U Somboru počela da radi škola za mlade roditelje
SOMBOR: Kao i cela Srbija i Somboru strahuje od demografskog kolapsa, pa je tim pre briga o novim naraštajima značajnija, bez obzira na povremene kampanje.
Pedijatrijska služba ovdašnje Opšte bolnice „Dr Radivoj Simonović“ i Doma zdravlja „Dr Đorđe Lazić“ obavljaju lavovski deo posla, ali kao i uvek dobrodošla je i inicijativa samih roditelja. Upravo to su uradile dve somborske majke, Jeka Đapić i Tašana Tomić, koje su inicirale početak rada „Škole roditeljstva“, u kojoj će budući roditelji i oni koji su se već ostvarili u toj ulozi moći da se posavetuju sa stručnim licima i dobiju prave savete.
Važnost ove školice je veća tim pre što informacije na internetu, kojima se obilato i ponekad nesmotreno koriste roditelji, često mogu da budu nepouzdane, pa će im ova besplatna školica pomoći da otklone sve nedoumice u odgajanju dece.
„Škola je zamišljena tako da se organizuju stručni skupovi gde će roditelji moći da dobiju stručne savete od ljudi koji su profesionalni, stručni i imaju iskustva“, kazala je Jeka Đapić, jedna od inicijatorki škole roditeljstva, dok njena prijateljica Tašana Tomić ne propušta priliku da pozove roditelje da posredstvom društvenih mreža daju predloge o onim temama koje ih zanimaju, na osnovu čega će se organizovati predavanja i radionice
Razloga za zadovoljstvo imaju roditelji, prvenstveno majke, pošto su dobili još jedno mesto na kome mogu da dobiju stručne i proverene savete u vezi svojih mališana.
Parking i klupe za dojenje
Inicijativa za početak rada Škole roditeljstva nije i jedina dobra ideja njenih pokretača. Inicijatori ove škole ističu da imaju za cilj i da se u gradu na nekoliko lokacija postave klupe za dojilje, a kako je ovdašnji parking servis ograničio povlasticu besplatnog parkiranja za roditelje tek rođene dece, založiće se i za obezbeđivanje rezervisanih parking mesta za trudnice i roditelje sa mališanima.
„Ovo mi je druga trudnoća, drugo dete, ali uvek ima prostora za nova iskustva, pitanja i saznanja. Ovo je mesto gde na lakši i brži način može da se dođe do nekih odgovora, od raznih mama koje su u situaciji u kojoj se nalazimo i mi“, kaže Aleksandra Nastasić koja nije usamljena u svom stavu, pošto njeno mišljenje deli i Tamara Crevar:
„I sama sam postala majka pre dvadesetak dana i prepoznajem ovu ideju kao veoma korisnu“, kaže ova mlada žena.
Škola roditeljstva je već održala i svoje prvo predavanje kojem je tema bila nega dečije kože, o čemu je instrukcije učesnicama dao pedijatar dr Dejan Panić.
„To je veoma aktuelna tema zato što se veoma lako određena patološka stanja kože mogu prepoznati još u novorođenačkom periodu, a samim tim čim se lakše prepoznaju mogu se pre lečiti i mogu se sprečiti druga stanja alergija“, rekao je Panić, dok je njegova koleginica, dermatolog dr Vesna Ilić konstatovala da se najveći broj roditelja javlja zdravstvenim službama upravo zbog pelenskog ojeda, suve kože, alergijskih reakcija na koži koji se javljaju u prvoj godini. Upravo zbog toga dr Ilić je upozorila da je bitno obratiti pažnju na negu i vrstu kozmetike, koja se predlaže i upravo tu vidi prostor za saradnju zdravstvenih radnika sa roditeljima.
M. Miljenović