Trener dečaka zarobljenih u pećini moli njihove roditelje da mu oproste
Ekapol Čangavong (25) koji je odveo 12 dečaka u pećinu u Tajlandu gde su ostali zarobljeni, obratio se u pismu roditeljima dece. U Moli ih za oproštaj.
„Svim roditeljima. Deca su dobro. Obećavam vam da ću se dobro brinuti za njih“, napisao je trener u pismu.
Poruku je napisao na papiru iz sveske i dao ga je spasiocima. Poruke su napisali i dečaci. Jedan je dečak napisao da su dobro i poručio je roditeljima da ne zaborave da mu organizuju zabavu za rođendan, piše Bild.
„Kad izađemo želimo da jedemo mnogo toga. Želimo što pre da stignemo kući“, napisao je dečak.
Drugi je napisao da želi da jede svinjetinu kada izađe.
Spasioci i dalje ne znaju kako će dečake i trenera izvući iz pećine, a spašavanje im otežavaju loše vreme i kiše. U pećini su probušili više rupa, odnosno "dimnjaka" i nadaju se da bi dečake i trenera mogli spasiti kroz jedan od njih. Uspeli su napraviti rupu kroz koju prolazi svetlost u pećinu te se nadaju da bi u izvlačenje dečaka i trenera mogli da krenu za dan, dva.
Mali fudbaleri i njihov trener su nestali 23. juna. Pronašli su ih u ponedeljak navečer zbijene na malom, blatnjavom sprudu u poplavljenoj pećini.
Nažalost, tokom akcije spašavanja poginuo je bivši pripadnik elitne vojne jedinice Saman Kunan (38).
Uslovi za spasavanje najbolji u naredna 3-4 dana
Spasilačka misija, koja treba da izvuče dečake i njihovog trenera iz pećine na Tajlandu, ima najveću šansu da u tome uspe u naredna tri ili četiri dana, rekao je vođa spasilačke operacije Narongsak Osotanakorn.
"Trenutna situacija, sa nivoima vazduha i vode, kao i stanje dečaka, najbolje je do sada ... Njihov pronalazak bio je samo mala pobeda", kaže Narongsak.
On kaže da spasioci vode rat i sa vremenom i sa meteorološkim uslovima, jer se danas očekuje početak sezone monsuna, a time i obilne kiše, prenosi Rojters.
Agencija ocenjuje da je poruka Narongsaka ulila novu nadu, samo dan nakon što je jedan od spasilaca poginuo roneći u pećini, zbog nedostatka kiseonika.
Dečaci komuniciraju putem pisama sa svojim porodicama, od kojih mnogi sede sve vreme ispred ulaza u pećinu.
Na ulazu su pored rodbine dečaka i tajlandske mornaričke "foke" i vojnici. Desetine vojnika koji sede na kamenju ispred pećine, odmarajući na kratko, kažu da se spasilačka operacija sprema za nedelju ili ponedeljak.
Vlasti su pojačale bezbednosti kordon oko pećine i navukli su plastične pokrivke oko prilaza pećini, što možda znači da će spasilačka misija biti pokrenuta svakog časa, navodi Rojters, dodajući da ove informacije nisu uspeli da u potpunosti potvrde.
Alternativni planovi za spasavanje uključuju i dovođenje odgovarajuće količine kiseonika i zaliha kako bi dečaci sačekali nekoliko meseci da sezona monsuna prođe i nivo vode opadne ili bušenje rupe kroz pećinu.
Narongsak kaže da bi bušenje sa površine do lokacije dečaka podrazumevalo bušenje oko 600 metara krhkog krečnjaka.