja.


Još besplatnih obuka

Nacionalna služba za zapošljavanje takođe će organizovati obuke koje će obezbediti neophodna znanja i veštine za rad u IT sektoru i čije je programe uskladila sa potrebama tržišta rada. Obezbeđena obuka biće prilagođena za Java programiranje, izradu veb aplikacija, „PHP“ i „Net“ programiranje. U planu je izvođenje specijalističkih informatičkih obuka u deset gradova širom Srbije u koje će biti uključeno 775 polaznika.

Prvi ciklus počinje u septembru, a prijave su otvorene od 9. do 22. jula na sajtu www.itobuke.rs. Uslov je da se kandidati nalaze na evidenciji nezaposlenih, da imaju završenu najmanje srednju četvorogodišnju školu, da poznaju rad na računaru i minimalno A2 nivo engleskog jezika.


Organizatorka „Rails Girls“ inicijative u Novom Sadu Jelena Keravica kaže da su devojke iz tima čitajući prijave stekle uvid u to šta bi zainteresovane želele i kakvi sadržaji radionica bi im bili interesantni.

„Radionice su uspešne jer su besplatne i zato što omogućavaju devojkama da „uđu sa ulice“ i za dva dana nauče praktično programiranje. Želele bismo i da u budućnosti organizujemo slične događaje, koji su pre svega korisni i imaju određenu vrednost“, objašnjava Keravica, dodajući da su žene i muškarci pođednako zainteresovani i sposobni, ali je problem generalno u kulturi, ne samo u Srbiji, već i u svetu, jer devojčice od malih nogu uče da se orijentišu ka ženskim profesijama, te se najčešće odlučuju za psihologiju ili neke druge društvene nauke.

Organizatorka „Rails Girls“ Kristina Stojaković ističe da je najponosnija na to što su njihove radionice inicijativa koja se širi.

„Dve učesnice naših radionica organizovale su iste takve u drugim gradovima, pa se tako desio „Rails Girls“  Niš i Zrenjanin“, zadovoljna je Kristina Stojaković.

Devojke iz tima „Rails Girls“ objašnjavaju da su njihove aktivnosti pozitivna diskriminacija, koja podstiče žene da se više uključe i dobiju priliku da iskuse računarstvo. Mentori su volonteri koji svojevoljno pomažu polaznicima da nauče da programiranje i takođe se mogu prijaviti toj organizaciji.

Marija Rašić

Piše:
Pošaljite komentar