Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Od zagađene reke Krivaje beže i komarci, ribe i žabe su odustale ranije

24.06.2018. 10:14 10:21
Piše:
Foto: Dnevnik/Jelena Ivanović

Prečistač koji će se graditi u Bačkoj Topoli, vredan 350 miliona dinara, rešiće donekle problem zagađenja reke Krivaje i u Malom Iđošu, Feketiću, Lovćencu kroz koje ta reka protiče.

Međutim, i Mali Iđoš će iduće godine dobiti svoj prečistač otpadnih voda, za koji je već spremna projektna dokumentacija, izdata građevinska dozvola za lokaciju na početku Feketića i sada se samo čeka da Pokrajinska vlada raspiše konkurs jer Opština ne može sama da iznese investiciju.

Predsednik opštine Mali Iđoš Marko Lazić kaže za „Dnevnik” da je pre godinu izdata građevinska dozvola za prečistač, kao i za glavni magistralni kolektor.

– To su dva projekta vredna šest miliona evra i čekamo samo novac Pokrajine da to i realizujemo – ističe Lazić, i dodaje da je u toku izrada projekta za sekundarnu kanalizacionu mrežu kroz celu opštinu, koji bi trebalo da bude završen do kraja godine.

Lokacija za prečistač u opštini Mali Iđoš planirana je na ulasku u Feketić iz pravca Novog Sada, s leve strane

On dodaje da bi građani mogli očekivati da izgradnja prečistača krene početkom iduće godine, i u Malom Iđošu i u Bačkoj Topoli, kada će biti i raspisan konkurs, kako im je rekao predsednik Pokrajinske vladi pri nedavnoj poseti dvema opštinama.

Građani mogu očekivati da izgradnja prečistača krene početkom iduće godine i u Malom Iđošu (Marko Lazić)

– Lokacija za prečistač u Malom Iđošu je planirana na ulasku u Feketić iz pravca Novog Sada, s leve strane. Međutim, izgradnjom prečistača i u našoj opštini, kao i Bačkoj Topoli, neće se rešiti zagađenje Krivaje jer moraju da ih izgrade i firme u  industrijskoj zoni u Bačkoj Topoli koje u najvećoj meri zagađuju Krivaju – napominje Lazić. – Privatne kompanije nemaju mogućnost da se uključe na opštinski prečistač u Bačkoj Topoli. Naša opština ima najveći problem zbog zagađenja Krivaje, i najviše trpe naši građani, te smo pokrenuli peticiju, jer sva naseljena mesta opštine kroz koje Krivaja protiče, smrde puna dva i po meseca zbog zagađivača.

Predsednik opštine Mali Iđoš dodaje da su i prethodnih godina imali problema, no po nekoliko dana, ali da je ove godine postalo neizdrživo.

Po njegovim rečima, u reci nema više ni ribe, ni žabe, pa ni komaraca blizu Krivaje, i ljudi su s razlogom zabrinuti jer ne znaju šta udišu i kako se to može odraziti na njihovo zdravlje.

Svi su u nekom trenutku bili zagađivači, i građani i kompanije, što je bilo teško priznati (Gabor Kišlinder)

– Naši građani ne mogu da otvore prozore, pogotovo oni koji žive u blizini Krivaje, i baš su u velikim problemima. Kad operu veš, ne mogu da ga nose jer smrdi na isparenja iz reke. Nadamo se da ćemo uz podršku Pokrajinske vlade problem rešiti do kraja godine – napominje Lazić.

Predsednik opštine Bačka Topola Gabor Kišlinder kaže za „Dnevnik” da su godinama otklanjali problem zagađenja Krivaje izmuljavanjem i propuštanjem vode, ali da su svi u nekom trenutku bili zagađivači, i građani i kompanije, što je bilo teško priznati.

– Prečistač koji će izgraditi Opština rešiće trećinu problema, ali i dalje kompanije u industrijskoj zoni, koje i jesu najveći zagađivači, moraju izgraditi svoje prečistače – naglašava Kišlinder, dodajući da se nada da će problem Krivaje biti uskoro rešen.

Podsećamo, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović i predsednik Skupštine APV Ištvan Pastor obišli su početkom nedelje ove dve opštine i razgovarali s njihovim čelnicima, ali i predstavnicima kompanija koje posluju u industrijskoj zoni da bi postigli dogovor o rešavanju problema zagađenja. Predsednik Pokrajinske vlade najavio je da će se problemom zagađenja baviti i u drugim opštinama u celoj Vojvodini, ali i da će od iduće godine uvesti novine u kreiranju buyeta, i truditi se da i privatnim kompanijama koje imaju projekat i izdvojen novac, ako treba, pomognu i finansijski da bi problemi bili rešeni brže jer su građani prioritet.

Zakonom je predviđeno da privatne kompanije koje su zagađivači i imaju velike količine otpadnih voda, do 2021. godine, kroz proceduru obezbeđivanja integrisane dozvole, imaju obavezu da sagrade svoja postrojenja u okviru kompanija, sa standardom otpadnih voda koje će biti ispuštane u centralno postrojenje.

Očekuje se da će prečistač u Bačkoj Topoli biti gotov do kraja 2020. godine, a ta opština već ima spremnih 100 miliona dinara za izgradnju iz buyeta svog javnog preduzeća. Računa se i da će izgradnja prečistača u Malom Iđošu trajati oko dve godine.

Inspekcija za zaštitu životne sredine Pokrajinskog sekreterijata za urbanizam i zaštitu životne sredine uradila je pre mesec dana inspekcijski nadzor kod zagađivača vodotoka Krivaje.

Kako je „Dnevnik” pisao, Opština Mali Iđoš obratila se prvo Ministarstvu zaštite i životne sredine, a zatim i Pokrajinskom sekreterijatu, navodeći da je Krivaja, koja protiče kroz sva tri naseljena mesta te opštine, zagađena. Pokrajinski inspektor je zatim obišao lokacije gde se ispuštaju otpadne vode u Bačkoj Topoli, i to kompanije koje posluju u Industrijskoj zoni Bačka Topola: JKSP „Komrad”, „Perutnina Ptuj – Topiko”, Industrija mesa „Topola” i AIK „Bačka Topola”. Izveštaj je potpisao inspektor zaštite životne sredine Dragan Sekulić, i u njemu piše da postoje prekoračenja pojedinih ispitivnih parametara na mernim mestima na kojima te firme ipuštaju otpadne vode u Krivaju.

„Tokom nadzora utvrđeno je da je voda u vodotoku Krivaje na lokaciji pre ispuštanja otpadnih voda pomenutih preduzeća prozirna, bez značajnije zamućenosti i obojenosti, a da nakon dotoka otpadne vode iz gradskog sistema komunalnih otpadnih voda menja boju, gde se intenzitet boje što se tiče zamućenosti povećava, a u najvećoj meri nakon emitera ‘Topiko‘, IM ‘Topola‘ i AIK ‘Bačka Topola‘, da bi nakon poslednjeg emitera, u ovom slučaju AIK ‘Bačka Topola‘, voda bila obojena u sivo”, piše u izveštaju inspektora.

Po propisima, pravno lice i preduzetnik koji ima postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda ili koje ih ispušta u vodotok ili kanalizaciju, dužno je da svoje emisije uskladi s graničnim vrednostima emisije zagađujućih materija vode najkasnije do 31. decembra 2025. godine. Država može doneti i drugačije rokove za dostizanje graničnih vrednosti emisija zagađujućih materija u postupku izdavanja dozvole.

Maša Stakić

Foto: Dnevnik/Jelena Ivanović

Piše:
Pošaljite komentar