Skoplje: Povređeno 17 osoba, privedeno 26
SKOPLJE: U nasilnim protestima ispred zgrade Sobranja u Skoplju zbog potpisivanja sporazuma Grčke i Makedonije o imenu bivše jugoslovenske republike, povređeno je 17 osoba, među kojima 10 policajaca, dok je 26 demonstranata privedeno, saopštilo je makedonsko Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Privedeni demonstranti su se, kako se kaže u novom saopštenju MUP-a, ponašali nasilno, gurali su zaštitnu ogradu i bacali kamanje i pirotehnička sredstva na Sobranje i kordon policije.
Navodi se da je sinoć u 21.30 sati grupa od oko 50 demonstranata nasilno upala u dva ugostiteljska objekta, gde su lomili inventar i izazvali strah i paniku među gostima. U jednom od tih objekata, demonstranti su bacili suzavac.
U blizini hotela „Holidej in“ zapaljen je kombi marke „fijat“, a požar su ugasili vatrogasci.
MUP navodi i da je novinar portala „Infomaks“ odbio da se legitimiše i da je pružao otpor zbog čega je priveden u policijsku stanicu. Posle utvrđivanja njegovog identiteta, on je pušten.
Makedonski MUP apeluje na novinare i snimatelje da prilikom izveštavanja poštuju novinarski kodesk i da ne ometaju službena lica u izvršenju zadataka, prenosi MIA.
U sinoćnjem saopštenju, makedonski MUP je naveo da je deo demonstranata upotrebio „rasprskavajuća sredstva i gurao zaštitnu ogradu s namerom da nasilno uđe u Sobranje“.
U cilju da se spreči eskalacija situacije i nasilan upad u Sobranje, a postupajući u skladu sa procedurama, policija je upotrebila suzavac, kaže se u saopštenju.
MUP navodi da poštuje pravo na miran protest, ali poručuje da neće dozvoliti upotrebu sile i nasilni upad, kao i narušavanje javnog reda i mira.
Ministarstvo apeluje na demokratski način izražavanja javnog mišljenja.
Deo učesnika demonstracija u Skoplju, koji se protive potpisivanju sporazuma Grčke i Makedonije o imenu bivše jugoslovenske republike, zasuli su sinoć šok bombama, pirotehničkim sredstvima i kamenjem policiju koja je uzvratila suzavcem.
Makedonski mediji izveštavaju da je u pitanju grupa fudbalskih huligana.
Protesti, organizovani preko društvenih mreža, održani su zbog nezadovoljstva sporazumom o rešavanju grčko-makedonskog spora oko imena.
Okupljeni građani su, kako je prenela MIA, pokušali nasilno da probiju kordon policije i uđu u zgradu parlamenta.Oni su uzvikivali: “Makedonija, ne damo ime“ i pevali patriotske pesme.
Grčka i Makedonija potpisale su u nedelju sporazum po kome će novo ime bivše jugoslovenske republike biti Republika Severna Makedonija.
Sporazum o rešavanju makedonsko-grčkog spora oko imena i strateškom partnerstvu Makedonije i Grčke potpisali su u mestu Psarades, na grčkoj obali Prespanskog jezera, šefovi diplomatija Grčke i Makedonije, Nikos Kocijas i Nikola Dimitrov, u prisustvu premijera dve zemlje, Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaeva.
Tom činu prisustvovao je i posrednik UN Metju Nimic, kao i podsekretarka za politička pitanja UN Rozmari di Karlo, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini i evropski komesar za pregovore o proširenju i politiku susedstva Johanes Han.
Atina i Skoplje su, nakon dve i po decenije, postigli istorijski dogovor da Republika Severna Makedonija bude novo ime te bivše jugoslovenske republike.
Sporazum treba još da potvrde parlamenti dve zemlje, a u Makedoniji i građani na referendumu.