Kakadu - ljubimac za ceo život
Pre kupovine velikog papagaja potrebno je dosta istraživanja, to će vam reći svaki vlasnik ovih prelepih i pametnih ptica.
Kakadu može da živi i do 80 godina, zato je potrebno dobro razmisliti da li se možete obavezati jednom ljubimcu za ceo život. Spada u pet najinteligentnijih ptica, a poznat je po tome da se izuzetno veže za svog vlasnika, ali i da je pričalica.
Ovi snažni papagaji, zdepastog tela i snažnog kljuna, od kojih mnogi imaju zanimljivu ćubu na glavi, u prirodi žive u Australiji, Filipinima, Novoj Gvineji, Tasmaniji, Molučkim ostrvima.
Kakadu može biti žutoćubasti, molučki, beloružičasti i mali ružičasti. Žutoćubasti kakadu je jedna od omiljenih vrsta velikih papagaja, koji se lako pripitome, privrženi su ljudima i lako uče ljudski govor.
Potreban im je strpljiv vlasnik, koji će im posvetiti punu pažnju nekoliko sati dnevno. Ukoliko to nije slučaj, postaju destruktivni, krešte i čupaju sebi perje. Ustvari i kad im nešto nije po volji, umeju da budu izuzetno bučni i tada nakostreše svoju ćubu, kako bi dočarali svoje nezadovoljstvo.
Kavez za ovog papagaja mora biti prostran i metalan, od žice, nikako drveta, jer će kakadu svojim snažnim kljunom progristi ogradu od bilo koje vrste drveta. Naravno treba ih puštati iz kaveza što više, ali i naučiti gde im je mesto za spavanje i jelo, kako ne bi imali razmaženog ljubimca, kojeg mnogi vlasnici porede sa trogodišnjim detetom. Jako su radoznali i živahni, i potrebno im je puno pažnje. Ovi papagaji su za one, koji provode dosta vremena kod kuće. Hrane se semenjem ovsa, prosa, kuvanim kukuruzom i suncokretom. Vole voće i povrće i to šargarepu, jabuke, kruške, jagode, grožđe, razne bobice. Porastu do 50 centimetara i teže od 300 grama do jednog kilograma.
U zavisnosti od vrste, aktivni su i danju i noću, tako da ih odmalena treba navići da noću spavaju, da vas ne bi budio. Kakadu je prilično bučna ptica, glas mu je piskav i prodoran, kada uči ljudski govor, nauči da oponaša i boju glasa. Druželjubivi su, ali na početku prilično stidljivi i biraju svoje društvo. Lako steknu poverenje i postaju jako vezani za svog vlasnika.
Vokabular im je ograničen, ali uče ceo život. Obožavaju da se igraju i istražuju. Ukoliko ostane sam u stanu, može da krešti sve dok se vlasnik ne vrati, tako da je ovo još jedna stvar koju morate razmostriti pre nabavke kakadua, jer nije prijatno, ukoliko imate nervozne komšije, da ceo komšiluk sluša vašeg ljubimca. Ukoliko se oseti ugroženim može da postane agresivan, ali ovo je izuzetno umiljata ptica koja voli da se mazi kao pas ili mačka. Ukoliko je pod stresom, počeće da čupa sebi perje, a samoranjavanje može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Kakadu je monogamna ptica. Ženke se pare sa tri godine starosti, dok mužjaci mogu i kasnije. Leglo čuvaju oba roditelja u prirodi, a kod nekih vrsta mužjak pomaže pri inkubaciji. U uzgajivačnicamam, mladi se odvajaju od ostalih, kako ne bi došlo do povreda.
Mišići oko kljuna i vilice su veoma jaki, te kakadu kljunom može da slomi orah, ali kljun koristi i kao treći ud prilikom hodanja i pentranja. Može da pokreće i donju vilicu upravo zahvaljujući mišićima oko kljuna, a osim toga ima i jake kanye na kratkim nogama, od kojih su dve okrenute ka napred i jedna ka nazad. Potraga za hranom je za te životinje vrlo zadovoljavajuća, te se sa njima treba svakodnevno trenirati, a grickanje drva, rastavljanje ili otvaranje igračaka, razne penjalice podstiče njihovu inteligenciju. Oni više vole da šetaju i da se penju, nego da lete.
Vlasnici kakadua često napominju da im brzina učenja njihovog ljubimca oduzima dah, ali im je neophodna konstantna pažnja kako bi bili zadovoljni i uravnoteženi.
M. Stakić