Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Gvozden Perković, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija”: Ponosni na kvalitet vode za piće

02.06.2018. 13:16 13:20
Piše:
Foto: Gvozden Perković, foto: Dnevnik (F. Bakić)

Kako se bliži leto, tako sve aktuelnija postaje i tema potrošnje vode. Kakve rezerve vode ima Novi Sad, kakvog je kvaliteta pijaća voda i postoji li bojazan od nestašice – dovoljan su povod za razgovor s direktorom JKP „Vodovod i kanalizacija” Gvozdenom Perkovićem, koji se na odgovornom mestu tog preduzeća nalazi od 2016. godine, prvo u statusu vršioca dužnosti, a od prošle godine i bez v. d. prefiksa.

I odmah poređenje s prethodnom godinom, prilikom kojeg naš sagovornik ističe:

„Svako ko prati ovu tematiku, seća se velikih suša tokom prošlog leta“, podseća Perković.

„Podzemni bunari bili su na istorijskom minimumu, a Novi Sad nijedan dan nije imao restrikcije vode. Ostvaren je rekord u proizvodnji, a posebno smo ponosni na kvalitet vode za piće, koji je verovatno najbolji u Srbiji. S novom Fabrikom vode uvedeno je postrojenje za ozonizaciju, čime smo smanjili količinu hlorisane vode. Sve to još više dobija na značaju u uslovima pri kojima se cena kubika vode nije menjala od 1. juna 2011. godine i iznosi 54,57 dinara za individualne potrošače.“

A kada je o Begeču reč, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević nedavno je istakao da će iz gradskog buyeta biti izdvojen novac za izgradnju prečistača otpadnih voda?

„Izgradnja će početi do kraja godine, a posredstvom gradske administracije, JKP „Vodovod i kanalizacija” će, u saradnji s mesnom zajednicom Begeč, koja trenutno upravlja tim objektom, preuzeti nadležnost. Za rekonstrukciju bunara, rezervoara i vodovodne mreže Grad je izdvojio 160 miliona dinara. A što se tiče kanalizacionih priključaka za Adice, Veternik, Budisavu, Rumenku i Kać ugovori su potpisani i sledi početak radova.“

Što se Bocki tiče, preduslov za dalje radove je uređenje crpne stanice?

„To naselje specifično je po klizištu i regulisanju svojinskih odnosa kada su određeni placevi u pitanju. Naime, ta dva segmenta zadaju nam najviše briga, ali verujemo da ćemo do oktobra sve uspešno privesti kraju. U toku je izrada projekta atmosferske kanalizacije i vodovodne mreže. Atmosferske vode svake godine stvaraju nedaće pa će se radovi u Bockama odvijati fazno. Podrška Grada nam je  od izuzetnog značaja i verujemo da će višedecenijski problem najzad biti rešen.“


Apel građanima

Uprkos generalno dobroj situaciji kada je o količinama i kvalitetu vode reč, naši sagovornici iz JKP „Vodovod i kanalizacija” iskoristili su priliku da upute apel potrošačima.

„Nigde u svetu voda za piće iz gradskog vodovoda ne koristi se za zalivanje, navodnjavanje i punjenje bazena. Naravno, u mnogim gradovima Evrope i sveta i cena vode utiče na racionalnu potrošnju, a na nama je da građane zamolimo da stalno imaju na umu značaj pijaće vode“, podvukli su oni.

Što se nelegalne mreže i priključaka tiče Perković ističe da se ta vrsta problema rešava i uređuje izradom kvalitetnih projekata i izdavanjem odgovarajućih dozvola.


Jedan od predstojećih poslova je i raspisivanje javne nabavke za novu crpnu stanicu kodŽeželjevogmosta?

„Preduslov za to je izmeštanje crpne stanice s jedne od najatraktivnijih lokacija u gradu, u Radničkoj ulici, i izrada odgovarajućeg kolektora. Tim činom najzad bi se rešio i dugogodišnji problem neprijatnih mirisa na koji se građani najčešće žale.“

Novi Sad, inače, ima potreban broj bunara, mahom horizontalnih kojima predstoji remont?

„Tu se prevashodno misli na investiranje u zamene drenova i dela mašinskih radova da bi svi bunari bili rekonstruisani. Kada taj deo poslova bude realizovan, naš grad će imati duplo više vode. Reč je o srednjoročnom planu, a realna pretpostavka je da bismo sve bunare uspeli da rekonstruišemo u sledećih pet-šest godina.“


Poverenje u saradnike

Gvozden Perković ističe da je, u poređenju s prethodnim radnim mestima (SUP, Cesla, Spens, Tržnica, TOV) JKP „Vodovod i kanalizacija” ogroman sistem sa 722 zaposlena, pri čemu je od ključne važnosti poverenje u saradnike i njihovu stručnost.

Jedan od najbližih saradnika svakako je Damir Kondić, pomoćnik direktora zadužen za ekonomske poslove.

„Ove godine smo, po odluci o broju zaposlenih, sporazumno raskinuli ugovor s dvadeset radnika, ali posebno treba naglasiti pozitivno poslovanje“, kaže Kondić.

„Sredinom jula 2016. godine zatečeno stanje je bilo minus 50 miliona, a kraj godine smo završili s 2,3 miliona u plusu. Već krajem prošle godine stigli smo do pozitivnih 30 miliona dinara.“


Kapitalni projekat koji očekuje JKPVodovod i kanalizacijaje izrada studije za centralni prečistač voda?

„Ideja je da se na jednom mestu prečišćavaju sve otpadne vode i tako čiste da se izlivaju u Dunav. Ceo projekat vredi oko 80 miliona evra, a važno je napomenuti da bi smo od Evropske investicione banke bespovratno dobili 50 miliona“, naglasio je na kraju razgovora za naš list direktor Gvozden Perković, navodeći da to preduzeće sve svoje obaveze prema dobavljačima izvršava bez dana zakašnjenja.

Sava Savić

Piše:
Pošaljite komentar
„Vodovod i kanalizacija“: Najveći deo investicija gotov

„Vodovod i kanalizacija“: Najveći deo investicija gotov

30.10.2017. 08:59 09:04
Kineska delegacija posetila JKP „Vodovod i kanalizacija”

Kineska delegacija posetila JKP „Vodovod i kanalizacija”

24.03.2017. 21:07 11:39