Bačka Topola rešava problem vodosnabdevanja po selima
BAČKA TOPOLA: Predsednik Opštine Bačka Topola Gabor Kišlinder kaže da su mesne zajednice u njihovoj opštini udaljene i više od 50 kilometara jedna od druge, pa godinama postoji problem neujednačenog vodosnabdevanja.
Vodosnabdevanje u samoj Bačkoj Topoli je najuređenije, međutim, Pačir ima problem s vodom, a udaljen je 22 kilometra od opštinskog centra, pa cevovode nije moguće postavljati na tolikoj udaljenosti.
- Moraćemo da pravimo tri do četiri centra zajednički, da bi to koštalo jeftinije, a da imamo isti kvalitet vode, i u narednom periodu odlučićemo kome ćemo te poslove i na koji način poveriti, u svakom slučaju u pitanju je javno preduzeće - kaže Kišlinder.
U Bajši je u toku poslednja faza izgradnje cevovoda, koja će u potpunosti biti završena do kraja godine, podseća Kišlinder, i samim tim vodosnabdevanje biće u redu, a onda na red dolazi održavanje koje je pođednako važno. -Radovi su i u Orahovu i u Gunarošu, dok se u Pobedi ovaj problem rešava zajedno sa firmama, a radovi bi trebalo da počnu i u Pačiru i Moravici na identičan način, dakle zajedničkim ulaganjem sa javnim preduzećem- kaže Kišlinder i dodaje da će biti dosta ulaganja oko priključaka i dodaje da su dobra stvar nedavno bušeni bunari.
Predsednik Opštine Bačka Topola kaže da imaju 16 bunara samo po atarima, isto toliko u gradu, a svako selo ima između dva i pet bunara, međutim nisu svi legalno bušeni, zato im se ne zna tačan broj, ali popisuje se imovina i legalizacija ide u skladu sa zakonom.
- Nisam zadovoljan koliko brzo napredujemo sa legalizacijom, ali to je zato što smo kasno počeli, što nije naša krivica. Na svakoj sednici Skupštine razgovaramo koliko je objekata legalizovano, upisano, koliko još treba i koliko košta, i smatram da nam je katastar uređen i da imamo dobru saradnju- napominje Kišlinder.
Osim kapitalnih investicija u ovoj opštini kao što su izgradnja prečistača otpadnih voda, bazena, hotela u centru grada, lokalna samouprava radi i na puno projekata koji su finansijski manji, ali ni i manje važni za stanovništvo.
- Za javnu rasvetu u Bačkoj Topoli smo izdvojili 15 miliona dinara, što nije malo novca, puno ulažemo i u ozelenjavanje grada svake godine, sada imamo 21 jedinicu koje održavamo, a nekad je to bio samo centar, koji takođe nije mali- kaže predsednik Kišlinder i dodaje da imaju i 15 dečijih igrališta, pored zabavišta su veća, ali ima i dosta manjih dobro uređenih i bezbednih.
Koliko je ulagano u javne zelene površine vidi se i po podatku da su nekada komunalci kosili 10 hektara, a da sada javno preduzeće kosi na 54 hektara.
Maša Stakić
Foto: J. Ivanović
Projekat „Javni interes u Bačkoj Topoli“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove Opštine, koja sufinansira projekat.