Budućnost mode je počela: I Guči „zaposlio“ robote
Iako upotreba 3D printera i robota u proizvodnji odeće već neko vreme i nije neka vest, činjenica da neke od najvećih modnih kuća takve tehnologije uvode u svoj proizvodni proces potvrđuje kako su roboti zaista budućnost mode.
Prvo su to bili Šanel kostimi i leviske, a danas su Guči patike i Balensiaga jakne.
U oba slučaja, roboti modnim kućama omogućavaju fleksibilnost i više marže što je i više nego dovoljno da razmisle o povratku proizvodnje s Dalekog istoka ponovo u svoje dvorište.
Guči je upravo iz tog razloga nedavno pokrenuo svoj ArtLeb, novo postrojenje za inovaciju, razvoj i proizvodnju modnih dodataka, razvijanje prototipa i testiranje materijala.
Tu je nastao i Reingenious, robot za proizvodnju obuće koji bi prema procenama u Gučiju, u skoroj budućnosti sam mogao da proizvede do 35 odsto njihove godišnje proizvodnje patika.
Tako italijanska modna kuća planira da skrati vreme proizvodnje i omogući bolju kontrolu nad inovacijama čiji je uspeh do sada u velikoj meri zavisio od sposobnostima spoljnih dobavljača.
Ostaje pitanje da li to znači da će roboti uskoro u potpunosti zamieniti ljudski rad u proizvodnji modne industrije... Da li će za koju godinu modna industrija „zaposliti“ i robote sposobne da naprave i nešto puno delikatnije, poput ručno ukrašavanih toaleta ili aksesoara?