Koncert Ansambla za drugu novu muziku u Sinagogi
Ako je početke delovanja članova beogradskog Ansambla za drugu novu muziku sedamdesetih godina obeležilo smelo traganje za novim perspektivama savremenih tokova muzičkog minimalizma, njihova muzika ni danas nije izgubila aktuelnost, vitalnost i draž svežine.
Na ubedljiv način to je dokazao i subotnji koncert ovoga ansambla, priređen u Sinagogi, kojim su njegovi članovi u Novom Sadu obeležili nesvakidašnji jubilej - četiri decenije postojanja i uspešnog rada.
Prvi nastup Ansambla za drugu novu muziku održan je 7. decembra 1977. u beogradskom Studentskom kulturnom centru, u vreme snažnog zamaha različitih strujanja savremene muzike u Srbiji i Jugoslaviji, predstavljajući domaćoj publici osobeni vid muzičkog minimalizma, izražajno bogatih, a istovremeno motivski svedenih tonskih struktura, multiplikovanih učešćem većeg broja izvođača na klavijaturama, poput kompozicije Miloša Raičkovića Permutacije za tri klavira osamnaestoručno, koja je izvedena na premijernom koncertu ovoga sastava. U prvoj fazi rada, koja je trajala nekih petnaestak godina, Ansambl za drugu novu muziku nastupao je sa zapaženim uspehom na brojnim koncertima u zemlji i inostranstvu, okupljajući veći broj izvođača, među kojima su bili Nada Kolunyija, Branka Parlić, Dragan Ilić, Slobodan Todorović, Lidija Stanković, Pol Pinjon, Istra Pečvari, kao i kompozitori Ksenija Zečević, Milimir Drašković, Vladimir Tošić, Miloš Raičević, Miroslav Savić, Isidora Žebeljan, Aleksandar Damnjanović i drugi. Posle duže pauze, Ansambl je ponovo aktiviran krajem prošle godine, a njegov sastav je sada, uz nekoliko članova i članica prve postave proširen vrsnim muzičarima mlađe generacije, koji sa starijim kolegama dele strast za istraživanjem novih zvučnih ambijenata.
Programski dijapazon novosadskog koncerta Ansambla za drugu novu muziku pružio je slušaocima uvid u ranija dela, nastala i izvođena sedamdesetih godina, kao i nove kompozicije napisane prošle i ove godine, na zanimljiv način prikazujući sled izražajnog i stilskog razvoja ove, uslovno bi se mogla nazvati, beogradske škole minimalizma, koja je i danas, kao što je bila u svom začetku, potpuno ravnopravna i u bliskom dosluhu i rezonanciji sa dominantnim pojavama ovoga muzičkog izraza u svetu. Koncert je otvorilo tumačenje opusa Permutacije II “Kanon” Miloša Raičevića iz 1977, delo izgrađeno u odmerenom toku nizova slojevitih akordskih vertikala, iz čije repetitivnosti su uzletali i nestajali letimični melodijski obrisi u tonovima diskanta. Posle ove reminiscencije na rani period delovanja ansambla, usledilo je izvođenje kompozicije “Klavijature – decembar 2017” mlade kompozitorke i pijanistkinje Teodore Stepančić, koncipirane kao isprekidani i nemirni dijalog i dozivanje tonova klavira i elektronskih klavijatura, u tamnoj gami ekspresivne zvučnosti koja je ocrtavala tmurni tonski ambijent zimske noći.
Potpuno kontrastno prethodnom delu zazvučala je kompozicija “Altus” Vladimira Tošića napisana 2018, ocrtana spontanom melodioznošću i čvrstim ritmičkim akcentima, koja je predstavila drugačije, nešto ležernije stilsko viđenje minimalizma, a energična interpretacija ovoga dela burne dramatike naišla je na topao prijem publike. U nastavku je usledilo izvođenje kompozicije Ojlerov akord – Šepardovi tonovi Miroslava Savića iz 2017, kojom je pretežno dominirao zvuk elektronskih klavijatura, razvijen u lebdećim slojevima prozračnih tonskih struktura. Na završetku ovog koncerta predstavljena je još jedna kompozicija Miloša Raičkovića sa naslovom “Vodeni tonovi” iz 1977, bogate i slojevite zvučnosti i laganog muzičkog toka, uz povremeno efektno isticanje dinamičkih vrhunaca i sledstvenog stišavanja interpretacije, uz puno saglasje autora kao dirigenta i agilnih i predanih izvođača.
Na novosadskom koncertu Ansambla za drugu novu muziku, sa naslovom “Meditacije u 24 ruke”, nastupili su Nada Kolunyija, Branka Parlić, Nataša Penezić, Dragoljub Ilić, Miroslav Savić, Anđelka Đorđević, Miloš Raičković, Katarina Radovanović, Jovana Đorđević, Andrej Negić, Dimitrije Beljanski, Dunja Crnjanski i Ivana Lazarov, koji su svojim angažovanim i posvećenim muziciranjem prisutnim slušaocima pružili jedinstven i lep muzički doživljaj.
B. Hložan