Joksimović: Atina i Skoplje došle do kompromisnog rešenja
BEOGRAD: Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović izjavila je danas da su Atina i Skoplje u rešavanju spora oko imena došli do jednog fer i održivog rešenja, koje je u suštini kompromisno.
Ona je za RTS izjavila da se "bez svake dileme" radi o istorijskom sporazumu i dodala da je pitanje imena Makedonije bilo jedno od tri otvorena pitanja Zapadnog Balkana."To je jedno od tri otvorena pitanja Zapadnog Balkana za koje se smatralo verovatno da je jedno od najjednostavijih, međutim bilo je potrebno da dođe do ozbil?ne unutrašnje političke krize u Makedoniji, koja se završila gotovo građanskim ratom", rekla je Joksimovićeva.
Ona je podsetila da je devet puta predlagano otvaranje pretpristupnih pregovora sa Makedinijom od strane Evropske komisije, ali da je Grčka bila ta koja blokirala napredak Makedonije prema EU, ali i prema i NATO-u.Prema njenim rečima, zbog grčkog veta Makedonija nije dobila poziv za članstvo u NATO-u 2008. godine.
"U međuvremenu došlo je do deficita demokratskih potencijala unutar same Makedonije i kada je već došlo do ruba građanskog rata, koji se uvek mogao preliti i na destabilizaciju regiona, došlo je do velikog pritiska od strane međunarodne zajednice i Grčka i Makedonija su došle do jednog fer i održivog rešenja, koje je zapravo u suštini kompromisno", rekla je Joksimović.
Joksimović je ocenila da je Makedonija zadržala u svom nazivu ime Makedonija, ali je dobila prefiks severna, dok je sa druge strane zadržano ime jezika makedonski i nacije Makedonci.
Kako smatra, referendum je nešto što bi proceduralno trebalo da se prođe kako bi se ovaj proces ukupno okončao na zadovoljstvo svih strana i dodala da je Grčka značajno izgubila na ugledu unutar EU zbog ovog spora, kao i da misli da će ovo biti dodatni imput da Grčka povrati svoje mesto.
"Ovi pregovori su se vodili uz podršku Ujedinjenih nacija, Metju Nimic je jedan od onih koji je kao specijalni izaslanih UN potpisao takođe ovaj sporazum. Koliko je on značajan za EU vidimo kroz prisustvo visoke predstavnice za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Federike Mogerini i komesara za proširenje Johanesa Hana", rekla je Joksimovićeva.
Upitana da prokomentariše da li to znači da će Makedonci odmah započeti i otvoriti pregovore sa EU, Joksimovićeva objašnjava da u ovom trenutku postoji nacrt zaključaka za samit koji treba da se održi 28. i 29. juna u Briselu - Samit šefova država i vlada EU u kojem jedan od zaključaka kaže da se otvaraju pretpristupni pregovori sa Makedonijom i Albanijom.
"Istovremeno postoji skepsa zbog određenog broja zemalja koje se sa ovakvom odlukom u ovom trenutku ne slažu u potpunosti. Ova grupa je predvođena Francuskom, tu su i Danska i Belgija, čuju se glasovi i Španije i Portugala, ali verujem da je ovo jedna toliko velika i dobra vest za EU da će skepse do 28. i 29. juna biti prevaziđene i da će EU doneti pozitivnu doluku u vezi sa otvaranjem pregovaračkog procesa", rekla je Joksimović.
Ona je objasnila da skepsa potiče i od toga što neke od država smatraju da je potrebno da se u potpunosti ovaj sporazum implementira pre nego što dođe do sledećih koraka i dodala da je to dosta komplikovan proces imajući u vidu održavanje referenduma u Makedoniji.
Govoreći o regionu, Joksimović je ocenila da je to dodatni podsticaj za napredak regiona prema evropskim integracijama, ka rešavanjima drugih pitanja koja su ostala otvorena na Zapadom Balkanu.
"Kada govrimo o Srbiji mislim da će sada sve oči biti uprte proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine i da će svi očekivati da će to biti sledeće pitanje koje će biti uspešno rešeno kroz potpisivanje pravno obavezujućeg sporazuma", rekla je Joksimović.