SOMBOR: Prevencija u pilot projektu Svetske zdravstvene organizacije
SOMBOR: Kao varoš koja je primer aktuelno dobre prakse i baštini dubok uticaj na razvoj medicine ne samo u Srbiji, već i u ovom delu evro-kontinenta, Sombor je uključen u pilot projekat Regionalne kancelarije Svetske zdravstvene organizacije za Evropu.
Kako je funkcionisanje zdravstvene zaštite na teritoriji grada Sombora, Regionalna kancelarija SZO ocenila kao primer dobre prakse u kojem je većina aktera dobro međusobno povezana, gotovo se sama nametnula odluka SZO da se ovde realizuje pilot projekat o integrisanim uslugama zdravstvene zaštite.
Sombor je jedan od dva grada u kojem će se započeti integracija svih aktera u oblasti zdravstva, pri čemu je pacijent u centru sistema. Poseban fokus tokom pripremnih aktivnosti, a kasnije i kroz realizaciju projekta biće na prevenciji faktora rizika za nastanak nezaraznih bolesti, a potom i na jačanju prevencije i komunikaciji između primarnog i sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite.
Sombor je jedna od malobrojnih lokalnih samouprava u kojoj je konstituisan Savet za zdravlje i koji je izradio Javni plan zdravlja za period 2018 - 2025. godine, naveli su predstavnici SZO, na sastanku u Gradskoj kući. Eksperte su pozdravili i zahvalili im se na izboru Sombora kao mesta za realizaciju projekta domaćini dr Zoran Parčetić, predsednik Skupštine grada Sombora, Antonio Ratković, zamenik gradonačelnice i dr Dalibor Forgić, član Gradskog veća za oblast zdravstva i socijalne zaštite.
Ispred SZO o projektu su govorili Laurentino Hoze Marti Aguaska ekspert Regionalne kancelarije SZO za Evropu i dr Aleksandar Bojović, saradnik za javno zdravlje Kancelarije SZO u Srbiji, te Jasmina Tanasić, šef Odeljenja za društvene delatnosti Stalne konferencije gradova i opština. Sastanku su prisustvovali i svoje viđenje, kako o projektu, tako i zdravstvenoj zaštiti naveli dr Darko Kosanović, predsednik Saveta za zdravlje grada Sombora, te članovi Saveta, dr Emeše Uri, direktorka Doma zdravlja „Dr Đorđe Lazić“, dr Jadranka Vranješ Bosnić (Zavod za javno zdravlje), Nevena Rosić, načelnica Odeljenja za društvene delatnosti i Miodrag Tepavac (Centar za socijalni rad), kao i dr Dragan Rastović, v.d. direktora Opšte bolnice „Dr Radivoj Simonović“.
Početak primene već naredne godine
Pripremne projektne aktivnosti, odnosno prikupljanje relevantnih podataka, počele su odmah nakon sastanka obilaskom zdravstvenih ustanova na području grada, a realizacija projekta o integrisanim uslugama zdravstvene zaštite, planirana je za početak 2019. godine.
Predsednik Saveta za zdravlje dr Darko Kosanović, je naglasio da je Javni plan zdravlja izrađen, zahvaljujući pre svega gradonačelnici Sombora, koja je imenovala Savet i zadužila ga da izradi plan, a zahvalio se i sekciji SZO što je upravo ovaj grad izabrala za realizaciju projekta.
- Tokom izrade Plana javnog zdravlja, a potom i akcionih planova konstatovali smo šta je u našoj zajednici najproblematičnije, počev o pitke vode i deponija, do prevencije nezaraznih bolesti koje su drastičnom porastu. To su kardiovaskularne i maligne bolesti i videćemo tokom pripremnih aktivnosti, šta će biti detektovano, na šta ćemo se fokusirati i šta ćemo preduzeti. U središtu ovog pilot projekta, kao i Planu javnog zdravlja, je pacijent i potrebno je da maksimalno razvijemo prevenciju, počev od edukacije dece od najranijeg uzrasta da razvijaju svest o svim faktorima koji dovode do bolesti. Osim toga, svrsishodnije je i efikasnije delovati na svest ljudi u pogledu pravovremenog otkrivanja bolesti, jer se pacijenti često za pomoć obraćaju kada mi i ne možemo da pomognemo.- rekao je dr Kosanović.
M. Miljenović
Foto: F. Bakić
Projekat „Javni interes u Somboru“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.